Angielski - ciekawostkiAkcenty w języku angielskim

21 października 2021

Język angielski to współczesna lingua franca. Obecnie może się nim posługiwać około 2 miliardów osób na całym świecie, ale tylko 400 milionów z nich to native speakerzy. Co więcej, język angielski zyskał miano języka globalnego. W praktyce oznacza to, że mówiąc po angielsku, możemy porozumieć się z osobami z różnych krajów. Jednakże język angielski nie...

Język angielski to współczesna lingua franca. Obecnie może się nim posługiwać około 2 miliardów osób na całym świecie, ale tylko 400 milionów z nich to native speakerzy. Co więcej, język angielski zyskał miano języka globalnego. W praktyce oznacza to, że mówiąc po angielsku, możemy porozumieć się z osobami z różnych krajów. Jednakże język angielski nie jest językiem jednolitym, występują w nim liczne akcenty. Dzisiaj krótko omówimy kilka z nich.

British English (BrE)

Brytyjska odmiana języka angielskiego, często nazywana po prostu British English, jest używana w mowie i w piśmie na terenie Zjednoczonego Królestwa. Wzorcową wymową brytyjską, czyli Received Pronounciation (RP), którą posługuje się tylko 2% Brytyjczyków. Większość używa regionalnych akcentów bądź dialektów. O wzorcowej wymowie brytyjskiej często mówi się, że jest to “the Queen’s English”, “Oxford English” lub “BBC English”. Charakterystyczną cechą British English jest nierotyczność, czyli niewymawianie spółgłoski “r” w wyrazie, jeśli nie występuje po niej samogłoska.

American English (AmE)

American English jest odmianą języka angielskiego używaną w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest też najbardziej wpływową odmianą języka angielskiego na świecie. General American (GA, GenAm) to standard wymowy w amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Ta odmiana języka angielskiego powstała wskutek kolonizacji brytyjskiej. Charakterystyczną cechą wymowy amerykańskiej jest rotyczność. Oznacza to, że spółgłoska “r” jest zawsze wymawiania.

Australian English (AusE)

Tę odmianę języka angielskiego można usłyszeć w Australii. To de facto narodowy język Australijczyków. Dlatego że nie ma tam oficjalnego języka, to australijska angielszczyzna dla wielu Australijczyków jest pierwszym językiem. Australian English powstał na skutek wymieszania wielu różnych akcentów i dialektów, kiedy to Australia była brytyjską kolonią karną. Współczesny Australian English jest oparty na British English, ale ze sporymi wpływami American English i języków europejskich oraz niewielkim wpływem języków aborygeńskich. Australijską angielszczyzną charakteryzują zdrobnienia czy skracanie słów, np. Aussie to Australijczyk, a prezzie to prezent.

Canadian English (CanE)

Canadian English to odmiana języka angielskiego używana w Kanadzie, która łączy w sobie elementy angielszczyzny brytyjskiej i amerykańskiej. Można w niej również zauważyć wpływy francuskie. Charakterystyczną cechą kanadyjskiej odmiany języka angielskiego jest mieszanie pisowni brytyjskiej i amerykańskiej oraz mieszanie zasad wymowy brytyjskiej i amerykańskiej.

Podsumowując, mimo tego że język angielski jest językiem globalnym, istnieją w nim liczne akcenty i dialekty. Każdy z nich jest wyjątkowy, ma swoje zasady i brzmienie. A wy – czy macie swój ulubiony akcent języka angielskiego?

Autor: Kinga – lektor języka angielskiego w Lingua Pro

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl