AngielskiŚwięta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

30 grudnia 2021

Często mówi się, że święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Wielu ludzi czeka na prezenty, spotkania z rodziną czy też wyśmienite potrawy świąteczne. Dziś dowiemy się, jak ten czas spędzają Brytyjczycy. Kalendarze adwentowe i świąteczne ozdoby Zarówno dzieci, jak i dorośli przygotowują się do świąt od początku grudnia. Każdego dnia, począwszy od 1 grudnia, a...

Często mówi się, że święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Wielu ludzi czeka na prezenty, spotkania z rodziną czy też wyśmienite potrawy świąteczne. Dziś dowiemy się, jak ten czas spędzają Brytyjczycy.

Kalendarze adwentowe i świąteczne ozdoby

Zarówno dzieci, jak i dorośli przygotowują się do świąt od początku grudnia. Każdego dnia, począwszy od 1 grudnia, a kończąc na 24 grudnia, otwierają okienka z kalendarza adwentowego (advent calendar). Brytyjczycy również bardzo chętnie dekorują swoje domy różnymi ozdobami.

Wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia (Christmas Eve) to czas ostatnich przygotowań do świąt. Tego dnia dzieci czekają na Świętego Mikołaja. Przed snem zostawiają mu ciasteczka (mince pies) i ciepły napój pod choinką oraz zawieszają skarpety (stockings) na kominku. Do tych skarpet Święty Mikołaj włoży im prezenty.

Boże Narodzenie

25 grudnia, czyli Christmas Day, to dzień wolny oraz dzień świętowania. Trwa on już od rana, a zwykle zaczynają go dzieci, które szukają prezentów od Świętego Mikołaja. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia, jak i całych świąt jest obiad bożonarodzeniowy (Christmas Dinner), podczas którego podaje się tradycyjne świąteczne potrawy, takie jak: pieczony indyk (roasted turkey) z ziemniakami, Christmas Pudding oraz mince pies. Christmas Pudding to tradycyjny deser świąteczny przyrządzany z suszonych owoców, orzechów i zimowych przypraw (cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków) oraz alkoholu (rumu lub brandy). Natomiast mince pies to ciasteczka świąteczne wypełnione w środku suszonymi owocami. 25 grudnia o godz. 15:00 trwa emisja przemówienia królowej (Royal Message Christmas), które można usłyszeć w telewizji, radio czy Internecie. Jest to ważny element świątecznego obiadu. Warto też wspomnieć o Christmas crackers, czyli ulubionej świątecznej grze Brytyjczyków. Christmas cracker to papierowy cukierek z niespodzianką w środku. Jak to wygląda? Dwie osoby ciągną końce cukierka z całych sił. Wygrywa ta osoba, która “wyrwie” większą część. Podczas zabawy cracker wydaje dźwięk przypominający mały wybuch.

26 grudnia

26 grudnia w Wielkiej Brytanii nazywany jest Boxing Day. Tradycja Boxing Day sięga czasów średniowiecza, kiedy to biedni i potrzebujący otrzymywali od bogatych pozostałości po świątecznych uroczystościach. Teraz wygląda to nieco inaczej. Brytyjczycy tego dnia wpadają w zakupowy szał. Mimo że jest to dzień wolny od pracy, podobnie jak Boże Narodzenie, to wiele sklepów i centrów handlowych rozpoczyna wtedy zimowe wyprzedaże, a przed wieloma słynnymi londyńskimi domami towarowymi ustawiają się długie kolejki.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 20:00
Linguapro © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl