Angielski - ciekawostkiJak skutecznie nauczyć się mówić po angielsku?

22 listopada 2021

Istotą każdego języka, niezależnie od tego, czy jest to język ojczysty czy język obcy, jest skuteczne porozumiewanie się, przekazanie jakiejś informacji. O ile rozmowa w języku ojczystym nie jest dla nas wielkim wyczynem, to rozmowa w innym języku może stać się dla nas wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie czuje się pewnie mówiąc...

Istotą każdego języka, niezależnie od tego, czy jest to język ojczysty czy język obcy, jest skuteczne porozumiewanie się, przekazanie jakiejś informacji. O ile rozmowa w języku ojczystym nie jest dla nas wielkim wyczynem, to rozmowa w innym języku może stać się dla nas wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie czuje się pewnie mówiąc w innym języku niż język ojczysty. Odczuwamy wówczas blokadę językową.

Dlaczego boimy się mówić po angielsku?

Jest kilka powodów, dla których boimy mówić się po angielsku. Po pierwsze, boimy się popełniać błędy, najczęściej gramatyczne. Często myślimy, że popełniając jakikolwiek błąd gramatyczny, zostaniemy źle zrozumiani przez osobę, z którą rozmawiamy. Tu jednak najważniejsza jest poprawna wymowa, ponieważ to ona może bardziej przyczynić się do nieporozumień niż użycie złego czasu. Po drugie, duża grupa osób uczących się języka angielskiego boi się krytyki ze strony innych osób. Jednakże taka sytuacja jest mało prawdopodobna. Dlaczego? My, Polacy, nie śmiejemy się z obcokrajowców, którzy próbują coś powiedzieć w naszym języku. To działa też w drugą stronę. Obcokrajowcy nie wyśmieją nas za próbę mówienia w ich języku. Po trzecie, często stresuje nas mówienie po angielsku, bo boimy się, że znamy za mało angielskich słówek, żeby móc się porozumieć. Czy jest na to jakaś rada? Tak! Możemy opisać to, o czym chcemy powiedzieć, znaleźć jakiś synonim, antonim, pokazać, np. poprzez gestykulację lub mimikę twarzy. Tak więc sposobów jest mnóstwo. Po czwarte, często boimy się, że nie zrozumiemy, co mówi druga osoba. Często zdarza nam się to również podczas rozmowy w języku ojczystym. Co wtedy robimy? Po prostu prosimy drugą osobę, aby powtórzyła to, co powiedziała lub wyjaśniła daną kwestię. Tę samą “taktykę” możemy spokojnie zastosować rozmawiając z kimś po angielsku. Po piąte, odczuwając lęk przed mówieniem po angielsku, pozbawiamy się możliwości mówienia w tym języku. W ten sposób zaczynamy wątpić w swoje możliwości i zamykamy się na kolejne okazje do rozmowy. Wpadamy więc w błędne koło, na które lekarstwem jest mówienie!

Jak skutecznie nauczyć się mówić po angielsku?

Najskuteczniejszą metodą, dzięki której można nauczyć się mówić po angielsku, jest… po prostu mówienie po angielsku. Jest kilka sposobów, dzięki którym można stopniowo uczyć się wyrażać to, co chcemy powiedzieć. Oto kilka z nich.

Osłuchanie z językiem

Osłuchanie z językiem jest szczególnie ważne podczas nauki języka obcego. Jest to kontakt z językiem obcym. Pewnie wielu z was zastanawia się, jak osłuchać się z językiem. Jest kilka prostych sposobów, np. oglądając serial lub film po angielsku. Podczas oglądania utrwalają się nam pewne słowa, frazy oraz poznajemy nowe słownictwo, idiomy. Osłuchać się z językiem możemy również słuchając angielskich piosenek. Nawet jeśli nie wiemy, co dokładnie oznacza dane słowo, to potrafimy je wymówić. W praktyce oznacza to, że osłuchaliśmy się z danym językiem.

Rozmowa z samym sobą

Rozmowa z samym sobą jest świetnym ćwiczeniem na drodze do płynnego mówienia po angielsku. W ten sposób możemy ćwiczyć przede wszystkim poprawną wymowę danych dźwięków i słów, co na pewno zaowocuje w przyszłości, zwłaszcza podczas konwersacji z innymi osobami.

Nagrywanie się

Podobnie jak rozmowa z samym sobą, nagrywanie się to świetny sposób na popracowanie nad wymową. Ten sposób pozwala na oswojenie się z tym, jak my brzmimy po angielsku, jak inni nas słyszą. Można nagrywać się na dyktafonie lub na wideo. Nagrywanie się na wideo pokaże nam jeszcze, jak zachowują się mięśnie naszej twarzy, kiedy wymawiamy dane słowo lub frazę.

Poznawanie nowych słów

Mimo że język angielski to nie tylko słówka i gramatyka, to warto uczyć się nowych słówek. Na początek warto poznać te najpopularniejsze, najczęściej używane. Jednakże najlepszą metodą nauki nowych słówek jest poznawanie ich w kontekście. Pozwala to na szybsze przywołanie danego słówka podczas konwersacji.

Czytanie na głos

Tak, tak! Czytanie na głos może przyczyniać się do efektywnego posługiwania się językiem angielskim. Czytając dany tekst, powoli przestajemy zastanawiać się nad tym, co chcemy powiedzieć. Pozwala to także na pracę nad prawidłową wymową. Szczególnie ważny jest dobór tekstu, który mamy zamiar przeczytać na glos. Najważniejsze jest to, żeby dostosować tekst do naszego poziomu. Wybranie trudniejsze tekstu może nas zniechęcić do pracy nad mówieniem i wymową. Warto wybrać też tekst, który jest nam znany. Unikamy wtedy nieznanych słówek, a więc skupiamy się na wymowie.

Szukanie okazji do rozmowy

Czasami trudno jest znaleźć okazję do rozmowy w języku angielskim, ale kiedy już taka okazja nam się przytrafi, to warto z niej skorzystać. Nawet krótka konwersacja w języku angielskim to świetna okazja do ćwiczeń. Nawet jeśli popełnimy jakiś błąd, to nadal będziemy mieć okazję spróbować swoich sił w mówieniu. Także nie bójmy się i próbujmy!

A wy znacie jakieś inne sposoby na skuteczną naukę języka angielskiego?

Autor: Kinga – lektor języka angielskiego w szkole Lingua Pro

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl