Wielu osobom kreskówki kojarzą się z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele osób z pewnością też nie miałoby problemu z wymienieniem kilku ulubionych tytułów czy po prostu tych bardziej znanych. Starsza część widowni pewnie wymieniłaby produkcje Hanny-Barbery, takie jak „Scooby Doo”, „Flinstonowie” czy „Jetsonowie”. Po krótce o Hanna-Barbera Hanna-Barbera, a dokładniej Hanna-Barbera Cartoons, Inc., to studio filmów...
Angielski - ciekawostkiStare i znane amerykańskie kreskówki
Wielu osobom kreskówki kojarzą się z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele osób z pewnością też nie miałoby problemu z wymienieniem kilku ulubionych tytułów czy po prostu tych bardziej znanych. Starsza część widowni pewnie wymieniłaby produkcje Hanny-Barbery, takie jak „Scooby Doo”, „Flinstonowie” czy „Jetsonowie”.
Po krótce o Hanna-Barbera
Hanna-Barbera, a dokładniej Hanna-Barbera Cartoons, Inc., to studio filmów animowanych, które produkowało filmy rysunkowe. Założycielami studia byli William Hanna i Joseph Barbera. Studio zostało założone w Stanach Zjednoczonych w 1957 roku i działało aż do 2001 roku, kiedy to zostało zlikwidowane ze względu na śmierć Williama Hanny. W tym samym roku zostało wchłonięte przez Warner Bros. Jeśli chodzi o Cartoon Network Studios, które od 1994 roku było oddziałem Hanny-Barbery, to stało się ono samodzielnym studiem produkującym seriale animowane. Firma Hanna-Barbera utworzyła również filię w Polsce (Hanna-Barbera Poland).
Najbardziej znane stare produkcje
Hanna-Barbera zaczęła tworzyć już w latach 40. ubiegłego wieku. Wtedy też powstał „Tom i Jerry” (choć panowie pracowali wtedy dla Metro-Goldwyn-Mayer). Do ich wczesnych produkcji można również zaliczyć: „Misia Yogiego” oraz „Pixie, Dixie i Pana Jinksa”. Później stworzono wszystkim znanych „Flinstonów” i „Jetsonów” oraz „Kocią ferajnę”. Pod koniec lat 60. na ekranach zadebiutował Scooby Doo w kreskówce „Scooby Doo, gdzie jesteś?”. W 1973 roku ukazała się pierwsza animowana wersja „Rodziny Addamsów”. Ponadto w latach 70., 80. i 90. powstały liczne produkcje przedstawiające nowe przygody takich postaci jak Scooby Doo, Jetsonowie czy Flinstonowie. W latach 80. po raz pierwszy na ekranach pojawiają się Lucky Luke i Smerfy. Koniec lat 90. i początek XXI wieku to czas, w którym powstaje wiele koprodukcji z Cartoon Network Studios, do których należą: „Laboratorium Dextera”, „Johny Bravo”, „Krowa i Kurczak”, „Jam Łasica” oraz „Atomówki”. Ostatnie produkcje to filmy z 2001 roku – „Tom i Jerry: Kot rezydencjalny” oraz „Scooby Doo i cyberpościg”.
Co się działo w tych bajkach?
Warto sobie przypomnieć o co chodziło w kilku znanych, starych amerykańskich kreskówkach.
„Tom i Jerry” (ang. Tom & Jerry)
„Tom i Jerry” to serial animowany, w którym głównymi bohaterami są: kot o imieniu Tom oraz mysz o imieniu Jerry. Większość odcinków przedstawia próby złapania Jerry’ego przez Toma. Niestety kończą się one niepowodzeniami Toma. Kreskówka doczekała się kilku kontynuacji. Serial „Tom i Jerry” liczy 163 odcinki po 7-8 minut. Ponadto zdobył aż 7 Oscarów!
„Flinstonowie” (ang. The Flinstones)
Ten serial animowany emitowany był w latach 1960-1966. Doczekał się licznych kontynuacji, a na jego podstawie powstały również dwa filmy fabularne. Opowiada on o przygodach dwóch rodzin żyjących w Skalisku – Flinstonach i Rubble’ach. Akcja dzieje się w czasach prehistorycznych, a główni bohaterowie są jaskiniowcami. Rodzina Flinstonów składa się z: Freda – głowy rodziny, pracownika kamieniołomu, Wilmy – żony Freda, Pebbles – ich córki oraz ich „psozaura” Dino. Do rodziny Rubble’ów należą: Barney, jego żona Betty oraz ich syn Bamm-Bamm. Mają również „hopagura” Hoppy’ego. Jeden odcinek przygód „Flinstonów” trwa około 25 minut.
„Kocia ferajna” (ang. Top Cat)
Tę kreskówkę emitowano pomiędzy 1961 a 1962 rokiem. Ten serial animowany przedstawia losy 6 kotów mieszkających w zaułku, których głównym celem jest zarobienie pieniędzy w jakikolwiek możliwy sposób. W zdobyciu pieniędzy przeszkadza im jednak Posterunkowy Dybek. Przywódcą całej kociej grupy jest Tolek Cacek, którego wcześniej nazywano Kotem Tip-Topem. Pojedynczy odcinek „Kociej ferajny” trwa około 25 minut.
„Jetsonowie” (ang. The Jetsons)
Amerykański serial animowany emitowany w latach 1962-1963 oraz 1984-1987. Jest on zupełnym przeciwieństwem „Flinstonów”, ponieważ akcja „Jetsonów” jest osadzona w dalekiej przyszłości, czyli w latach 60. XXI wieku. Producenci wpadli na pomysł, aby akcja kreskówki rozgrywała się 100 lat od jej premiery. Rodzina Jetsonów mieszka w Okrąglaku w Orbit City. W skład rodziny wchodzą: George Jetson – pracownik „Kosmicznych kół zębatych”, Jane – żona George’a, Judy – 14-letnia córka Jetsonów, Elroy – 8-letni syn Jetsonów, Astro – szary dog niemiecki oraz Rosie – gosposia-robot. Czas trwania jednego odcinka wynosi około 22 minut.
„Scooby Doo, gdzie jesteś?” (ang. Scooby Doo, Where Are You!)
Serial „Scooby Doo, gdzie jesteś?” rozpoczął całą serię seriali i filmów animowanych, które do niego nawiązywały. Co więcej, Scooby Doo stał się franczyzą i dzięki temu stał się rozpoznawalny na całym świecie. Kreskówka opowiada o mówiącym dogu niemiecki o imieniu Scooby Doo, który wraz ze swoim właścicielem Kudłatym (ang. Shaggy) oraz Daphne, Velmą i Fredem rozwiązuje tajemnicze zagadki kryminalne z udziałem duchów. Duchami okazują się przebrani przestępcy. Grupa nazywa siebie Tajemniczą Spółką i podróżuje vanem zwanym Wehikułem Tajemnic. Na obejrzenie jednego odcinka należy przeznaczyć około 22 minuty.
„Atomówki” (ang. The Powerpuff Girls)
Amerykańska kreskówka, która powstała we współpracy z Cartoon Network Studios. Ten serial animowany opowiada o przygodach trzech dziewczynek, które są obdarzone super mocami. Te dziewczynki to Bajka (ang. Bubbles), Bójka (ang. Blossom) i Brawurka (ang. Buttercup). Mieszkają w fikcyjnym mieście Townsville w Stanach Zjednoczonych. Atomówki zostały stworzone przez profesora Atomusa, który chciał stworzyć idealne dziewczynki z „cukru, słodkości i różnych śliczności” jak można usłyszeć w polskiej czołówce. Niestety podczas tworzenia dziewczynek, profesor Atomus został popchnięty przez małpkę Jojo i rozbił naczynie ze „Związkiem X”. Tak też narodziły się Atomówki. Są wyjątkowo silne i superszybkie, a także potrafią latać, strzelać laserem z oczu, miotać piorunami, klonować się i zmniejszać. Posiadają również fale dźwiękowe. Oprócz tego, każda Atomówka ma jedną, własną super moc. Atomówki mogą też tworzyć grupowe super ataki. Jeden odcinek tej kreskówki trwa około 22 minut.