Angielski - ciekawostkiPoprawna wymowa w języku angielskim

23 listopada 2021

Poprawna wymowa w języku angielskim, tak jak w każdym innym języku, jest istotnym elementem podczas konwersacji. Jeśli prawidłowo wypowiadamy dane słowa w języku angielskim, mamy większą pewność, że osoba, z którą właśnie konwersujemy nas zrozumie. Natomiast popełniając błędy, stawiamy naszego słuchacza w sytuacji, kiedy to on musi się domyślać o co mam chodzi. Warto też...

Poprawna wymowa w języku angielskim, tak jak w każdym innym języku, jest istotnym elementem podczas konwersacji. Jeśli prawidłowo wypowiadamy dane słowa w języku angielskim, mamy większą pewność, że osoba, z którą właśnie konwersujemy nas zrozumie. Natomiast popełniając błędy, stawiamy naszego słuchacza w sytuacji, kiedy to on musi się domyślać o co mam chodzi. Warto też podkreślić, że nieprawidłowa wymowa wielu angielskich słów może doprowadzić do zmiany znaczenia danego słowa. Ponadto, poprawna wymowa zbliża brzmienie naszego języka do języka, którym posługują się native speakerzy.

Czy w każdym wieku możemy uczyć się poprawnej wymowy?

Tak, poprawnej wymowy można nauczyć się na każdym etapie życia. Jest jednak jedno “ale”. Najłatwiej przychodzi to dzieciom, które posiadają naturalne predyspozycje do uczenia się języków obcych. Jednakże w wieku dojrzewania tracimy pełną zdolność przyswajania obcych dźwięków. Wówczas poprawnej wymowy możemy uczyć się tylko i wyłącznie tylko poprzez ćwiczenia artykulacyjne. Warto wtedy zaznajomić się z alfabetem fonetycznym oraz wskazówkami, jak poprawnie wymówić dany dźwięk. Ucząc się poprawnej wymowy, warto skorzystać ze słowników online, które – oprócz zapisu fonetycznego danego słowa – posiadają opcję odsłuchania danego wyrazu. Taką funkcję posiadają, np. Cambridge Dictionary, Macmillan Dictionary czy Oxford Learner’s Dictionary.

Najczęściej niepoprawnie wymawiane angielskie słowa

Język angielski jest pełen słów, które sprawiają nie lada wyzwanie tym, którzy się go uczą. Oto kilka słów, które duża grupa osób wymawia niepoprawnie wraz z ich poprawną wymową.

Kojarzycie może Arkansas, stan w południowej części USA? Nazwę tego stanu wymawiamy w ten sposób: /ˈɑː.kən.sɔː/.

Z pewnością słyszeliście o wodospadzie Niagara. Po angielsku tę nazwę wypowiemy w następujący sposób: /naɪˈæɡ.ər.ə/.

Wiele osób niepoprawnie wypowiada słowo comfortable. Oto zapis, jak powinno wymawiać się to słowo – /ˈkʌm.fə.tə.bəl/.

Kasztan to chestnut, czyli po prostu /ˈtʃes.nʌt/.

Jak wiecie, forma przeszła i imiesłów czasu przeszłego od czasownika win to won, które wymawia się jako /wʌn/.

Wiele osób ma również problem z poprawną wymową angielskiego słowa Israel, czyli Izrael. Poprawna wymowa tego wyrazu to /ˈɪz.reɪl/.

Planeta Mars, której angielski i polski zapis wygląda tak samo, w języku angielskim to /mɑːz/.

Wiele ludzi również źle wymawia słowo ballet (po polsku: balet). To słowo w języku angielskim jest wymawiane jako /ˈbæl.eɪ/.

Jest jeszcze więcej przykładów niepoprawnej wymowy angielskich słów.

Reasumując, poprawna wymowa to ważny aspekt podczas mówienia w języku angielskim. Powinniśmy uczyć się poprawnej wymowy, dla pewności sprawdzać ją w słowniku. Powinniśmy również uczyć się wymowy dźwięków występujących w języku angielskim, aby brzmieć bardziej jako osoby, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Wszystkie te czynniki są elementami skutecznej komunikacji.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl