Angielski - ciekawostkiJak poprawić umiejętność słuchania ze zrozumieniem w języku angielskim?

22 listopada 2021

Słuchanie ze zrozumieniem jest jedną z czterech sprawności językowych, którą należy rozwijać podczas nauki języka angielskiego. Ponadto, jest ona bardzo istotna w życiu codziennym. Dlaczego ta umiejętność jest ważna? Ta sprawność językowa jest bezpośrednio związana z mówieniem, ponieważ każda nasza odpowiedź, reakcja na wypowiedź innej osoby musi być przez nas zrozumiana. Oznacza to, że rozumiejąc,...

Słuchanie ze zrozumieniem jest jedną z czterech sprawności językowych, którą należy rozwijać podczas nauki języka angielskiego. Ponadto, jest ona bardzo istotna w życiu codziennym.

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Ta sprawność językowa jest bezpośrednio związana z mówieniem, ponieważ każda nasza odpowiedź, reakcja na wypowiedź innej osoby musi być przez nas zrozumiana. Oznacza to, że rozumiejąc, co dana osoba ma na myśli, jesteśmy w stanie zrozumieć intencję jej wypowiedzi. Warto również podkreślić, że słuchanie ze zrozumieniem ma wpływ na to, jak mówimy. Dlaczego? Dobry słuchacz lepiej mówi, ponieważ słucha naturalnej mowy native speakerów.

Jak poprawić umiejętność słuchania ze zrozumieniem w języku angielskim?

Najprościej mówiąc, musimy słuchać. Tutaj jednak nasuwa się pytanie: “Czego słuchać?”. Tak naprawdę możemy słuchać wszystkiego, co znajdziemy. Jednakże łatwiej będzie nam słuchało się teksów, które po prostu nas interesują. Wybierając takie tematy, które nas interesują, czujemy się zmotywowani do działania, chętniej słuchamy. W międzyczasie poznajemy nowe, ciekawe słownictwo, zwroty. Ponadto przyswajamy je łatwiej, szybciej.

Czego warto słuchać?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, można słuchać wszystkiego, ale lepiej będzie, jeśli dopasujemy treści do własnych preferencji. Warto więc włączyć sobie, np. serial anglojęzyczny, podcast, audycję radiową, piosenki albo YouTube. Wybór jest więc spory, ale to, co wybierzesz, zależy tylko od ciebie. Wiele osób korzysta również ze strony TED Talks, na której można znaleźć tysiące filmików, podzielonych na kilkanaście kategorii. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Innym interesującym przykładem tego, jak skutecznie uczyć się rozumienia ze słuchu jest podsłuchiwanie innych, zwłaszcza rodzimych użytkowników języka, kiedy mówią po angielsku. Jest to kolejny sposób na sprawdzenie umiejętności słuchania.

Jak słuchać?

Ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem po angielsku może odbywać się w sposób aktywny lub pasywny. Co to oznacza? Jeśli aktywnie słuchamy, to oprócz słuchania, np. zapisujemy i tłumaczymy nieznane słówka lub frazy, rozwiązujemy test albo powtarzamy zdania, które usłyszymy. Jeśli natomiast słuchamy pasywnie, to słuchamy głównie dla przyjemności, nie sprawdzamy wszystkich nieznanych słów bądź fraz, a raczej próbujemy zrozumieć ogólny kontekst.

A Ty rozwijasz swoją umiejętność słuchania ze zrozumieniem? Jeśli tak, co najbardziej lubisz słuchać?

Autor: Kinga – lektor języka angielskiego w szkole Lingua Pro

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl