Angielski - ciekawostkiHalloween po angielsku

31 października 2022

Halloween to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. Tego dnia ludzie przebierają się za potwory, baśniowe postaci czy duchy. Chodzą od domu do domu i wołają: „Cukierek albo psikus!”. Niektórzy wyprawiają również imprezy halloweenowe. Halloween największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii oraz w Wielkiej Brytanii. Geneza Jak zatem zaczęto obchodzić...

Halloween to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. Tego dnia ludzie przebierają się za potwory, baśniowe postaci czy duchy. Chodzą od domu do domu i wołają: „Cukierek albo psikus!”. Niektórzy wyprawiają również imprezy halloweenowe. Halloween największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii oraz w Wielkiej Brytanii.

Geneza

Jak zatem zaczęto obchodzić Halloween? Są dwie teorie, które to tłumaczą. Według pierwszej, pierwowzorem Halloween miało być rzymskie święto na cześć Pomony, czyli bóstwa owoców i nasion. Druga teoria głosi, że dzisiejsze Halloween jest odpowiednikiem celtyckiego święta na powitanie zimy.

Halloween jako święto celtyckie

Mówi się, że w Europie Północnej obchodzono święto z okazji kończącej się jesieni i nadchodzącej zimy. Irlandczycy nazywali je Samhaim, czyli „koniec lata”, Walijczycy natomiast mówili na nie Nos Galan, co oznacza „wieczór zimowy”. Na terenach anglosaskich celebrowano Blodmonath, czyli „krwawy miesiąc”. W krajach nordyckich obchodzono, z kolei „zimowe noce”. Podczas każdego z tych świąt cieszono się z końca zbiorów oraz powrotów bliskich, ale jednocześnie martwiono się o nadchodzącą zimę. Zimą bowiem zmagano się z głodem i niewystarczającą ilością słońca. Toteż najwięcej osób w Europie Północnej umierało właśnie zimą i wczesną wiosną.

Druidzi celtyccy uznawali Samhaim za dzień, w którym zacierały się granice pomiędzy światem żywych a umarłych. Wierzono też, że tego dnia wszystkie duchy – dobre i złe – mogły łatwiej przedostać się do świata ludzi żyjących. Celtowie wierzyli, że Samhaim, bóg śmierci, tego dnia sprowadzał na ziemię dusze tych, którzy zmarli w minionym roku. Miały one bowiem odpokutować swoje winy. Z obchodami Samhaim wiązała się tradycja palenia ognisk. Miało to na celu przyciągnięcie dobrych duchów, a odpędzenie złych. Paleniska miały również za zadanie wspierać Lugę, czyli celtyckiego boga słońca i światła, ponieważ w tym czasie Samhaim stawał się od niego silniejszy. Podczas święta Samhaim ludzie składali różne ofiary, aby prosić boga śmierci o przebłaganie. Tego dnia druidzi nosili czarne stroje oraz duże rzepy, które były nacinane w ten sposób, aby przypominały demony.

Dalsze losy Halloween

Wraz z rozpowszechnieniem chrześcijaństwa zwyczaj ten zaczął zanikać. Zwłaszcza po 835 roku, kiedy 1 listopada ustanowiono Dniem Wszystkich Świętych. W 998 roku, dokładnie 2 listopada ogłoszono Dniem Zadusznym. Wskutek reformacji, w Anglii rozwinął się protestantyzm. Nowa religia zniosła obie uroczystości, ponieważ była przeciwna doktrynie czyśćca oraz kultu świętych. W rezultacie Halloween pozostało jedynie luźnym skojarzeniem. Jeśli chodzi o Irlandię, to tam przetrwały święta katolickie oraz święto pierwotne. To właśnie irlandzcy imigranci przyczynili się do rozpowszechnienia Halloween w Ameryce Północnej. Bowiem w latach 40. XIX wieku sprowadzili tam owy zwyczaj. Przełomową datą jest też 31 października 1920 roku. Wówczas w Anoce, małym mieście w stanie Minnesota, odbyła się pierwsza parada halloweenowa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, którzy przebrali się za popularne postaci. Z czasem parada ta zaczęła odbywać się każdego roku.

Co więcej, Anoka została ogłoszona światową stolicą Halloween w 1937 roku. Popularyzacja Halloween w Europie Zachodniej miała miejsce w drugiej połowie XX wieku, a w Europie Środkowej i Wschodniej – pod koniec XX wieku.

Skąd się wzięła się nazwa Halloween?

Mówi się, że najprawdopodobniej nazwa Halloween to skrót od All Hallows’ E’en, czyli wigilii Wszystkich Świętych.

Dzisiejsze zwyczaje halloweenowe

Halloween to bardzo popularne święto w kulturze masowej, zwłaszcza amerykańskiej. Istnieje kilka tradycji związanych z tym dniem. Są to, na przykład: scary farm, cukierek albo psikus bądź apple bobbing.

Scary farm, czyli tłumacząc na język polski – straszna farma, to miejsce, które jest udekorowane tak, aby przypominało plan filmowy filmów grozy, takich jak „Frankenstein” czy „Mumia”.

Cukierek albo psikus, które po angielsku nazywa się trick or treat, to zabawa halloweenowa, jaką często można zobaczyć na filmach. Polega ona na tym, że dzieci chodzą od domu do domu mówiąc: „Cukierek albo psikus!”. Jeśli ktoś nie da im cukierka, musi spodziewać się psikusa.

Apple bobbing to kolejna zabawa halloweenowa. Podczas niej należy, bez użycia rąk, ugryźć pływające w wodzie jabłko.

Ponadto, ludzie chętnie charakteryzują się na czarownice, potwory czy duchy. Można również przebrać się za postać widzianą w telewizji.

Symbole Halloween

Halloween to nie tylko zwyczaje i zabawy. Tak jak każde święto, posiada ono własne symbole. Kolorami charakterystycznymi dla 31 października są czarny i pomarańczowy. Symbolem, który niezaprzeczalnie kojarzy się z Halloween, jest Jack-o’-latern. Jest to nic innego jak lampa z wydrążonej dyni. Stawia się je na oknach lub w drzwiach.

Kontrowersyjne święto?

Halloween w niektórych kręgach jest uważane za święto kontrowersyjne. Największe kontrowersje budzi jednak fakt jego pogańskiego pochodzenia, dlatego też spotyka się z krytyką środowisk religijnych.

Autor: Kinga – lektor języka angielskiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl