Angielski - ciekawostkiSherlock Holmes

20 września 2021

Sherlocka Holmesa można zaliczyć do jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci fikcyjnych literatury anglojęzycznej, ale też i popkultury. Jego postać jest znana na całym świecie. Dziś dowiemy się o nim trochę więcej… Kilka słów o Sherlocku Holmesie Postać Sherlocka Holmesa została stworzona przez sir Arthura Conana Doyle’a i po raz pierwszy pojawia się w powieści „Studium...

Sherlocka Holmesa można zaliczyć do jednych z najbardziej rozpoznawalnych postaci fikcyjnych literatury anglojęzycznej, ale też i popkultury. Jego postać jest znana na całym świecie. Dziś dowiemy się o nim trochę więcej…

Kilka słów o Sherlocku Holmesie

Postać Sherlocka Holmesa została stworzona przez sir Arthura Conana Doyle’a i po raz pierwszy pojawia się w powieści „Studium w szkarłacie” z 1887 roku, a ostatni raz w „Psy się nie mylą” z 1927 roku. Sherlock Holmes jest genialnym londyńskim detektywem, który rozwiązuje zagadki kryminalne dzięki dedukcji, a czasem i intuicji. W rozwiązywaniu zagadek kryminalnych pomaga mu jego jedyny przyjaciel, doktor James H. Watson. Co więcej, to właśnie doktor Watson jest tym, który śledzi i zapisuje przygody Sherlocka Holmesa. Sherlock i doktor Watson mieszkają wspólnie w Londynie przy ulicy Baker Street 221b.

Charakterystyczny wygląd

Wygląd postaci Sherlocka Holmesa w popkulturze można uznać za wręcz ikoniczny, dlatego też bardzo łatwo go rozpoznać. Jest szczupły. Ma pociągłą twarzą, orli nos oraz niebieskie paciorkowate oczy. Jednakże najbardziej charakterystyczną częścią jego wyglądu jest kraciasty płaszcz i czapka deerstalker (noszona często przez łowców jeleni na terenach wiejskich w Wielkiej Brytanii) oraz fajka, którą miał zawsze ze sobą. Co ciekawe, ten szczególny wygląd Sherlocka Holmesa został stworzony przez Sidneya Pageta, który ilustrował jego przygody, a nie przez twórcę postaci, czyli sir Arthura Conana Doyle’a.

Kilka ciekawostek o Sherlocku Holmesie

  1. Postać doktor Gregory’ego House’a z serialu „Dr House” (w tej roli Hugh Laurie) jest częściowo inspirowana Sherlockiem Holmesem.
  2. Autor Sherlocka Holmesa, sir Arthur Conan Doyle, w pewnym momencie był już tak znużony pisaniem o przygodach londyńskiego detektywa, że postanowił go uśmiercić. Fani jednak nie chcieli pożegnać się z ich ulubioną postacią, toteż wymusili na Doyle’u napisanie kolejnego opowiadania o Sherlocku, a tym samym wymusili jego wskrzeszenie. Było to w roku 1893.
  3. Często mówi się o tym, że pierwszy fandom (szerokie grono fanów, które nie jest oficjalnie zrzeszone, ale łączy ich uwielbienie danej postaci lub dzieła kultury) to fandom Sherlocka Holmesa!
  4. XIX-wieczni fani Sherlocka Holmesa zaczęli pisać o nim własne fan fiction, czyli własne utwory o przygodach ich ulubionego londyńskiego detektywa.
  5. Wielbiciele Sherlocka Holmesa w 1934 roku utworzyli stowarzyszenia w Londynie i Nowym Jorku.
  6. Obecnie największe stowarzyszenie łączące wielbicieli Sherlocka Holmesa mieści się w Japonii i należy do niego 80 tysięcy osób.
  7. Wielkim fanem Sherlocka Holmesa jest Robert Downey Jr., który już dwukrotnie wcielił się w swoją ulubioną postać w filmach z 2009 i 2011 roku, a niebawem, bo już 21 grudnia 2021 roku na światowej premierze filmu „Sherlock Holmes 3”, zostanie nim po raz trzeci.

 

Autor: Kinga lektorka języka angielskiego w szkole Lingua Pro w Bydgoszczy  

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl