Angielski - ciekawostkiWielkanoc w Wielkiej Brytanii

15 kwietnia 2022

Wielkanoc to święto, które swoją popularnością dorównuje Bożemu Narodzeniu. Wielu z nas kojarzy się ono z kolorowymi pisankami, króliczkami, barankami czy budzącą się za oknem wiosną. Jednak każdy kraj celebrujący święta Wielkiej Nocy ma własne, unikalne tradycje związane z tym czasem. Trochę historii… Mimo że współczesna Wielkanoc na Wyspach Brytyjskich ma chrześcijański charakter, to początków...

Wielkanoc to święto, które swoją popularnością dorównuje Bożemu Narodzeniu. Wielu z nas kojarzy się ono z kolorowymi pisankami, króliczkami, barankami czy budzącą się za oknem wiosną. Jednak każdy kraj celebrujący święta Wielkiej Nocy ma własne, unikalne tradycje związane z tym czasem.

Trochę historii…

Mimo że współczesna Wielkanoc na Wyspach Brytyjskich ma chrześcijański charakter, to początków tego święta należy szukać w czasach pogańskich.

Wielkanoc to czas świętowania wiosny i nowego życia. Uważa się, że słowo Easter pochodzi od Eostre. Eostre to anglosaska bogini świtu i wiosny. W czasach pogańskich uroczystości na jej cześć miały miejsce podczas przesilenia wiosennego. Oznacza to, że obchodzono je w okolicach świąt Wielkiej Nocy.

Przed Wielkanocą

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, jest poprzedzona czasem Wielkiego Postu (Lent). Zanim jednak on się zacznie, Brytyjczycy świętują Fat Tuesday albo Pancake Day. Fat Tuesady to odpowiednik polskiego tłustego czwartku, tylko obchodzony we wtorek. Fat Tuesday to również dzień poprzedzający Środę Popielcową, czyli Ash Wednesday. Pancakes to główna potrawa, która gości na stołach mieszkańców Wysp tego dnia.

Symbole wielkanocne

Brytyjczycy mają kilka symboli kojarzonych z czasem świąt Wielkiej Nocy. Easter Bunny, czyli zajączek wielkanocny, dekoruje i ukrywa jajka (czekoladowe również), które są chętnie poszukiwane przez dzieci w Wielką Niedzielę. Zabawa ta nosi nazwę egg hunt i polega na znalezieniu ukrytych jajek. Najczęściej można je znaleźć w ogrodzie.

Świąteczne zabawy

Wielkanoc to również czas zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Oprócz egg hunt, są również inne sposoby na spędzanie wolnego czasu w czasie świąt wielkanocnych.

Jedną z nich jest egg rolling. Ta zabawa przypomina wyścig, ponieważ zawodnicy muszą turlać swoje jajko po trawiastym wzniesieniu. Zwycięża osoba, która najdalej dotyczy swoje jajko i nie uszkodzi go.

Egg tapping to również popularna zabawa wielkanocna na Wyspach. Tę zabawę można porównać do „bitwy” pomiędzy dwiema osobami, które uderzają ugotowane jajka o siebie. Wygrywa ta osoba, która stłucze jajko przeciwnika, nie tłukąc własnego.

Podano do stołu!

Świąteczne dania są nieodłączoną częścią każdych świąt. Jakie są tradycyjne brytyjskie potrawy wielkanocne? Oto one!
Hot cross buns, czyli słodkie bułeczki drożdżowe z rodzynkami z wyciętym znakiem krzyża. Piecze się je specjalnie na Wielki Piątek, czyli Good Friday.

Simnel cake to ciasto trochę przypomina keks. Znajdują się w nim: marcepan, bakalie, suszone i kandyzowane owoce i aromatyczne przyprawy. Bardzo często to ciasto jest dekorowane na wierzchu 11 złotymi kulami z marcepanu. Te kule symbolizują wszystkich apostołów, pomijając Judasza.

Spring lamb to po prostu pieczeń jagnięca, która często pojawia się na wielkanocnych stołach Brytyjczyków, mimo że jest to potrawa, którą je się częściej niż tylko podczas świąt wielkanocnych.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl