Angielski - ciekawostkiMikołajki

13 grudnia 2022

Choć grudzień kojarzy nam się najczęściej ze świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem, to kalendarzu możemy znaleźć wtedy jeszcze jedno święto. Są to mikołajki. Tradycyjnie, wspomina się wówczas świętego Mikołaja z Miry, który uważany jest za pierwowzór postaci świętego Mikołaja. Tego dnia ludzie Polacy obdarowują się upominkami i słodyczami. Chętnie kupują oraz jedzą czekoladowe figurki Mikołajów....

Choć grudzień kojarzy nam się najczęściej ze świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem, to kalendarzu możemy znaleźć wtedy jeszcze jedno święto. Są to mikołajki. Tradycyjnie, wspomina się wówczas świętego Mikołaja z Miry, który uważany jest za pierwowzór postaci świętego Mikołaja. Tego dnia ludzie Polacy obdarowują się upominkami i słodyczami. Chętnie kupują oraz jedzą czekoladowe figurki Mikołajów. Jednak, zastanówmy się, jak ten dzień wygląda w USA? Czy świętuje się go podobnie? Ten artykuł będzie odpowiedzią na postawione pytania.

Mikołajki

Mikołajki są wspomnieniem świętego Mikołaja z Miry. To zwyczaj rozpowszechniony głównie w krajach europejskich – obchodzony najczęściej 5 lub 6 grudnia. Jedynie w krajach posługujących się kalendarzem juliańskim mikołajki przypadają na 19 grudnia. Jednakże zwyczaj ten zyskuje popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie celebruje się go 6 grudnia.

Historia świętego Mikołaja

Według podań, święty Mikołaj urodził się 15 marca 270 roku w Patarze, należącej do Imperium Rzymskiego. O życiu świętego Mikołaja wiadomo, niestety, niewiele, gdyż większość informacji o jego postaci pochodzi z czasów pośmiertnych. Wiadomo jednak, że miał greckie pochodzenie. Ponadto, pochodził z bogatej chrześcijańskiej rodziny. Odbył również pielgrzymki do Egiptu i Palestyny. Krótko po tym, w wieku 30 lat został biskupem Miry. Powszechnie uznaje się go za jednego z najmłodszych biskupów w historii. Spędził siedem lat w więzieniu, do którego został wysłany za czasów cesarza Dioklecjana. Był to okres szczególnych prześladowań chrześcijan. Został wypuszczony zaraz po objęciu władzy przez cesarza Konstantyna, pierwszego chrześcijańskiego cesarza Imperium Rzymskiego. Zgodnie z tradycją, święty Mikołaj zmarł 6 grudnia 343 roku w Mirze.

Legendy o świętym Mikołaju

Istnieje kilka legend związanych z życiem biskupa Miry. Był znany z „ocalenia” trzech młodych dziewcząt przed uprawianiem prostytucji. Przez trzy noce z rzędu podrzucał im do domu sakiewkę ze złotymi monetami, aby ojciec mógł zapewnić córkom posag.

Inna historia mówi o tym, że Mikołaj uspokoił sztorm morski. Przyszły święty został wezwany przez żeglarzy, którzy przebywali na tonącym statku. Biskup Miry uspokoił sztorm, jaki później zniknął. Gdy żeglarze dopłynęli do portu, udali się do kościoła w Mirze, w którym dziękowali Mikołajowi. Ten nakazał im, aby milczeli, a także nakłonił ich do zmiany obyczajów.

Kolejna z legend o świętym Mikołaju opowiada o uratowaniu przez niego skazanych na śmierć żołnierzy. Według niej, cesarz Konstantyn wysłał drogą morską wojsko z Konstantynopola. Miało ono stłumić bunt we Frygii. Żołnierze Konstantyna znaleźli się w Andriake, porcie niedaleko Miry. Miasto zostało splądrowane. Później, lokalny prefekt Eustachios skazał na śmierć trzech żołnierzy. Mikołaj w ostatnim momencie uratował ich od śmierci – udowodnił ich niewinność. Następnie zaprosił oficerów, którzy dowodzili wyprawie, do pałacu biskupiego. Po zwycięstwie powrócili do Konstantynopola, gdzie prefekt Ablabios oskarżył ich o nadużycia, a cesarz Konstantyn skazał na śmierć. W ostatnią noc przed egzekucją, oficerowie modlili się i błagali o pomoc Mikołaja. Biskup Miry ukazał się we śnie Konstantynowi i Ablabiasowi, zaświadczając o niewinności skazanych oficerów. Wskazał też prawdziwych sprawców. Następnego dnia rano oficerowie zostali uniewinnieni przed senatem oraz wysłani do Miry z bogatymi darami.

Kogo patronem jest święty Mikołaj?

Święty Mikołaj jest patronem żeglarzy, dzieci, kupców, skruszonych złodziei oraz właścicieli lombardów. Patronuje również łucznikom, właścicielom browarów, osobom niezamężnym i nieżonatym. Święty Mikołaj jest także opiekunem studentów, którzy studiują w różnych miastach i państwach europejskich.

Mikołajki w Stanach Zjednoczonych

Mikołajki w Stanach Zjednoczonych nazywa się St Nicholas’ Day. Świętuje się je 6 grudnia. Dzieci zostawiają buty w przedpokoju już wieczorem 5 grudnia, licząc na to, że święty Mikołaj zostawi w nich trochę monet. Niektórzy wieszają również świąteczne skarpety, w których można znaleźć słodycze oraz upominki.

Amerykański święty Mikołaj to Santa Claus, a brytyjski – Father Christmas – pochodzą oni właśnie od postaci Mikołaja z Miry. Warto mieć jednak na uwadze, że w tych państwach zwyczaj obdarowywania się prezentami i sama postać świętego Mikołaja są bardziej kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia, aniżeli mikołajkami. Mikołajki nie są też obchodzone wszędzie, najczęściej świętuje się je w większych miastach z silnymi wpływami niemieckimi, na przykład: Milwaukee w stanie Wisconsin czy Cincinnati w stanie Ohio.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl