Angielski - ciekawostkiDzień Kolumba

21 października 2022

Powszechnie uważa się, że Ameryka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba 12 października 1492 roku. Dzień ten w krajach Ameryki Północnej i Południowej oraz w Hiszpanii nazywa się Dniem Kolumba. W większości państw obchodzi się go, zgodnie z tradycją, 12 października. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych również celebrują ten dzień, ale w drugi poniedziałek października. Krzysztof Kolumb Krzysztof...

Powszechnie uważa się, że Ameryka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba 12 października 1492 roku. Dzień ten w krajach Ameryki Północnej i Południowej oraz w Hiszpanii nazywa się Dniem Kolumba. W większości państw obchodzi się go, zgodnie z tradycją, 12 października. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych również celebrują ten dzień, ale w drugi poniedziałek października.

Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb urodził się w 1451 roku we włoskiej Genui. Był żeglarzem, podróżnikiem i nawigatorem. Zorganizował cztery odkrywcze wyprawy przez Atlantyk z Hiszpanii do Ameryki. Dowodził wyprawie, której głównym celem było odnalezienie drogi morskiej do Indii. Płynęły tam wówczas trzy statki: „Santa Maria”, „Niña” oraz „Pinta”. Na tę morską wyprawę udał się pod flagą Kastylii. Krzysztof Kolumb, jako pierwszy w nowożytnej historii, pokonał Ocean Atlantycki i dotarł do Indii Zachodnich, znajdujących się u wybrzeży Ameryki. Za jego czasów Ameryka była dla Europejczyków nieznanym lądem. Kolumb za zasługi został również mianowany admirałem oraz pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej.

Bogactwa Nowego Świata

Koniec XV wieku to początek okresu wielkich odkryć geograficznych. Za sprawą odkrywcy, na Stary Kontynent trafiły nowe, nieznane dla Europejczyków rośliny, cenne złote ozdoby czy perły. Na okrętach Kolumba, które powracały do Hiszpanii znalazły się, między innymi: kukurydza, ziemniaki, tytoń oraz kakao. Głośno było również o innych dobrodziejstwach na nowo odkrytym lądzie. Natomiast Europejczycy do Nowego Świata przywieźli choćby konie, osły, bydło czy świnie. Mieszkańcy Starego Świata również rozpowszechnili w Ameryce trzcinę cukrową, krzewy winorośli i nasiona europejskich roślin uprawnych. Do Ameryki trafiły też narzędzia rolnicze i psy tresowane do chwytania ludzi.

Początek kolonizacji

Wielkie odkrycia geograficzne zapoczątkowały erę kolonizacji. Za czasów wypraw Kolumba powstały pierwsze europejskie osiedla. Organizowano też nowe misje w Ameryce Środkowej. W 1496 roku Bartolomeo, brat Kolumba, założył pierwsze hiszpańskie miasto w Ameryce – Santo Domingo na Haiti. Jest to najstarsze, istniejące do dziś hiszpańskie miasto w Ameryce. Zaczęła się wówczas krwawa konkwista. Rabowano oba kontynenty. Mieszkańców Ameryk zmuszano do przyjęcia chrztu. Kolonizowano również rdzennych mieszkańców Nowego Kontynentu, których Kolumb błędnie nazwał Indianami.

Dzień Kolumba

Jak już zostało wcześniej wspomniane, Dzień Kolumba jest celebrowany w krajach obu Ameryk oraz Stanach Zjednoczonych. W większości państw ma to miejsce 12 października, a w Stanach Zjednoczonych – w drugi poniedziałek października. Dzień Kolumba zaczęto obchodzić już w XVIII wieku, jednak oficjalnie uznano ten dzień za święto w następnym stuleciu. Ponadto, wiele miejsc kojarzy to święto z kościołem katolickim. Sam ten fakt oraz negatywny stosunek do kolonializmu sprawiają, że dla niektórych jest świętem kontrowersyjnym, między innymi dla działaczy tubylczych ludów obu Ameryk.

Dzień Kolumba w USA

Dzień Kolumba w Stanach Zjednoczonych budzi wiele kontrowersji. Mimo że oficjalnie jest uznawane za święto państwowe, niektóre stany, hrabstwa czy miasta rezygnują z jego obchodów. Niektóre z nich zdecydowały się na zmianę nazwy tego dnia, na przykład na Dzień Rdzennych Amerykanów. Są też stany, dla których Dzień Kolumba nie jest świętem państwowym. W drugi poniedziałek października w USA mogą być zamknięte niektóre instytucje bankowe. Większość sklepów jest otwarta i wykorzystuje ten dzień do akcji promocyjnych czy zniżek. Dzień Kolumba hucznie obchodzi się w Nowym Jorku, gdzie organizuje się parady.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2025 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl