Angielski - ciekawostkiŚwięto Dziękczynienia

25 listopada 2022

Święto Dziękczynienia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych. Często można je zobaczyć w realizacjach kinowych czy telewizyjnych, ponieważ ten dzień producenci wielokrotnie wybierają jako tło przedstawionych wydarzeń. Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Day, celebruje się w USA w czwarty czwartek listopada. W tym roku przypada ono 24 listopada. Skąd wywodzi się to...

Święto Dziękczynienia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych. Często można je zobaczyć w realizacjach kinowych czy telewizyjnych, ponieważ ten dzień producenci wielokrotnie wybierają jako tło przedstawionych wydarzeń. Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Day, celebruje się w USA w czwarty czwartek listopada. W tym roku przypada ono 24 listopada.

Skąd wywodzi się to święto?

Tradycyjnie uważa się, że Święto Dziękczynienia obchodzi się na pamiątkę pierwszych dożynek w kolonii Plymouth, jakie miały miejsce w 1621 roku. Istnieją jednak pewne dowody naukowe, które sugerują inaczej. Naukowcy podają, że pierwsze odnotowane Święto Dziękczynienia odbyło się 8 września 1565 roku w dzisiejszym St. Augustine na Florydzie.

Rys historyczny

20 listopada 1620 roku na statku Mayflower do wybrzeży Ameryki przybyli pielgrzymi. Należeli oni do anglikańskiego Kościoła separatystycznego, będącego odłamem purytanów. Zanim jednak dotarli do Ameryki, opuścili swoje domy w Anglii i osiedlili się w Holandii. Co warto wiedzieć, w Anglii byli prześladowani religijnie, a w Holandii cieszyli się znacznie większą tolerancją religijną. Pielgrzymom nie podobał się jednak styl życia Holendrów, który uznali za bezbożny. W poszukiwaniu lepszego życia zaczęli negocjować z kampanią handlową w Londynie, aby ci zorganizowali im pielgrzymkę do Ameryki. Negocjacje zakończyły się na korzyść pielgrzymów. Do Nowej Anglii popłynęło 102 purytanów. 11 grudnia 1620 roku pielgrzymi przybyli na skałę Plymouth. Założyli tam osadę o tej samej nazwie. Co ciekawe, sama nazwa Plymouth wzięła się od angielskiego miasta Plymouth, skąd pielgrzymi rozpoczęli swoją wyprawę. Pierwsza zima okazała się bardzo sroga. W rezultacie, pomiędzy zimą a początkiem następnej jesieni zmarło 46 osób ze 102, które przybyły do Nowej Anglii. Jednakże żniwa 1621 były obfite. Pielgrzymi postanowili to uczcić. Świętowali razem z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, których wodzem był Massoit. Plemię pomogło pielgrzymom przetrwać pierwszy rok na nowej ziemi.

Pierwsze święto bardziej przypominało dożynki aniżeli obchody dziękczynne. Wampanoagowie świętowali piątą z sześciu tradycyjnych ceremonii dziękczynnych w roku. Trwało trzy dni, pomiędzy 21 września a 11 listopada 1621 roku. Indianie na ucztę przynieśli co najmniej pięć jeleni. Podano również kaczki oraz gęsi. Poza ucztą, pielgrzymi i Indianie wspólnie odpoczywali oraz bawili się.

Pośrednikiem w komunikacji pomiędzy Indianami a pielgrzymami był Squanto, Indianin z plemienia Patuxet. Znał on bowiem angielski, gdyż miał już wcześniej kontakt z podróżnikami brytyjskimi.

Nie wiadomo jednak, czy podobne spotkania odbywały się w późniejszych latach. Mówi się o dwóch opisach tego święta – w liście kolonisty oraz książce powstałej 20 lat później.

Prezydent Abraham Lincoln ustanowił Święto Dziękczynienia świętem narodowym w 1863 roku. Z tego okresu pochodzą też stereotypy o tym wydarzeniu.

Podano do stołu!

Istnieje konkretna lista potraw, które spożywa się podczas Święta Dziękczynienia. Typową potrawą na amerykańskich stołach jest pieczony indyk – to najpopularniejsze danie przygotowywane na ten dzień. Stąd Święto Dziękczynienia często nazywa się „Dniem Indyka”, czyli Turkey Day. Warto też dodać, że hodowcy ptactwa, specjalnie na ten dzień, przesyłali indyka do Białego Domu,. W 1947 roku oficjalnie podarowano indyka Harry’emu S. Trumanowi. Od 1989 roku odbywa się „prezydenckie ułaskawienie”. Pierwsze przeprowadził George H. W. Bush podczas swojej pierwszej kadencji. Wcześniej podobny gest wykonał Ronald Reagan, ale było to żartobliwe i wiązało się z kontrowersjami wokół afery Iran-Contras i pytaniami o ułaskawienie Olivera Northa. Indyka uzupełnia nadzienie, czyli stuffing (lub dressing w południowych stanach USA). Nadzienie nie musi być wewnątrz indyka. Podstawowymi składnikami nadzienia są chleb i szałwia. Można też dodać bakalie, orzechy, żurawinę, jabłka, boczek i kiełbasę. Przepis nie jest jednak taki sam dla wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Oprócz indyka, na stole znajdują się również potrawy „poboczne”, zwane sides lub side dishes. Należą do nich: ziemniaki (najczęściej puree) lub bataty (sweet potatoes), zapiekanka z batatów (często przypominająca deser) z piankami marshmallows, sos pieczeniowy (gravy), sos żurawinowy, zapiekanka z zielonej fasolki oraz kukurydza. Podaje się również warzywa strączkowe, kapustne i korzeniowe oraz pieczone dynie.

Jeśli chodzi o desery, to najpopularniejsze są tarty, a w szczególności tarta dyniowa oraz jabłkowa (szarlotka, apple pie). Jada się też tartę z orzechami pekan. Amerykanie chętnie sięgają również po tartę czekoladową lub ze słodkich ziemniaków.

Black Friday

Mówiąc o współczesnym Święcie Dziękczynienia, warto też wspomnieć o czarnym piątku, czyli popularnym Black Friday. Tak bowiem nazywa się piątek po Święcie Dziękczynienia. Black Friday rozpoczyna sezon bożonarodzeniowych zakupów w USA. Obecnie znany jest również w innych państwach na świecie. W czarny piątek wiele sklepów jest otwartych dłużej, niekiedy całą dobę. Sklepy oferują bowiem jednodniowe okazje oraz promocje. Często mówi się, że dla sprzedawców w Stanach Zjednoczonych jest to najbardziej dochodowy dzień w całym roku.

Autor: Kinga Zdziarka – lektorka języka angielskiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl