Japoński7 bogów szczęścia (七福神 – shichi fukujin)

1 sierpnia 2021

W Japonii ważną rolę odgrywa pewna siódemka bogów uznawanych za shichi fukujin – (jap. 七福神, czyli „siedmiu bogów szczęścia”). Ich wizerunki noszone przy sobie służą Japończykom za talizmany zapewniające powodzenie w życiu. W skład shichi fukujin wchodzą: Benten, Daikoku, Bishamon, Ebisu, Fukurokuju, Hotei i Jurōjin. Poznajcie ich bliżej 😊 Benten (jap. 弁天) – bogini szczęścia,...

W Japonii ważną rolę odgrywa pewna siódemka bogów uznawanych za shichi fukujin – (jap. 七福神, czyli „siedmiu bogów szczęścia”). Ich wizerunki noszone przy sobie służą Japończykom za talizmany zapewniające powodzenie w życiu. W skład shichi fukujin wchodzą: Benten, Daikoku, Bishamon, Ebisu, Fukurokuju, Hotei i Jurōjin. Poznajcie ich bliżej 😊

Benten (jap. 弁天) – bogini szczęścia, opiekunka urody, bogactwa i muzyki. Jej wysłannikiem jest biały wąż, a najważniejszy chram to Chikubushima jinja na wyspie Chikubushima (jezioro Biwa).

Daikoku (jap. 大黒) – bóg szczęścia pomnażający bogactwo. Wyobraża się go jako mężczyznę siedzącego na dwóch workach wypełnionych ryżem i z jednym zarzuconym na plecach. W prawej dłoni trzyma młotek. Jego wysłannikiem jest biały szczur.

Bishamon (jap. 毘沙門) – opiekun bogactwa, odziany w zbrój i hełm trzyma w ręce dzidę i złotą pagodę.

Ebisu (jap. 恵比寿) – patron kupców, rybaków i rolników. Wyobrażany jako roześmiany człowiek z wędką w ręce i rybą pod pachą.

Fukurokuju (jap. 福禄寿) – opiekun bogactwa i długowieczności. Wyobrażany jest
z nienaturalnie wydłużoną czaszką, w ręce trzyma laskę ze zwojami tekstów, a jego wysłannikiem jest biały żuraw.

Hotei (jap. 布袋) – opiekun artystów, rzemieślników, kupców i gejsz. Wyobraża się go jako grubego, roześmianego mnicha z workiem, w którym trzyma różne skarby.

Jurōjin (jap. 寿老人) – pustelnik uosabiający długowieczność. Wyobrażany jako starzec z laską, do której przywiązany jest zwój. Jego wysłannikiem jest czarny jeleń – symbol długowieczności.

Autor: Sandra Jaworska

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl