Angielski - ciekawostkiNiedziela Palmowa w Wielkiej Brytanii

14 kwietnia 2022

Niedzielę Palmową (Palm Sunday) obchodzi się w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc (Easter). Ten dzień rozpoczyna Wielki Tydzień (Holy Week). Jest to również pamiątka przybycia Jezusa na osiołku do Jerozolimy, witanego przez tłum ludzi gałązkami palmowymi. Palm Sunday albo… Palm Sunday w niektórych regionach ma inne nazwy. Jedną z tych nazw jest Flowering Sunday. Tę nazwę można...

Niedzielę Palmową (Palm Sunday) obchodzi się w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc (Easter). Ten dzień rozpoczyna Wielki Tydzień (Holy Week). Jest to również pamiątka przybycia Jezusa na osiołku do Jerozolimy, witanego przez tłum ludzi gałązkami palmowymi.

Palm Sunday albo…

Palm Sunday w niektórych regionach ma inne nazwy. Jedną z tych nazw jest Flowering Sunday. Tę nazwę można spotkać w niektórych regionach Walii, ponieważ tego dnia rozsypuje się kwiaty na grobach i cmentarzach. W niektórych regionach Anglii na Niedzielę Palmową mówi się Spanish Sunday. Ta nazwa prawdopodobnie wzięła się od słodkiego napoju przyrządzanego przez dzieci, który składa się, między innymi z hiszpańskiej lukrecji, tequili oraz wody. Czasami Niedziela Palmowa to Fig Sunday, ponieważ w tę niedzielę istnieje zwyczaj jedzenia fig lub puddingu figowego.

Palmy

Palmy symbolizują zwycięstwo i radość. Tego dnia wierni często otrzymują świeże liście palmy, a dzieci – krzyżyki wykonane z pojedynczego listka palmy. W Niedzielę Palmową odbywa się wiele procesji w kościołach lub dookoła nich. Wierni śpiewają i machają palmami, które się święci. Pozostałości po palmach przechowuje się, a następnie pali. W ten oto sposób otrzymuje się popiół, który zostanie wykorzystany podczas uroczystości Środy Popielcowej w następnym roku.

Pax cakes

Pax cakes są to małe ciastka lub bułeczki, które wierni z niektórych parafii otrzymują po zakończeniu mszy. Pax cakes znajduje się wizerunek baranka i napis: „Peace and Good Neighbourhood”, czyli „pokój i dobre sąsiedztwo”.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl