Kiedy skończy się bożonarodzeniowe szaleństwo, zaczyna się wielkie odliczanie do końca roku. Oznacza to przygotowania do imprez sylwestrowych, a co za tym idzie – powitania Nowego Roku. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia jest zdecydowanie najhuczniejszą w całym roku kalendarzowym. Organizowane są liczne bale i imprezy sylwestrowe. Ten dzień jest przepełniony szaleństwem i dobrą...
Angielski - ciekawostkiSylwester i Nowy Rok „po angielsku”
Kiedy skończy się bożonarodzeniowe szaleństwo, zaczyna się wielkie odliczanie do końca roku. Oznacza to przygotowania do imprez sylwestrowych, a co za tym idzie – powitania Nowego Roku. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia jest zdecydowanie najhuczniejszą w całym roku kalendarzowym. Organizowane są liczne bale i imprezy sylwestrowe. Ten dzień jest przepełniony szaleństwem i dobrą zabawą.
Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia sylwestra?
Przede wszystkim, warto wiedzieć, dlaczego świętuje się sylwestra. 31 grudnia imieniny obchodzi Sylwester, natomiast kościół katolicki wspomina tego dnia świętego papieża Sylwestra I, zmarłego 31 grudnia 335 roku.
Zwyczaj celebrowania sylwestra pochodzi jednak ze znacznie późniejszych czasów. Pierwsza noc sylwestrowa miała miejsce w 999 roku. Ówcześni ludzie bali się końca świata, który był powiązany z rozpoczęciem nowego millenium. Wraz z nadchodzącym rokiem 1000, przypomniano sobie słowa starożytnej wieszczki Sybilli. Przepowiedziała ona, że tego dnia na Ziemię powróci Lewiatan, który zniszczy ludzkość. Czekano również na znaki opisane w Apokalipsie świętego Jana. Pogłoski o końcu czasów okazały się jednak fałszywe; apokalipsa nie nadeszła. W tej sytuacji przepełnieni radością ludzie wyszli na ulice i zaczęli świętować. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II pobłogosławił wiernych słowami: „urbi et orbi”, co oznacza „miastu i światu”. Tradycja ta przetrwała do czasów współczesnych.
Sylwester i Nowy Rok w Londynie
Mimo że sylwestra obchodzi się we wszystkich krajach Zjednoczonego Królestwa, szczególną uwagę należy zwrócić na tego londyńskiego. W Londynie odbywa się niesamowity pokaz sztucznych ogni przy London Eye. Rozpoczyna się on, gdy Big Ben wybije dwunastą. 1 stycznia w centrum można zobaczyć wielką Londyńską Paradę Noworoczną, która jest nieodłącznym elementem londyńskiego Nowego Roku od 1987 roku.
Hogmanay, czyli sylwester po szkocku
Szkoci noc z 31 grudnia na 1 stycznia nazywają Hogmanay. Sylwestrowe szaleństwo niekiedy przedłuża się do 2 stycznia. Największe szkockie miasta – Edynburg, Glasgow i Aberdeen – organizują imprezy trwające całą noc. Sam Hognamay w Edynburgu należy do grona największych imprez na świecie. Największy z nich miał miejsce na przełomie 1996 i 1997 roku. Znalazł on się w Księdze Rekordów Guinnessa. Uczestniczyło w nim około 400 tysięcy osób. Liczba uczestników była jednak ograniczona ze względów bezpieczeństwa.
Dawka angielskich słówek na sylwestra i Nowy Rok
Oto kilka najważniejszych angielskich słówek, które warto znać w związku ze zbliżającym się sylwestrem i Nowym Rokiem.
sylwester – New Year’s Eve
Nowy Rok – New Year’s Day
sztuczne ognie/fajerwerki – fireworks
postanowienie noworoczne – New Year’s resolution
szampan – champagne
Szczęśliwego Nowego Roku! – Happy New Year!
odliczać do Nowego Roku – to count down to the New Year
świętować sylwestra – to celebrate New Year’s Eve
iść potańczyć – to go dancing
zorganizować imprezę w domu – to host a party
napompować balony – to inflate balloons
całować się o północy – to kiss at midnight
odpalić sztuczne ognie – to light fireworks
zorganizować pokaz sztucznych ogni – to put on a fireworks show
zorganizować imprezę – to throw a party
zostać w domu – to stay at home
nie spać do północy – to stay up until midnight
O polskim sylwestrze po angielsku
Many people can’t help waiting for New Year’s Eve. A lot of people throw a party for their friends and family to celebrate New Year’s Eve together. Before the party, they inflate balloons and prepare some food. When the clock strikes midnight, people drink champagne and watch fireworks shows. In Poland, people also wish “Happy New Year!” at that moment. Some of them go to the parties at clubs. However, some people prefer staying at home that day. They either watch some films or TV series or party with their friends at home. What’s more, everyone stands up until midnight and counts down to the New Year.