Angielski - ciekawostkiStare i znane amerykańskie kreskówki

11 sierpnia 2022

Wielu osobom kreskówki kojarzą się z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele osób z pewnością też nie miałoby problemu z wymienieniem kilku ulubionych tytułów czy po prostu tych bardziej znanych. Starsza część widowni pewnie wymieniłaby produkcje Hanny-Barbery, takie jak „Scooby Doo”, „Flinstonowie” czy „Jetsonowie”. Po krótce o Hanna-Barbera Hanna-Barbera, a dokładniej Hanna-Barbera Cartoons, Inc., to studio filmów...

Wielu osobom kreskówki kojarzą się z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele osób z pewnością też nie miałoby problemu z wymienieniem kilku ulubionych tytułów czy po prostu tych bardziej znanych. Starsza część widowni pewnie wymieniłaby produkcje Hanny-Barbery, takie jak „Scooby Doo”, „Flinstonowie” czy „Jetsonowie”.

Po krótce o Hanna-Barbera

Hanna-Barbera, a dokładniej Hanna-Barbera Cartoons, Inc., to studio filmów animowanych, które produkowało filmy rysunkowe. Założycielami studia byli William Hanna i Joseph Barbera. Studio zostało założone w Stanach Zjednoczonych w 1957 roku i działało aż do 2001 roku, kiedy to zostało zlikwidowane ze względu na śmierć Williama Hanny. W tym samym roku zostało wchłonięte przez Warner Bros. Jeśli chodzi o Cartoon Network Studios, które od 1994 roku było oddziałem Hanny-Barbery, to stało się ono samodzielnym studiem produkującym seriale animowane. Firma Hanna-Barbera utworzyła również filię w Polsce (Hanna-Barbera Poland).

Najbardziej znane stare produkcje

Hanna-Barbera zaczęła tworzyć już w latach 40. ubiegłego wieku. Wtedy też powstał „Tom i Jerry” (choć panowie pracowali wtedy dla Metro-Goldwyn-Mayer). Do ich wczesnych produkcji można również zaliczyć: „Misia Yogiego” oraz „Pixie, Dixie i Pana Jinksa”. Później stworzono wszystkim znanych „Flinstonów” i „Jetsonów” oraz „Kocią ferajnę”. Pod koniec lat 60. na ekranach zadebiutował Scooby Doo w kreskówce „Scooby Doo, gdzie jesteś?”. W 1973 roku ukazała się pierwsza animowana wersja „Rodziny Addamsów”. Ponadto w latach 70., 80. i 90. powstały liczne produkcje przedstawiające nowe przygody takich postaci jak Scooby Doo, Jetsonowie czy Flinstonowie. W latach 80. po raz pierwszy na ekranach pojawiają się Lucky Luke i Smerfy. Koniec lat 90. i początek XXI wieku to czas, w którym powstaje wiele koprodukcji z Cartoon Network Studios, do których należą: „Laboratorium Dextera”, „Johny Bravo”, „Krowa i Kurczak”, „Jam Łasica” oraz „Atomówki”. Ostatnie produkcje to filmy z 2001 roku – „Tom i Jerry: Kot rezydencjalny” oraz „Scooby Doo i cyberpościg”.

Co się działo w tych bajkach?

Warto sobie przypomnieć o co chodziło w kilku znanych, starych amerykańskich kreskówkach.

„Tom i Jerry” (ang. Tom & Jerry)

„Tom i Jerry” to serial animowany, w którym głównymi bohaterami są: kot o imieniu Tom oraz mysz o imieniu Jerry. Większość odcinków przedstawia próby złapania Jerry’ego przez Toma. Niestety kończą się one niepowodzeniami Toma. Kreskówka doczekała się kilku kontynuacji. Serial „Tom i Jerry” liczy 163 odcinki po 7-8 minut. Ponadto zdobył aż 7 Oscarów!

„Flinstonowie” (ang. The Flinstones)

Ten serial animowany emitowany był w latach 1960-1966. Doczekał się licznych kontynuacji, a na jego podstawie powstały również dwa filmy fabularne. Opowiada on o przygodach dwóch rodzin żyjących w Skalisku – Flinstonach i Rubble’ach. Akcja dzieje się w czasach prehistorycznych, a główni bohaterowie są jaskiniowcami. Rodzina Flinstonów składa się z: Freda – głowy rodziny, pracownika kamieniołomu, Wilmy – żony Freda, Pebbles – ich córki oraz ich „psozaura” Dino. Do rodziny Rubble’ów należą: Barney, jego żona Betty oraz ich syn Bamm-Bamm. Mają również „hopagura” Hoppy’ego. Jeden odcinek przygód „Flinstonów” trwa około 25 minut.

„Kocia ferajna” (ang. Top Cat)

Tę kreskówkę emitowano pomiędzy 1961 a 1962 rokiem. Ten serial animowany przedstawia losy 6 kotów mieszkających w zaułku, których głównym celem jest zarobienie pieniędzy w jakikolwiek możliwy sposób. W zdobyciu pieniędzy przeszkadza im jednak Posterunkowy Dybek. Przywódcą całej kociej grupy jest Tolek Cacek, którego wcześniej nazywano Kotem Tip-Topem. Pojedynczy odcinek „Kociej ferajny” trwa około 25 minut.

„Jetsonowie” (ang. The Jetsons)

Amerykański serial animowany emitowany w latach 1962-1963 oraz 1984-1987. Jest on zupełnym przeciwieństwem „Flinstonów”, ponieważ akcja „Jetsonów” jest osadzona w dalekiej przyszłości, czyli w latach 60. XXI wieku. Producenci wpadli na pomysł, aby akcja kreskówki rozgrywała się 100 lat od jej premiery. Rodzina Jetsonów mieszka w Okrąglaku w Orbit City. W skład rodziny wchodzą: George Jetson – pracownik „Kosmicznych kół zębatych”, Jane – żona George’a, Judy – 14-letnia córka Jetsonów, Elroy – 8-letni syn Jetsonów, Astro – szary dog niemiecki oraz Rosie – gosposia-robot. Czas trwania jednego odcinka wynosi około 22 minut.

„Scooby Doo, gdzie jesteś?” (ang. Scooby Doo, Where Are You!)

Serial „Scooby Doo, gdzie jesteś?” rozpoczął całą serię seriali i filmów animowanych, które do niego nawiązywały. Co więcej, Scooby Doo stał się franczyzą i dzięki temu stał się rozpoznawalny na całym świecie. Kreskówka opowiada o mówiącym dogu niemiecki o imieniu Scooby Doo, który wraz ze swoim właścicielem Kudłatym (ang. Shaggy) oraz Daphne, Velmą i Fredem rozwiązuje tajemnicze zagadki kryminalne z udziałem duchów. Duchami okazują się przebrani przestępcy. Grupa nazywa siebie Tajemniczą Spółką i podróżuje vanem zwanym Wehikułem Tajemnic. Na obejrzenie jednego odcinka należy przeznaczyć około 22 minuty.

„Atomówki” (ang. The Powerpuff Girls)

Amerykańska kreskówka, która powstała we współpracy z Cartoon Network Studios. Ten serial animowany opowiada o przygodach trzech dziewczynek, które są obdarzone super mocami. Te dziewczynki to Bajka (ang. Bubbles), Bójka (ang. Blossom) i Brawurka (ang. Buttercup). Mieszkają w fikcyjnym mieście Townsville w Stanach Zjednoczonych. Atomówki zostały stworzone przez profesora Atomusa, który chciał stworzyć idealne dziewczynki z „cukru, słodkości i różnych śliczności” jak można usłyszeć w polskiej czołówce. Niestety podczas tworzenia dziewczynek, profesor Atomus został popchnięty przez małpkę Jojo i rozbił naczynie ze „Związkiem X”. Tak też narodziły się Atomówki. Są wyjątkowo silne i superszybkie, a także potrafią latać, strzelać laserem z oczu, miotać piorunami, klonować się i zmniejszać. Posiadają również fale dźwiękowe. Oprócz tego, każda Atomówka ma jedną, własną super moc. Atomówki mogą też tworzyć grupowe super ataki. Jeden odcinek tej kreskówki trwa około 22 minut.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl