Angielski - ciekawostkiRodzina Addamsów

10 stycznia 2023

W ostatnich miesiącach rekordy popularności na Netflixie bije serial „Wednesday”. Opowiada on o przygodach Wednesday Addams w Nevermore Academy. Warto jednak pamiętać, że perypetie całej rodziny Addamsów, a nie tylko córki Gomeza i Morticii, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kto ich wymyślił? Rodzina Addamsów, czyli po angielsku The Addams Family, została wymyślona przez Charlesa Samuela Addamsa,...

W ostatnich miesiącach rekordy popularności na Netflixie bije serial „Wednesday”. Opowiada on o przygodach Wednesday Addams w Nevermore Academy. Warto jednak pamiętać, że perypetie całej rodziny Addamsów, a nie tylko córki Gomeza i Morticii, cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Kto ich wymyślił?

Rodzina Addamsów, czyli po angielsku The Addams Family, została wymyślona przez Charlesa Samuela Addamsa, amerykańskiego rysownika. Byli oni wówczas postaciami komiksowymi, ponieważ tym zajmował się ich twórca. Ich przygody były publikowane na łanach amerykańskiego tygodnika The New Yorker w latach 1938 – 1988. W 1964 roku rodzina Addamsów została przeniesiona na szklany ekran. Powstał wówczas serial telewizyjny o tym samym tytule. Rodzina Addamsów została również uwieczniona w kilku filmach. Pierwszy z nich powstał w 1991 roku. Jego reżyserią zajął się Barry Sonnenfeld. „Rodzina Addamsów” była jego debiutem kinowym. W filmie wystąpili: Anjelica Huston jako Morticia Addams, Raúl Juliá jako Gomez Addams i Christopher Lloyd jako Wujek Fester. Film doczekał się dwóch kontynuacji. Są to: „Rodzina Addamsów 2” z 1993 roku oraz „Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny” z 1998 roku. W 2019 roku premierę miał film animowany pod tytułem: „Rodzina Addamsów”.

O rodzinie Addamsów

Addamsowie to ekscentrycy, którzy mieszkają w upiornym domu z dala od ludzi. Są to Gomez i Morticia Addams wraz z dziećmi: Wednesday i Pugsleyem. Rodzina wyróżnia się zamiłowaniem do narzędzi tortur, pułapek i tajemnych przejść. Ma tendencje masochistyczne, sadystyczne oraz sadomasochistyczne. Wśród Addamsów są również potwory. Pod dachem Addamsów mieszkają też Rąsia i Lurch. Innymi członkami rodziny Addamsów są: Fester Addams, Babcia Addams/Babcia Frump oraz Kuzyn To.

Gomez Addams

Warto poznać ich wszystkich bliżej. Głową rodziny Addamsów jest Gomez Addams. Jest stereotypowym Hiszpanem – jest niskiego wzrostu, posiada zadziorny wąsik, ma optymistyczne podejście do życia oraz jest świetnym kochankiem. Pali cygara. Ponadto, Gomez jest miłośnikiem szermierki. Ma małą obsesję na punkcie języka francuskiego. Jest na zabój zakochany w swojej żonie Morticii. Daje się poznać jako dobry ojciec. Gomez jest niezwykle energiczny i zręczny. Ponadto, uwielbia ryzykować własne życie przy każdej możliwej okazji.

Morticia Addams

Żoną Gomeza jest Morticia Addams (z domu Frump). Jest ona wysoką i zgrabną kobietą, która zawsze nosi na sobie czarną suknię. Nie jest ona w pełni człowiekiem. Morticia zawsze mówi spokojnie, nie krzyczy. Nie jest sadystką, ale uwielbia myśleć o tym, że może odczuwać ból. Jest to dla niej bardzo podniecające. Ponadto, kocha zajmować się ogrodem, w którym żyje wiele mięsożernych roślin. Lubi również malować. Jest w pełni oddana rodzinie. Spełnia się jako gospodyni domowa.

Wednesday

Córką Gomeza i Morticii jest Wednesday. Wednesday jest wysoką, szczupłą nastolatką. Przypomina swoją matkę z czasów młodzieńczych. Jednym z jej ulubionych zajęć jest torturowanie brata Pugsleya. Prawie zawsze ma ze sobą ulubioną lalkę o imieniu Marie.

Pugsley

Bratem Wednesday jest Pugsley. Jest bardzo podobny do ojca. W komiksach i we wczesnych produkcjach Pugsley uwielbiał zabawy z siostrą. W późniejszych natomiast jest przedstawiony jako zwykły chłopiec ciągle torturowany przez Wednesday.

Fester Addams to kolejny członek rodziny Addamsów. Jest bratem Gomeza. Jest gruby i łysy. Jest piromanem, masochistą oraz specjalistą od wybuchów. Fester to złota rączka. Często towarzyszy w zabawach dzieci Morticii i Gomeza. Często kłóci się z babcią.

Babcia Addams lub Babcia Frump to – w zależności od wersji – teściowa Morticii i matka Gomeza lub teściowa Gomeza i matka Morticii. Jest siwowłosą i zgarbioną kobietą. Para się czarami oraz alchemią. Większość czasu spędza w kuchni, gdzie gotuje posiłki dla całej rodziny lub przyrządza eliksiry. Chętnie wysłucha, a także pomoże wnuczętom. Ma ogromną słabość do młodych i przystojnych mężczyzn.

Jeśli chodzi o Lurcha, jest on wzorowany na postaci Frankensteina. Pełni on rolę kamerdynera Addamsów. Jest im bardzo oddany, a także świetnie zna ich obyczaje. Niewiele mówi. Lurch dla Addamsów jest bardziej przyjacielem aniżeli zwykłym pracownikiem. Warto też dodać, że organy wewnętrzne Lurcha mają różne pochodzenie, dlatego nie można go uznać za stuprocentowego Addamsa.

Rąsia to ożywiona dłoń, która porusza się dzięki palcom. Ma za zadanie pomagać Lurchowi. Addamsowie traktują Rąsię jak przyjaciela i członka rodziny.

Kuzyna To (Kuzyna Coś) nie da się zidentyfikować jako żadne znane obecnie stworzenie. Składa się jedynie z długich, gęstych, intensywnych, brązowych włosów. Nosi melonik i okulary. Ma duże powodzenie u kobiet. Kuzyn To posługuje się swoim własnym językiem, jednak Addamsowie potrafią go zrozumieć.

Kinga Zdziarska – lektorka w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl