Angielski - ciekawostkiBank holidays

16 maja 2022

W krajach wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa jest kilka czerwonych kartek w kalendarzu. Bank holiday, czyli – tłumacząc na język polski – święto bankowe są to jednocześnie święta państwowe i dni ustawowo wolne od pracy. Dlaczego święto bankowe? Mimo że nazwa święta bankowe brzmi dość osobliwe, nie wzięła się ona jednak znikąd. Powodem, dla którego...

W krajach wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa jest kilka czerwonych kartek w kalendarzu. Bank holiday, czyli – tłumacząc na język polski – święto bankowe są to jednocześnie święta państwowe i dni ustawowo wolne od pracy.

Dlaczego święto bankowe?

Mimo że nazwa święta bankowe brzmi dość osobliwe, nie wzięła się ona jednak znikąd. Powodem, dla którego te dni nazywa się świętami bankowymi, są zamknięte banki. Biorąc pod uwagę ten fakt, inne firmy nie mogą normalnie funkcjonować.

Wolne nie dla wszystkich

Co ciekawe, nie istnieje formalny zapis o dniu ustawowo wolnym od pracy, jeśli chodzi o święta bankowe. Jednak w praktyce tego dnia pracują osoby, które są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych.

Kiedy to wolne?

W zależności od kraju dni wolne się zmieniają. W Anglii i Walii, Szkocji, Irlandii Północnej, Irlandii wolny jest 1 stycznia, czyli Nowy Rok. 2 stycznia to święto bankowe jedynie w Szkocji. 17 marca, czyli Dzień Świętego Patryka, to dzień wolnych dla mieszkańców Irlandii i Irlandii Północnej. Wielki Piątek to święto bankowe w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. W Poniedziałek Wielkanocnym z wolnego mogą cieszyć się mieszkańcy Anglii i Walii, Irlandii Północnej oraz Irlandii. May Day albo May Bank Holiday, czyli pierwszy poniedziałek maja, to dzień wolny w Anglii i Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i Irlandii. Ostatni poniedziałek maja to Spring Bank Holiday, wtedy wolne mają ci, którzy mieszkają w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Kimś Spring Holiday przypada w pierwszy poniedziałek czerwca i tego dnia wolne od pracy mają w Irlandii. 12 lipca to święto bankowe w Irlandii Północnej, które upamiętnia bitwę nad Boyne (The Twelfth). Summer Bank Holiday przypada na pierwszy poniedziałek sierpnia w Szkocji i Irlandii, natomiast w ostatni poniedziałek sierpnia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Irlandia ma również wolny ostatni poniedziałek października, jest to tak zwane October Bank Holiday. Andrzejki (30 listopada) to święto bankowe w Szkocji. 25 i 26 grudnia są wolnej Anglii i Walii, Szkocji, Irlandii oraz Irlandii Północnej.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl