Angielski - ciekawostkiZnane filmy świąteczne po angielsku

28 grudnia 2022

Czas świąt Bożego Narodzenia wielu osobom kojarzy się z prezentami. Dla niektórych nieodzownym elementem tego okresu są przepyszne dania świąteczne. Są też tacy, którzy uwielbiają świąteczne filmy. Istnieje długa lista filmów, a zwłaszcza w języku angielskim, w tym klimacie, które cieszą się ogromną popularnością. Pozycje obowiązkowe świątecznego kinomana Wśród najpopularniejszych filmów anglojęzycznych, których motywem przewodnim...

Czas świąt Bożego Narodzenia wielu osobom kojarzy się z prezentami. Dla niektórych nieodzownym elementem tego okresu są przepyszne dania świąteczne. Są też tacy, którzy uwielbiają świąteczne filmy. Istnieje długa lista filmów, a zwłaszcza w języku angielskim, w tym klimacie, które cieszą się ogromną popularnością.

Pozycje obowiązkowe świątecznego kinomana

Wśród najpopularniejszych filmów anglojęzycznych, których motywem przewodnim jest Boże Narodzenie, znajdują się: „Kevin sam w domu”, „Grinch: Świąt nie będzie”, „Opowieść wigilijna”, „Zamiana z księżniczką” czy „Randki od święta”. To tylko kilka tytułów, ale przykłady można mnożyć.

„Kevin sam w domu”

Home Alone, bardziej znany w Polsce jako „Kevin sam w domu”, to prawdopodobnie największy świąteczny hit wszechczasów. Jest to amerykański film fabularny z 1990 roku. Wyreżyserował go Chris Columbus, a w postać głównego bohatera wcielił się Macaulay Culkin. Film opowiada o rodzinie McCallisterów, którzy lecą na święta Bożego Narodzenia do Paryża. W dzień wylotu do Paryża, rodzina wstaje za późno i w pośpiechu jedzie na lotnisko, jednak bez Kevina. W tej sytuacji Kevin zostaje w domu sam. W tym samym czasie domem McCallisterów zaczynają interesować się włamywacze – Harry i Marv. To właśnie im Kevin musi stawić czoła podczas nieobecności rodziców. Cała akcja filmu trwa od wieczora 21 grudnia do poranka 25 grudnia. Akcja ma miejsce głównie w domu McCallisterów w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Pokazane są również inne części tego amerykańskiego miasta. Akcja toczy się też na lotniskach w Paryżu, Dallas i Scranton, a także w hotelu w Paryżu i w ciężarówce jadącej ze Scranton do Chicago.

„Grinch: Świąt nie będzie”

Kolejna świąteczna produkcja w języku angielskim to „Grinch: Świąt nie będzie”. Istnieje kilka filmów o tej postaci, jednak ten najbardziej znany pochodzi z 2000 roku. „Grinch: Świąt nie będzie” jest to produkcja niemiecko-amerykańska, której oryginalny tytuł to: How the Grinch Stole Christmas. Jest to film fantasy typu live action, a scenariusz opiera się na książce Dr. Seussa, znanego amerykańskiego twórcy książek dla dzieci. Wyreżyserował go Ron Howard, a w postać Grincha wcielił się Jim Carrey. Akcja filmu dzieje się w Ktosiowie, wiosce położonej w śnieżynce. Zbliża się Boże Narodzenie. Wszyscy mieszkańcy Ktosiowa niezmiernie cieszą się z nadchodzących świąt. W jaskini w górach mieszka zielony, tajemniczy stwór, zwany Grinchem, który nienawidzi świąt Bożego Narodzenia. Stwór dokuczał mieszkańcom wioski już wcześniej. Teraz jednak postanowił, że zniszczy im święta. Na pomoc mieszkańcom Ktosiowa przybywa Cindy Lou Who, córka właściciela poczty. Słyszała ona bowiem wiele straszliwych opowieści o Grinchu.

„Opowieść wigilijna”

Mówiąc o znanych filmach świątecznych po angielsku, nie można zapomnieć o adaptacjach „Opowieści wigilijnej”. Powieść Karola Dickensa z 1843 roku doczekała się licznych adaptacji i nawiązań w innych produkcjach. Szczególną popularnością cieszy się film z 2009 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa. „Opowieść wigilijna” z 2009 roku została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych. Ta adaptacja wyróżnia się na tle innych dzięki zastosowanej w niej technice. Jest to technika motion capture, która polega na przetworzeniu mimiki realnych aktorów do animacji. Wykorzystuje ona technologię 3D. W postać Ebenezera Scrooge’a wcielił się Jim Carrey. Fabuła filmu jest taka jak fabuła powieści, jednak warto ją przypomnieć. „Opowieść wigilijna” koncentruje się wobec postaci Ebenezera Scrooge’a, który jest samotnikiem i dusigroszem i większość czasu spędza w kantorze. Ponadto, nienawidzi świąt Bożego Narodzenia. W wigilijny wieczór odwiedza go duch Jakuba Marleya, jego zmarłego wspólnika. Scrooge dostaje od niego ostrzeżenie, aby zmienił swoje postępowanie, bo jeśli tego nie zrobi, nie skończy się to dla niego dobrze. Głównego bohatera odwiedzają również trzy duchy: duch poprzednich świąt, duch tegorocznych świąt oraz duch przyszłych świąt. Pokazują mu różne sceny z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Pod wpływem odwiedzin tych duchów Scrooge zmienia swoje postępowanie.

„Zamiana z księżniczką”

Innym przykładem świątecznego filmu w języku angielskim jest The Princess Switch, czyli w tłumaczeniu na język polski – „Zamiana z księżniczką”. Jest to amerykański film familijny z 2018 roku, dostępny na Netflixie. Reżyserią filmu zajął się Mike Rohl, a w główne postacie, czyli w Stacy i księżną Margaret Delacourt, wcieliła się Vanessa Hudgens, znana z serii filmów dla młodzieży „High School Musical”. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji – „Zamiana z księżniczką 2” (The Princess Switch 2: Switched Again) oraz „Zamiana z księżniczką 3” (The Princess Switch 3: Romancing the Star). Film przedstawia historię Stacy, cukierniczka z Chicago, spontanicznie wybiera się na Królewski Bożonarodzeniowy Konkurs Cukierniczy w Belgravii, na który namówił ją Kevin, jej szef kuchni i zarazem najlepszy przyjaciel. Przybywa tam też księżna Margaret Delacourt, która ma wkrótce objąć tron królewski i wyjść za mąż za księcia Edwarda. Księżna i Stacy wyglądają identycznie, jak siostry bliźniaczki. Postanawiają się zamienić rolami przed świętami.

„Randki od święta”

Pozostając w kręgu świątecznych produkcji od Netflixa, warto też wspomnieć o „Randkach od święta”, czyli Holidate. To kolejny anglojęzyczny film w klimacie świątecznym, a dokładniej amerykańska komedia romantyczna z 2020 roku. Reżyserią zajął się John Whitesell, a główne postacie zagrali Emma Roberts i Luke Bracey. Historia przedstawiona w „Randkach od święta” jest przeznaczona dla trochę starszej widowni. Film opowiada o dwojgu singli, którzy wchodzą w układ – postanawiają, że przez rok będą sobie towarzyszyć na różnych świątecznych spotkaniach rodzinnych, takich jak wigilia, Wielkanoc czy Święto Dziękczynienia. Na początku, głównych bohaterów łączy niechęć do świąt i złudne niezainteresowanie sobą. Później jednak rodzi się między nimi uczucie.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl