Czytanie książek to jedna z wielu czynności wymienianych jako hobby. Niewątpliwie, to zajęcie jest bardzo rozwijające i pobudzające wyobraźnię. Ludzie gustują w różnych gatunkach literackich. Mają również ulubionych autorów. Niektórzy wolą czytać pozycje zagraniczne, a niektórzy wolą pozostać przy rodzimych dziełach. Są też ludzie, którzy ponad wszystko cenią klasykę literatury. W tym artykule nie chodzi...
Angielski - ciekawostkiZnani pisarze z krajów anglojęzycznych
Czytanie książek to jedna z wielu czynności wymienianych jako hobby. Niewątpliwie, to zajęcie jest bardzo rozwijające i pobudzające wyobraźnię. Ludzie gustują w różnych gatunkach literackich. Mają również ulubionych autorów. Niektórzy wolą czytać pozycje zagraniczne, a niektórzy wolą pozostać przy rodzimych dziełach. Są też ludzie, którzy ponad wszystko cenią klasykę literatury. W tym artykule nie chodzi jednak o preferencje, ale o zaznajomienie się z kilkoma pisarzami, którzy pochodzą (lub pochodzili) z obszarów anglojęzycznych.
Charles Dickens
To krótkie zestawienie otwiera klasyk literatury angielskiej, czyli Charles Dickens, którego w Polsce nazywa się niekiedy Karolem Dickensem. Dickens żył w latach 1812 – 1870. Był angielskim powieściopisarzem. Wielu uważa go za najznakomitszego twórcę powieści społeczno-obyczajowej w II połowie XIX wieku w Anglii. W swoich dziełach opisywał realia panujące w Londynie za czasów jego życia, a zwłaszcza niesprawiedliwość i krzywdę społeczną oraz bezwzględność praw wobec ubogich. Ten obraz Londynu był często poprzeplatany atmosferą bajkowości oraz liryzmem. Niejednokrotnie w swoich pracach utrwalał postacie dziwaków i ekscentryków, którzy posiadali w sobie cechy karykaturalno-groteskowe. Dzieła Dickensa często mają charakter satyryczny, są pełne humoru. Zapisał się na kartach historii dzięki takim powieściom jak: „Klub Pickwicka” (The Posthumous Papers of the Pickwick Club, 1836 – 1837), „Oliver Twist” (Oliver Twist, or, The Parish Boy’s Progress, 1837-1838) czy „Opowieść wigilijna” (A Christmas Carol, 1843). Wiele jego dzieł doczekało się licznych adaptacji filmowych.
J. K. Rowling
Joanne Murray, znana szerzej jako J. K. Rowling, jest brytyjską pisarką, o której na pewno każdy słyszał. Poza pisaniem, jest również scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną oraz filantropką. Zanim zaczęła pisać, pracowała jako nauczycielka języka angielskiego. Sławę zdobyła dzięki książkom z serii o Harrym Potterze. Przed wydaniem „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” dwukrotnie odrzucono inne jej utwory. Pierwsza książka z serii o Harrym Potterze, czyli „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (Harry Potter and the Philosopher’s Stone), została wydana 26 czerwca 1997 roku, natomiast ostatnia, czyli „Harry Potter i Insygnia Śmierci” (Harry Potter and the Deathly Hallows) – 21 lipca 2007 roku. Cała seria składa się z siedmiu tomów. Należą do niej: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (Harry Potter and the Philosopher’s Stone), „Harry Potter i Komnata Tajemnic” (Harry Potter and the Chamber of Secrets), „Harry Potter i więzień Azkabanu” (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), „Harry Potter i Czara Ognia” (Harry Potter and the Goblet of Fire), „Harry Potter i Zakon Feniksa” (Harry Potter and the Order of the Phoenix), „Harry Potter i Książę Półkrwi” (Harry Potter and the Half-Blood Prince) oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci” (Harry Potter and the Deathly Hallows). Powstała również sztuka o Harrym Potterze, reklamowana jako ósma część serii. Nazywa się „Harry Potter i przeklęte dziecko” (Harry Potter and the Cursed Child). Akcja sztuki ma miejsce 19 lat po wydarzeniach z książki „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Skupia się na relacji Harry’ego z Albusem Severusem Potterem, jego młodszym synem, który zacznie naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Premiera sztuki miała miejsce 7 czerwca 2016 roku na deskach teatru Palace Theatre w Londynie.
William Shakespeare
Pora przenieść się trochę w czasie, a dokładniej do XVI-wiecznego miasta Stratford-upon-Avon w Anglii, gdzie na świat przyszedł William Shakespeare (bądź Szekspir w formie spolszczonej). Był angielskim poetą, dramaturgiem oraz aktorem. Uważa się go za jednego z najznamienitszych pisarzy angielskich oraz reformatorów teatru. Jest też uznawany za poetę narodowego Anglii. Już za życia był popularnym twórcą, ale dopiero po śmierci zyskał największe uznanie. Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także liczne komedie i tragedie. Realnie przyczynił się do rozwoju słownictwa angielskiego. Dzięki jego utworom, w słowniku znalazło się około 1600 nowych słów. We własnych dziełach używał około 20000 – 30000 słów. Stworzył kilka kronik dramatycznych, na przykład: „Król Jan” (King John, około 1595 – 1596) czy „Henryk V” (King Henry V, 1599). Pisał również komedie, takie jak: „Poskromienie złośnicy” (The Taming of The Shrew, 1594), „Sen nocy letniej” (A Midsummer Night’s Dream, 1595) oraz „Burza” (The Tempest, 1611). Napisał też parę tragedii, na przykład: „Romeo i Julia” (Romeo and Juliet, 1595), „Hamlet” (Hamlet, Prince of Denmark, 1600) i „Makbet” (Macbeth, 1606). Pisywał wiersze i poematy, na przykład: „Wenus i Adonis” (Venus and Adonis, 1593).
Stephen King
Kolejnym znanym pisarzem jest Stephen King. Pisarz pochodzi z Portland w stanie Maine w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w literaturze grozy. Napisał wiele horrorów, które powszechnie uznaje się za klasykę gatunku. Do najważniejszych dzieł literatury grozy Kinga zalicza się, między innymi „Lśnienie” (The Shining, 1977) i „Miasteczko Salem” (‘Salem’s lot, 1975). Mimo że Stephen King pisze głównie horrory, stworzył również kilka powieści, na przykład: „Zieloną milę” (The Green Mile, 1996) i „Bastion” (The Stand, 1978). Słynie też z cyklu powieści fantastycznych, pod tytułem: „Mroczna Wieża” (1970-2012), który składa się z ośmiu części. Mimo że obecnie książki sygnuje własnym imieniem, dawniej pisywał je jako Richard Bachman, a raz jako John Swithen.
Joseph Murphy
Joseph Murphy żył w latach 1938 – 1981. Był irlandzkim pisarzem, filozofem, nauczycielem, prekursorem i propagatorem myślenia pozytywnego. Uczył się w Irlandii i w Anglii, a studiował w Stanach Zjednoczonych, do których pojechał w 1922 roku, aby studiować farmację. Miał doktorat z psychologii, który obronił na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Jego najbardziej znanym dziełem jest książka pod tytułem: „Potęga podświadomości” (The Power of Your Subconscious Mind), która została wydana w 1962 roku. Opisuje ona sposoby wpływania na własną podświadomość i używania jej do własnych celów. Książka stała się niezwykle popularna w ostatnim czasie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz niej, Murphy napisał, między innymi „Potęgę ludzkiego ducha” (The Amazing Laws of Cosmic Mind Power) z 1965 roku oraz „Prawo umysłu” (How to Use the Laws of Mind) z 1980 roku.
Artykuł został napisany przez Kingę, lektorkę języka angielskiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy