Angielski - ciekawostkiZnane brytyjskie marki

17 sierpnia 2022

Wiele osób kojarzy dane państwo z jego kuchnią, kulturą czy tradycjami. Niektórzy też wymienią znane osoby pochodzące z tych krajów, na przykład artystów, pisarzy lub polityków. Rzadko jednak myśląc o konkretnym państwie, zdarza się wspomnieć o firmach, które zostały w nim założone. Dziś mamy okazję przyjrzeć się bliżej kilku firmom, które pochodzą z Wielkiej Brytanii....

Wiele osób kojarzy dane państwo z jego kuchnią, kulturą czy tradycjami. Niektórzy też wymienią znane osoby pochodzące z tych krajów, na przykład artystów, pisarzy lub polityków. Rzadko jednak myśląc o konkretnym państwie, zdarza się wspomnieć o firmach, które zostały w nim założone. Dziś mamy okazję przyjrzeć się bliżej kilku firmom, które pochodzą z Wielkiej Brytanii.

Produkty z różnych branż

Jest wiele popularnych brytyjskich marek z różnych branż. Toteż istnieją brytyjskie firmy produkujące samochody, ubrania czy kosmetyki. Jednak na tym się nie kończy. Działają również firmy zajmujące się produkcją leków, mebli oraz sprzętów kuchennych.

Marki od A do Z

Oto kilka znanych firm pochodzących z Wielkiej Brytanii.

ASOS.com

ASOS.com to brytyjska marka z siedzibą w Camden Town w Londynie, która zajmuje się sprzedażą wysyłkową produktów z branży odzieżowej i kosmetycznej. Działa ona na rynku od 2000 roku. Założycielem firmy jest Nick Robertson. Na ASOS.com można znaleźć produkty różnych marek, w tym marek premium. ASOS.com posiada również własną kolekcję ubrań i akcesoriów. Firma oferuje darmowe przesyłki do kilkuset krajów na świecie. Warto też wspomnieć, że jako pierwsza zdecydowała się na taki krok. Największą konkurencją dla ASOS.com jest Zalando.

Aston Martin

Aston Martin to marka słynnych brytyjskich aut sportowych, wyścigowych, luksusowych i SUV-ów. Siedziba Aston Martin znajduje się w Gaydon w hrabstwie Warwickshire w Wielkiej Brytanii. Firma powstała w 1913 roku z inicjatywy Lionela Martina i Roberta Banforda. Nazwa pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb oraz nazwiska Lionela Martina. Założyciele firmy przed jej otwarciem zajmowali się sprzedażą samochodów Singer. Martin dodatkowo zajmował się samochodowymi wyścigami górskimi na wzgórzu Aston Hill, niedaleko miejscowości Aston Clinton. Auta tej marki można zobaczyć w kilku filmach o Jamesie Bondzie, na przykład „Goldfinger” (1964) czy „Casino Royale” (2006).

AstraZeneca

AstraZeneca, a dokładnie AstraZeneca plc, jest brytyjskim koncernem farmaceutycznym. Siedziba koncernu znajduje się w Londynie i działa od 1999 roku, kiedy to brytyjska spółka Zeneca Ltd połączyła się ze szwedzką spółką Astra AB. Spółka jest notowana na następujących giełdach: nowojorskiej, sztokholmskiej i londyńskiej. Koncern konkuruje z kilkoma firmami na rynku lekarstw, między innymi z Pfizerem i Johnson & Johnson. AstraZeneca produkuje lekarstwa z następujących działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii i antybiotykoterapii. Firma wyprodukowała również szczepionkę przeciwko COVID-19.

British Airways

British Airways to nazwa brytyjskiego towarzystwa lotniczego. Firma została założona w 1924 roku jako Imperial Airways, jednak działalność pod obecną nazwą rozpoczęła dopiero w 1974 roku poprzez fuzję British Overseas Airways oraz British European Airways. Jej slogan brzmi: „To fly. To serve.”. Na tę chwilę firma obsługuje 169 tras. British Airways lata do portów lotniczych w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Karaibów, Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki oraz Australii.

Jimmy Choo

Marka Jimmy Choo jest zaliczana do brytyjskich marek premium. Jej założycielami są: Jimmy Choo Yeang Keat, malezyjski projektant mody mieszkający w Wielkiej Brytanii, oraz Tamara Mellon, redaktorka działu o akcesoriach brytyjskiego „Vogue’a”. Firma działająca od 1996 roku zajmuje się produkowaniem butów, torebek, akcesoriów oraz perfum. Luksusowa marka Jimmy Choo była jedną z ulubionych marek księżnej Diany.

Kenwood

Kenwood to kolejny przykład słynnej brytyjskiej marki. Firma produkuje urządzenia kuchenne od 1947 roku. Założył ją Kenneth Maynard Wood w miejscowości Woking. Początkowo firma działała tylko w garażu Wooda, jednak z czasem przeniosła się do Havant. Tam też od 1962 roku produkuje się urządzenia marki Kenwood. Kenneth chciał stworzyć urządzenia, które ułatwią przygotowanie posiłków na co dzień. Pierwszy raz o marce zrobiło się głośno ze względu na Toster A100, który miał funkcję pozwalającą na obracanie tostów. Ponadto firma zrewolucjonizowała kulinarny świat, dzięki czemu zyskała ogromną sławę.

Rimmel

Rimmel London to świetnie wszystkim znana brytyjska firma kosmetyczna. Firma działa od 1834 roku, a jej założycielem jest Eugene Rimmel. Pierwszy sklep Rimmel otworzył w Londynie na Regent Street. W przeciągu roku od otwarcia własnego sklepu, Rimmel stworzył wiele własnych kosmetyków, w tym maskarę. Produkty Rimmela sprzedaje się w wielu państwach na całym świecie. Hasło tej marki to: „Get the London look!”. Twarzami Rimmela są, między innymi: Kate Moss, Sophie Ellis-Bextor, Rita Ora i Cara Delevigne.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl