Angielski - ciekawostkiDzień Pamięci

15 listopada 2022

Dzień Pamięci, czyli Remembrance Day lub Poppy Day, obchodzi się w krajach Wspólnoty Narodów, ale również w kilku innych państwach świata, na przykład: we Francji, Hong Kongu czy Belgii. Z reguły przypada on na 11 listopada. Rys historyczny I wojna światowa zakończyła się podpisaniem traktatu wersalskiego przez Niemcy i państwa Ententy. Miało to miejsce 28...

Dzień Pamięci, czyli Remembrance Day lub Poppy Day, obchodzi się w krajach Wspólnoty Narodów, ale również w kilku innych państwach świata, na przykład: we Francji, Hong Kongu czy Belgii. Z reguły przypada on na 11 listopada.

Rys historyczny

I wojna światowa zakończyła się podpisaniem traktatu wersalskiego przez Niemcy i państwa Ententy. Miało to miejsce 28 czerwca 1919 roku. Sam dokument wszedł jednak w życie 10 stycznia 1920 roku. Wprowadził on nowy ład polityczny i ukształtował nowy wygląd mapy politycznej Europy.

Ku pamięci poległych…

Dzień Pamięci jest poświęconym żołnierzom poległym na frontach I wojny światowej. Tradycję zapoczątkował w 1919 roku król Jerzy V. Samo święto upamiętnia podpisanie rozejmu w Compiègne. Stało się to 11 listopada. Walki zakończono o godzinie 11:00.

Maki

Niekiedy Dzień Pamięci nazywa się Dniem Maku. Ta nazwa nie wzięła się znikąd. Symbolem tego święta jest bowiem mak. 11 listopada do ubrań przypina się sztuczne maki. Symbolizują one pamięć o poległych. Maki sprzedaje Brytyjska Legia Królewska (The British Royal Legion). Zarobione pieniądze są przekazywane na rzecz weteranów wojennych.

Dzień Pamięci w innych państwach

Nie jest to dzień obchodzony tylko i wyłącznie w granicach Wspólnoty Narodów, ale również w państwach poza nimi. Na przykład, Francja oraz Belgia upamiętnia wówczas zawieszenie broni pomiędzy Aliantami a Niemcami. We Francji symbolem Dnia Pamięci jest niebieski chaber bławatek. Walczących na froncie wspomina się również w Izraelu. Są tam dwie uroczystości. Jedna odbywa się w Jerozolimie na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Pamięci. Natomiast w niedzielę, w którą przypada Dzień Pamięci, uroczystości mają miejsce w Ramlehu. Organizuje je brytyjska ambasada w Tel Awiwie. Właśnie te obchody są liczniejsze. Uczęszczają na nie również weterani walczący w II wojnie światowej. Amerykańskim odpowiednikiem jest Dzień Weterana. Innym państwem spoza Wspólnoty Narodów, który celebruje Dzień Pamięci, jest Holandia. Obchody mają miejsce co roku 4 maja. Nie jest to światło państwowe. Główne ceremonie odbywają się na niedaleko Hagi i w Amsterdamie. Następnego dnia obchodzi się Dzień Wyzwolenia.

Autor: Kinga – lektor języka angielskiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl