Angielski - ciekawostkiZnane filmy Disneya

10 lutego 2023

Znane filmy Disneya Disneyowskie produkcje cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród różnych grup wiekowych. Wiele osób chętnie do nich wraca, oglądając je z przysłowiową „łezką w oku”. Przywołują one wiele wspomnień. Kilka słów o Disney Popularny „Disney”, a właściwie – The Walt Disney Company, to amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki. Została założona...

Znane filmy Disneya

Disneyowskie produkcje cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród różnych grup wiekowych. Wiele osób chętnie do nich wraca, oglądając je z przysłowiową „łezką w oku”. Przywołują one wiele wspomnień.

Kilka słów o Disney

Popularny „Disney”, a właściwie – The Walt Disney Company, to amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki. Została założona 16 października 1923 roku w Burbank w Kalifornii. Początkowo, Disney był małym studiem o nazwie Disney Brothers Cartoon Studio. Nazwa wzięła się od nazwiska założycieli – braci Rota i Walta Disneyów. Maskotką The Walt Disney Company jest Myszka Miki.

Wybrane produkcje

Filmy Disneya od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Oto kilka propozycji.

„Atlantyda. Zaginiony ląd”

Ten film z pewnością zapadł w pamięć wielu osobom. Film „Atlantyda. Zaginiony ląd” (ang. Atlantis: The Lost Empire) powstał w 2001 roku, a w 2003 roku na ekrany kin weszła jego kontynuacja – „Atlantyda. Powrót Milo” (ang. Atlantis: Milo’s Return). Jest to amerykański film animowany.

Opowiada on o przygodach Milo Thatcha, którego największym marzeniem jest pozostanie podróżnikiem, podobnie jak jego dziadek. Na co dzień pracuje w kotłowni słynnego muzeum. Jest zafascynowany Atlantydą, mitycznym, zaginionym lądem. Jest przekonany, że Atlantyda nie jest fikcją. Udaje mu się również odkryć miejsce, w którym znajduje się zatopione miasto. Jednak muzeum, w którym pracuje, nie chce sfinansować wyprawy. Pewnego dnia zgłasza się do niego bardzo bogaty przyjaciel jego dziadka, który pragnie zostać sponsorem wyprawy. Milo zgadza się i wyrusza w poszukiwanie Atlantydy wraz z kilkoma innymi osobami. Oni mają jednak zupełnie inne cele wyprawy niż Milo.

„Ratatuj”

„Ratatuj” (ang. Ratatouille) to kolejny film animowany wyprodukowany przez Walt Disney Pictures i Pixar. Światowa premiera miała miejsce 22 czerwca 2007 roku. Film otrzymał pięć nominacji do Oscara za rok 2007. Został również nagrodzony Oscarem w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film animowany”. „Ratatuj” został wyprodukowany w technice 3D.

Głównym bohaterem tej animacji Disneya jest Remy, szczurek obdarzony smakiem absolutnym. Uwielbia wyrafinowane smaki, co nie podoba się jego ojcu. Pewnego dnia nieumyślnie ujawnia, gdzie żyje jego kolonia, gdyż wtargnął do kuchni właścicielki domu, w którym akurat s. Wszystkie szczury uciekają kanałami, a Remy oddziela się od reszty i trafia do Paryża. Kiedy szczurek spaceruje po mieście, widzi ducha Gusteua. Gusteua to najsłynniejszy kucharz świata oraz idol Remy’ego. Duch prowadzi go do swojej restauracji, w której pracuje Linguini. Linguini pracuje na zmywaku i nie ma pojęcia o gotowaniu. Kiedy przypadkiem rozlewa gotujący się sos, zaczyna dodawać do niego przypadkowe składniki. Remy, widząc całą sytuację, postanawia mu pomóc. W rezultacie Linguini zostaje uznany za wybitnego kucharzem. Linguiniemu przypatruje się Szponder, który pragnie wejść w posiadanie restauracji. Jego zamiary miesza jednak zapis w testamencie właściciela, ponieważ restauracja ma wejść w posiadanie dziedzica Gusteua, którym później okazuje się Linguini. Linguini przejmuje restaurację. Na konferencję prasową przychodzi Anton Ego, znany krytyk kulinarny. Zadaniem Liguiniego jest ugotowanie wyjątkowego dania. Remy postanawia przyrządzić ratatuję, która dla krytyka jest smakiem dzieciństwa.

„Zaczarowana”

21 listopada 2007 roku na ekrany kin weszła „Zaczarowana” (ang. Enchanted). Jest to film, który łączy sobie element filmu animowanego i filmu live action.

Andalasia to baśniowa kraina, w której mieszka młoda Giselle. Przygotowuje się ona do ślubu z księciem Edwardem. Pewnego dnia Zła Królowa Narissa (macocha Edwarda) zamienia się w staruszkę i wrzuca Giselle do magicznej studnia. Przyszła panna młoda trafia do Nowego Jorku. Tam poznaje Roberta, adwokata rozwodowej. Edward rusza na ratunek ukochanej. „Zaczarowana” doczekała się kontynuacji. 16 listopada 2022 roku premierę miała „Rozczarowana”.

„Aladyn”

W 1992 roku Walt Disney Pictures wypuścił „Aladyna” (ang. Aladdin). Światowa premiera miała miejsce 25 listopada 1992 roku. Jest to amerykański pełnometrażowy film animowany, luźno oparty na historii Aladyna oraz magicznej lampie z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Film doczekał się dwóch kontynuacji – „Aladyn: Powrót Dżafara” z 1994 roku oraz „Aladyn i król złodziei” z 1996 roku. w 1994 roku powstał również serial o Aladynie.

Film ma następującą fabułę. Aladyn to chłopiec, który pochodzi z ubogiej rodziny. Jest zakochany w księżniczce Dżasminie. Kiedy chłopiec jest ścigany przez Dżafara, znajduje starą lampę, pociera nią i wywołuje dżina, które może spełnić trzy życzenia Aladyna. Aladyn prosi Dżina, aby ten zamienił go w księcia, ponieważ Dżasmina może poślubić tylko księcia. Jeśli jednak Dżasmina nie wyjdzie za mąż za księcia, jej mężem zostanie Dżafar. Aladyn zostaje księciem Alim i przybywa do miasta. Początkowo Dżasmina nie przepada za Alim. Podejrzewa, że Ali to biedny chłopiec, którego często widywała na bazarku. Aladyn mówi jej, że czasem udaje biednego, aby oderwać się od szarej rzeczywistości. Kiedy Dżasmina i Ali całują się, słudzy Dżafara uderzają Aliego w głowę i wrzucają do rzeki. W tej sytuacji Dżasmina jest zmuszona wyjść za mąż za Dżafara. Dżin ratuje Aladyna. Dżafar uciekając kradnie lampę dżina. Zostaje sułtanem, więzi Dżasminę i jej ojca, a także wysyła Aladyna na śmierć. Wyjawia również prawdę o Aladynie. Aladynowi udaje się jednak wydostać z pułapki i podejmuje walkę z Dżafarem. Dżafar zostaje najpotężniejszym dżinem, trafia do lampy oraz trafia do dziwnej jaskini. Aladyn prosi, aby Dżin został uwolniony na zawsze. Na koniec, sułtan zgadza się na ślub Dżasminy z Aladynem.

„Piękna i Bestia”

„Piękna i Bestia”, czyli po angielsku, Beauty and the Beast, to disneyowski film animowany, którego światowa premiera miała miejsce 29 września 1991 roku. Film doczekał się dwóch kontynuacji – „Piękna i Bestia. Zaczarowane święta” oraz „Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belii”. W 2017 roku na ekrany kin weszła aktorska wersja „Pięknej i Bestii” z Emmą Watson w roli głównej. Sam opowieść o Pięknej i Bestii opiera się na francuskiej baśni ludowej o tej samej nazwie.

Bella to córka genialnego wynalazcy. Pewnego dnia jej ojciec wyrusza na konkurs, aby pokazać swój nowy wynalazek. Jednak gubi się w lesie, błądzi w nim aż do momentu, kiedy trafia do pewnego zamku. Zamek ten jest ponury i położony na kompletnym odludziu. W tym zamku mieszka Bestia. Ojciec Belii zostaje w nim uwięziony. Do domu Belii wraca jedynie wystraszony koń. W tej sytuacja Bella postanawia odnaleźć ojca i go uratować. Dotarłszy do zamku Bestii, Bella wchodzi układ z Bestią, aby uwolnić ojca – zgadza się pozostać w zamku Bestii.

„High School Musical 3: Ostatnia klasa”

W 2008 roku pojawiła się ostatnia, trzecia odsłona perypetii uczniów z East High. W odróżnieniu od poprzednich części, film został najpierw wyświetlony na ekranach kin. Cała seria „High School Musical” jest dedykowana dzieciom i młodzieży.

Jeśli chodzi o „High School Musical 3: Ostatnia klasa” (ang. High School Musical 3: Senior Year), ten film opowiada o ostatnim roku nauki w East High. Troy, Gabriella, Sharpey, Ryan, Chad i Taylor są w klasie maturalnej. Przed nimi bal maturalny, matura i ukończenie szkoły średniej. Muszą więc podjąć ważne decyzje, co chcą robić w przyszłości. Jednak nie dla każdego z nich jest to taka prosta decyzja.

Oczywiście jest zdecydowanie więcej produkcji Disneya, ale te są warte zapamiętania i obejrzenia.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl