Angielski - ciekawostkiPrima Aprilis

4 kwietnia 2022

Co roku 1 kwietnia na całym świecie jest obchodzone Prima Aprilis. Ten dzień to święto kawałów i dowcipów. Mimo że jest to święto znane na całym świecie, to każde państwo ma swoje własne tradycje związane z 1 kwietnia. Warto dowiedzieć się, jak ten dzień celebrują mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa. April Fool’s Day W Zjednoczonym Królestwie na...

Co roku 1 kwietnia na całym świecie jest obchodzone Prima Aprilis. Ten dzień to święto kawałów i dowcipów. Mimo że jest to święto znane na całym świecie, to każde państwo ma swoje własne tradycje związane z 1 kwietnia. Warto dowiedzieć się, jak ten dzień celebrują mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa.

April Fool’s Day

W Zjednoczonym Królestwie na 1 kwietnia mówi się April Fool’s Day. Tego dnia najlepiej żartować i robić komuś kawały nie później niż do 12:00. Płatanie figli po południu może przynosić pecha. Każdy, kto zapomni o tym, i zrobi kawał po południu, jest – jak to mówią mieszkańcy Wysp – April Fool.

Żarty, żarciki, kawały…

Jakie są najpopularniejsze żarty i kawały 1 kwietnia? Oto kilka przykładów. Najprostszym sposobem na psikusa jest, na przykład: powiedzenie komuś, że ma rozwiązane sznurówki, a kiedy ta osoba pochyli się, aby to sprawdzić, mówimy April Fool. Na pewno warto wspomnieć o najpopularniejszym irlandzkim żarcie, czyli fool’s errand. Polega on na tym, że jedna osoba otrzymuje od kogoś list, w którym rzekomo prosi o pomoc, i ma za zadanie go dostarczyć. Kiedy dana osoba otrzymuje list, otwiera go, czyta i mówi posłańcowi, aby poszedł z tym listem do kogoś innego. Posłaniec chodzi z listem do wielu różnych osób, do momentu w którym znajdzie się osoba, która mu współczuje i pokazuje mu treść listu: „Wyślij tego głupka do kogoś innego” (Send this fool to someone else).

1 kwietnia także w mediach

1 kwietnia niektóre gazety, kanały telewizyjne oraz świetnie znane firmy żartują z ludzi. Jednym z najwcześniejszych primaaprilisowych żartów był ten z 1957 roku, kiedy to jeden z programów na BBC przedstawił reportaż o tym, jak powstaje spaghetti. Film przedstawiał szwajcarską rodzinę, która zbiera spaghetti z drzew. Wielu Brytyjczyków uwierzyło w tę historię, ponieważ makaron w latach 50. nie był zbyt popularny na Wyspach w tym czasie, zatem niewielu wiedziało, jak się go przygotowuje. Natomiast 1 kwietnia 1998 roku Burger King ogłosił, że stworzył „burgera dla leworęcznych”, w którym wszystkie składniki miały NIBY zostać odwrócone o 180 stopni, aby leworęcznym było wygodniej go wziąć do ręki i zjeść. Następnego dnia sieciówka przyznała się, że był to żart. Jednakże tysiące ludzi poszło tego dnia po „burgera dla leworęcznych”.

Kontrowersje

Prima Aprilis jest dość kontrowersyjnym świętem. Jedni uważają, że zachęca ono do zabawy i śmiechu. Jedno badanie wykazało nawet, że redukuje stres. Inni wskazują jednak na jego negatywne skutki, takie jak obawa, zakłopotanie, strata czasu bądź pieniędzy.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl