JapońskiDzień Szacunku dla Starszych

14 września 2021

W Polsce obchodzimy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka, natomiast w Kraju Kwitnącej Wiśni istnieje wspólne święto, które nazywa się Dzień Szacunku dla Starszych (jap. 敬老の日 Keirō no hi). Powstało 1966 roku z inicjatywy japońskiego rządu i stało się świętem narodowym. Do roku 2002 obchodzono je 15 września, jednakże zmieniono datę, na trzeci poniedziałek września, tak więc...

W Polsce obchodzimy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka, natomiast w Kraju Kwitnącej Wiśni istnieje wspólne święto, które nazywa się Dzień Szacunku dla Starszych (jap. 敬老の日 Keirō no hi).

Powstało 1966 roku z inicjatywy japońskiego rządu i stało się świętem narodowym. Do roku 2002 obchodzono je 15 września, jednakże zmieniono datę, na trzeci poniedziałek września, tak więc obecnie jest świętem ruchomym. Istnieje pewna legenda związana z tym dniem Dawno temu, pewien młody leśnik miał schorowanego ojca, który marzył o napiciu się sake. Niestety syn nie miał pieniędzy, więc zaczął chodzić po lesie i szukać sposobu, jak pocieszyć ojca. W pewnym momencie tak się zamyślił, że wpadł do wąwozu. Tam dostrzegł wodospad, a że był spragniony, to postanowił się napić. Cóż to było za zdziwienie, kiedy okazało się, że to nie jest zwykła woda, lecz sake! Nabrał troszeczkę i zaniósł ojcu. Wieść o magicznym wodospadzie szybko się rozprzestrzeniła i dotarła do uszu cesarzowej, która od razu pojechała osobiście zbadać sprawę. Spotkała tam ojca chłopaka w znakomitej formie i na jego cześć ustanowiła nazwę Wodospad Yōrō (jap. 養老の滝, Yōrō no taki). Od tego też momentu zaczęto obchodzić Dzień Szacunku dla Starszych. Tego dnia, Japończycy kupują prezenty swoim starszym rodzicom i dziadkom, składają życzenia i spędzają z nimi czas. Z kolei domy spokojnej starości organizują imprezy, podczas których nie rzadko odwiedzają je celebryci Tak więc jeśli w tym czasie przebywacie w Japonii może zrobić coś miłego dla starszych osób, np. pomóc w zakupach, czy zaprosić na obiad. Polskie święto jest zarezerwowane dla naszych własnych babć i dziadków, jednak w Japonii można świętować nawet z sąsiadami.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl