Angielski - ciekawostkiŚwięto Pracy w Stanach Zjednoczonych

9 września 2022

Mimo że w większości państw świata Święto Pracy obchodzi się 1 maja, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą go co roku w pierwszy poniedziałek września. Zalicza się je do świąt państwowych. W 2022 roku przypada ono 5 września. Każde obchody Święta Pracy w USA są poprzedzone trzydniowym weekendem, który nazywa się Labor Day Weekend. Jeden dzień –...

Mimo że w większości państw świata Święto Pracy obchodzi się 1 maja, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą go co roku w pierwszy poniedziałek września. Zalicza się je do świąt państwowych. W 2022 roku przypada ono 5 września. Każde obchody Święta Pracy w USA są poprzedzone trzydniowym weekendem, który nazywa się Labor Day Weekend.

Jeden dzień – kilka nazw

Ten dzień nazywa się Labour Day, May Day, Labor Day lub International Workers’ Day, ale jest jednak pewne „ale”. Labour Day i May Day to nazwy stosowane przez Brytyjczyków, którzy ten dzień świętują 1 maja. International Workers’ Day to nazwa międzynarodowa. Natomiast Labor Day celebrują Amerykanie w pierwszy poniedziałek września.

Ku pamięci…

Święto Pracy w Stanach Zjednoczonych zostało ustanowione ku czci amerykańskiego ruchu robotniczego i robotnikom, którzy – dzięki swojej pracy – przyczynili się do rozwoju i osiągnięć swojego kraju.

Rys historyczny

Koniec XIX wieku to czas rozwoju związków zawodowych i ruchów pracowniczych. W tym też czasie związkowcy wyszli z propozycją wyznaczenia dnia, które mogłoby być świętem pracy. Ten dzień promowali Rycerze Pracy oraz Centralny Związek Zawodowy. Oni też byli organizatorami pierwszego marszu w Nowym Jorku. Przełomowym momentem był rok 1887, kiedy to Oregon – jako pierwszy stan w USA – ogłosił Święto Pracy oficjalnym świętem państwowym. Siedem lat później, czyli w 1894 roku, 30 amerykańskich stanów oficjalnie uznało Święto Pracy jako święto państwowe.

May Day kontra Labor Day

Wcześniej May Day, obchodzony 1 maja, był świętem ludowym. W 1886 roku pojawiła się propozycja, aby właśnie tego dnia celebrowano pracę. Tak też później w kalendarzu pojawił się International Workers’ Day. Taką datę, czyli 1 maja, zaproponowała Amerykańska Federacja Pracy w swojej konwencji z 1885 roku. Federacja wzywała w niej, aby od 1 maja 1886 roku obowiązywał ośmiogodzinny dzień pracy. Mimo że rozważano negocjacje w tej sprawie, ostatecznie zdecydowano się na strajk. Zalecano również, aby 1 maja był dniem strajku. Dodatkowo 4 maja 1886 roku miała miejsce krwawa afera na Haymarket, co podkreśliło radykalną reputację 1 maja. Związki zawodowe były podzielone, jeśli chodzi o datę obchodzenia Święta Pracy. Jedni opowiadali się za datą wrześniową, która upamiętniała marsz i piknik, a drudzy – za 1 maja ze względu na nacechowanie polityczne. Decyzję o wrześniowych obchodach Święta Pracy w Stanach Zjednoczonych podjął prezydent Grover Cleveland, który obawiał się, że data majowa może przyczynić się do upamiętniania sprawy z Haymarket. Bał się również wzmocnienia ruchów socjalistycznych i anarchistycznych, które silnie popierały datę 1 maja. W 1887 roku prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że Święto Pracy będzie świętem państwowym obchodzonym we wrześniu. Ustawa została podpisana w 1894 roku.

Dzisiejsze Święto Pracy w Stanach Zjednoczonych

Weekend poprzedzający Święto Pracy w USA nazywa się „nieoficjalnym końcem lata”. Podczas oficjalnych obchodów Święta Pracy w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne parady i wiece, których uczestnikami są politycy oraz aktywiści związkowi. Parady i wiece organizują lokalne władze i związki zawodowe. Wiele miejsc jest zamkniętych w pierwszy poniedziałek września, na przykład: banki, giełdy papierów wartościowych, instytucje państwowe. Natomiast Labor Day Weekend to dla wielu Amerykanów czas na ostatni letni wyjazd. Niektórzy wybierają się na zakupy, ponieważ z okazji Święta Pracy specjalnie przygotowywane są różne promocje.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl