Angielski - ciekawostkiBrytyjczycy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

28 lutego 2022

Wielka Brytania to kolejne państwo anglojęzyczne, które bierze udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, będącymi najważniejszą i najbardziej prestiżową imprezą sportową. Zimowe Igrzyska Olimpijskie to wielkie święto zarówno dla sportowców, jak i kibiców dopingujących reprezentantów swojego kraju oraz ulubionych zawodników. Pierwszy start Po raz pierwszy reprezentacja Wielkiej Brytanii wystąpiła na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix we...

Wielka Brytania to kolejne państwo anglojęzyczne, które bierze udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, będącymi najważniejszą i najbardziej prestiżową imprezą sportową. Zimowe Igrzyska Olimpijskie to wielkie święto zarówno dla sportowców, jak i kibiców dopingujących reprezentantów swojego kraju oraz ulubionych zawodników.

Pierwszy start

Po raz pierwszy reprezentacja Wielkiej Brytanii wystąpiła na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix we Francji w 1924 roku. Wielka Brytania, podobnie jak Kanada i Stany Zjednoczone, wzięła udział w każdej edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

32 krążki olimpijskie

Brytyjczycy mogą pochwalić się łącznie 32 medalami zdobytymi podczas zimowej rywalizacji olimpijskiej. Na swoim koncie mają 11 złotych medali, 4 srebrne medale i 17 brązowych medali. Najwięcej medali, czyli 5, zdobyli podczas rywalizacji w rosyjskim Soczi w 2014 roku oraz w południowokoreańskim Pjonczang w 2018 roku.

Najwięcej zawodników

W porównaniu do innych reprezentacji krajów anglojęzycznych, reprezentacja Wielkiej Brytanii jest dość mała. Najwięcej zawodników reprezentowało ten kraj podczas zimowych igrzysk w Korei Południowej w 2018 roku. Wystartowało wówczas 58 sportowców, w tym 34 mężczyzn i 24 kobiety. Wówczas najwięcej sportowców rywalizowało w narciarstwie dowolnym (6 mężczyzn i 5 kobiet), curlingu (5 mężczyzn i 5 kobiet) oraz bobsleju (8 mężczyzn i 2 kobiety).

Najmniej zawodników

Wiadomo już, ilu sportowców liczyła największa kadra, która wystartowała w olimpiadzie zimowej, ale co z najmniejszą? W 1932 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid w Stanach Zjednoczonych w zmaganiach sportowych wzięło udział… 4 sportowców z Wielkiej Brytanii!

“Medalowe” dyscypliny

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich reprezentanci Wysp Brytyjskich najczęściej zdobywali medale w łyżwiarstwie figurowym. Wiele medali wywalczyli również w skeletonie (rodzaj saneczkarstwa), curlingu oraz bobsleju.

Pekin 2022

Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie pojechało łącznie 50 sportowców (27 mężczyzn oraz 23 kobiety). Narciarstwo dowolne oraz curling to dyscypliny z największą ilością brytyjskich zawodników. W narciarstwie dowolnym wystartuje 5 zawodników i 6 zawodniczek, natomiast w curlingu – 5 zawodników i 5 zawodniczek.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl