Angielski - ciekawostkiKrólowa Elżbieta II

23 września 2022

Wieczorem 8 września 2022 roku cały świat obiegła informacja o śmierci królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety II. Wiadomość dotarła do świata z prywatnej rezydencji królewskiej Balmoral w hrabstwie Aberdeenshire. Jak podały media, królowa Elżbieta II odeszła w spokoju. Szybka lekcja historii Elżbieta II przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako Elizabeth Alexandra...

Wieczorem 8 września 2022 roku cały świat obiegła informacja o śmierci królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety II. Wiadomość dotarła do świata z prywatnej rezydencji królewskiej Balmoral w hrabstwie Aberdeenshire. Jak podały media, królowa Elżbieta II odeszła w spokoju.

Szybka lekcja historii

Elżbieta II przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako Elizabeth Alexandra Mary. Była pierwszą córką Jerzego VI i królowej Elżbiety, którzy w momencie narodzin córki byli jeszcze odpowiednio – księciem oraz księżną Jorku. Miała młodszą siostrę Małgorzatę. Jej ojciec został królem po abdykacji jego brata, króla Edwarda VII, w 1936 roku. Przyszła królowa otrzymała prywatne kształcenie domowe. Przełomowym momentem były czasy II wojny światowej, kiedy to Elżbieta rozpoczęła podejmowanie obowiązków publicznych. Służyła wtedy w Pomocniczej Służbie Terytorialnej. W listopadzie 1947 roku wyszła za mąż za Filipa Mountbattena, wcześniejszego księcia Grecji i Danii. Elżbieta i Filip byli małżeństwem aż do kwietnia 2021 roku, czyli aż do śmierci Filipa. Doczekali się czwórki potomstwa: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Funkcję królowej zaczęła pełnić 6 lutego 1952 roku, zaraz po śmierci ojca. Elżbieta miała wówczas 25 lat. Zasiadając na brytyjskim tronie, została ogłoszona królową siedmiu niezależnych krajów Wspólnoty, czyli Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Pakistanu i Cejlonu (dzisiejsza Sri Lanka). Pozostała również głową Królestw Wspólnoty (Commonwealth realm). Koronacja Elżbiety miała miejsce rok później – 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta II była monarchą konstytucyjnym. Czasy jej panowania to okres wielkich zmian politycznych, na przykład: decentralizacja w Wielkiej Brytanii, dekolonizacja Afryki czy wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit). W czasie swoich rządów odbyła wiele podróży zagranicznych, między innymi do Chin, Rosji czy Republiki Irlandii. Spotkała się również z pięcioma papieżami. Królowa Elżbieta II sprawowała władzę przez 70 lat i 214 dni.

Rekord

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, pobijając rekord swojej praprababki – królowej Wiktorii, która rządziła przez 63 lata i 216 dni. Królowa była również najdłużej panującą żyjącą głową państwa. Przed nią tym tytułem mógł poszczycić się Rama IX, który był królem Tajlandii od 1946 do 2016 roku. Królowa Elżbieta zmarła też jako drugi najdłużej panujący monarcha. W tym rankingu wyprzedził ją tylko Ludwik XIV, zwany Królem Słońce, który rządził Francją przez 72 lata i 110 dni.

Królewskie obowiązki

Elżbieta II jako królowa miała liczne obowiązki z racji pełnionej przez siebie funkcji. Mimo że rola Elżbiety jako królowej była – wedle konstytucji – bardzo ważna, to tak naprawdę miała ona charakter symboliczny. Królowa pełniła jedynie funkcję doradczą dla parlamentu. Kolejnym obowiązkiem królowej, zgodnie z brytyjską tradycją, było wygłaszanie mowy tronowej, rozpoczynającej nową, roczną sesję parlamentu. Co więcej, to właśnie królowa podpisywała wszelkie uchwały parlamentarne, które mogła również zawetować. Mimo że monarsze brytyjskiemu przysługuje prawo weta, to jako ostatnio skorzystała z niego Anna Stuart w 1717 roku. Królowa Elżbieta II była najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnym oraz mogła decydować o wojnie i pokoju. Miała również za zadanie strzec porządku demokratycznych organów państwa. Jej obowiązkiem, choć symbolicznym, było też mianowanie nowego premiera. Elżbieta II jako królowa mogła nadawać tytuły szlacheckie, na przykład: sir, dame. Tytułami szlacheckimi, które zostały nadane przez Elżbietę II, zostali uhonorowani, między innymi Paul McCartney, Elton John, Elizabeth Taylor czy Judi Dench. Do królewskich obowiązków należały również wizyty międzynarodowe. Od ukończenia przez zmarłą 90 lat część jej obowiązków przejęli pozostali członkowie rodziny królewskiej. Swoją funkcję pełniła aż do śmierci, ponieważ nie zdecydowała się na abdykację.

Operacja London Bridge i Operacja Jednorożec

W chwili śmierci Elżbiety II rozpoczęły się dwie operacje: London Bridge (w Wielkiej Brytanii) oraz Operacja Jednorożec (w Szkocji). Obydwie operacje są ogólnym planem działań, który należy zrealizować po śmierci Elżbiety II. Operacja Jednorożec zakładała podobne działania, gdyby królowa zmarła w Szkocji. Operacja London Bridge została opracowana już w lat 60. XX wieku i była uaktualniana kilka razy w roku. Procedury obejmowały instytucje rządowe, kościelne, metropolitarną służbę policji, brytyjskie siły zbrojne oraz media. Królowa podjęła część decyzji sama za życia, a pozostałe podjął jej następca.

Pogrzeb

Mimo że królowa brytyjska zmarła 8 września, pogrzeb odbył się dopiero 19 września. W chwili śmierci Elżbiety jej następcą został jej syn Karol. Kilka minut po śmierci flaga państwowa została opuszczona do połowy. Królowa spoczywała w trumnie przez kilka dni aż do pogrzebu. Pogrzeb państwowy miał miejsce w Opactwie Westminsterskim. Później ciało królowej zostało obwiezione dookoła Londynu, a następnie pochowane na zamku w Windsorze, obok księcia Filipa. 19 września, czyli dzień pogrzebu królowej, był ogłoszony dniem wolnym od pracy.

O królowej z innej strony

Elżbieta II pasjonowała się jazdą konną. Była właścicielką kilku stadnin (w Wolferton, Polhampton, West Isleley). Posiadała również własną stajnię koni wyścigowych. Uwielbiała psy, a w szczególności Pembroke Welsh Corgi. Kochała też fotografię.

Królowa w mediach i kulturze

Królowa Elżbieta II, jako pierwszy monarcha w historii Wielkiej Brytanii, otworzyła rodzinę królewską na media. Zgodziła się na transmisję koronacji w 1953 roku i pomalowała usta na niebiesko, aby w telewizji wyglądały na czerwone. Pierwsze wystąpienie na żywo królowej przypadło na rok 1959. Otwierała wówczas linię promową na rzece świętego Wawrzyńca. W 1969 roku umożliwiła BBC nakręcenie filmu dokumentalnego o rodzinie królewskiej, pt. „The Royal Family”. Powstało o niej też kilka piosenek, na przykład: „Her Majesty” zespołu The Beatles czy „God Save the Queen” zespołu Sex Pistols. W 2006 roku nakręcono film, pt. „Królowa”. Królowa Elżbieta II oficjalnie otworzyła Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. Wystąpiła również z Danielem Craigem w krótkim filmie promującym igrzyska. Postać Elżbiety II została wielokrotnie uwieczniona w kinie i telewizji. Jej postać można też zobaczyć w kreskówce „Simpsonowie” oraz „South Park”. Królowa Elżbieta II miała też swoją podobiznę w filmie „Minionki”. O życiu królowej Elżbiety powstał również szereg książek.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl