JapońskiMatsuri część 2

17 sierpnia 2022

Matsuri, czyli festiwale wyrosłe w zamierzchłych czasach Japonii na kanwie shintoistycznych wierzeń, są najwspanialszym i niezwykle efektownym przejawem życia religijnego mieszkańców tego kraju. Jak Japonia długa i szeroka, w niemal wszystkich jej najodleglejszych zakątkach można natrafić na święto organizowane w różnych intencjach – najczęściej przez kapłanów danej świątyni shintoistycznej. Japończycy dumni są z tego, że...

Matsuri, czyli festiwale wyrosłe w zamierzchłych czasach Japonii na kanwie shintoistycznych wierzeń, są najwspanialszym i niezwykle efektownym przejawem życia religijnego mieszkańców tego kraju. Jak Japonia długa i szeroka, w niemal wszystkich jej najodleglejszych zakątkach można natrafić na święto organizowane w różnych intencjach – najczęściej przez kapłanów danej świątyni shintoistycznej. Japończycy dumni są z tego, że trudno jest znaleźć w kalendarzu taki dzień, w którym gdzieś nie byłby organizowany choćby najmniejszy festiwal.

Niektóre festiwale, jak na przykład Gion matsuri, znane są wszystkim Japończykom. Są też i takie, których sława nie wykracza poza małą lokalną społeczność. Do nich zalicza się na przykład wiele matsuri popularnych głównie w prefekturze Yamagata. Wyjątkiem tam jest Ōgisai – znany na całym świecie.

Niegdyś festiwale były organizowane tam, gdzie była najbardziej potrzebna boska pomoc, czyli na polach ryżowych. Festiwale zapewniały opiekę bogów płodności i urozmaicały życie miejscowej społeczności. Obecnie część z nich ulegała zgubnym wpływom kultury europejskiej i amerykańskiej i z tego powodu, przekształciwszy się w skomercjalizowany festyn, niemal całkowicie zatraciły swój dawny status sakralności. Tak więc sposób ich celebrowania różni się w zależności od regionu kraju. Inaczej świętuje się w wielkich miastach, a inaczej w małych wioskach.

Matsuri są zróżnicowane pod względem charakteru, widowiskowości, zasięgu i popularności. Na całym świecie ludzie obchodzą najróżniejsze święta, od mniejszych lokalnych, poprzez te bardziej znane, aż po święta narodowe. Świętujemy narodziny dziecka, ślub, imieniny, zdany egzamin, awans, Wigilię, Wielkanoc, itd. Czasami musimy się zatrzymać w tym rozpędzonym świecie i potrzebujemy chwili wytchnienia, aby zregenerować siły, a takie świętowanie nam w tym pomaga. Możemy chociaż na krótki czas odciąć się od problemów i przenieść w zupełnie inny świat. Często święta – na przykład Bożego Narodzenia – są jedyną okazją na spotkanie bliskich, których nie widzieliśmy od dawna. Takie spotkania wprowadzają w nasze, często monotonne, życie trochę radości. Obchodzenie świąt nie jest niczym zaskakującym pod warunkiem, że nie robimy tego codziennie. W Kraju Kwitnącej Wiśni świętowanie jest postrzegane nieco inaczej. Po ciężkim dniu w pracy czy szkole, wszyscy chętnie zrzucają z siebie ciężar obowiązków i udają się do pobliskich świątyń lub po prostu na ulice miasta, by wziąć udział w tego typu wydarzeniu.

Japonia jest fascynującym krajem, o którym wiele osób niedużo wie lub informacje są wybiórcze i nie oddają całokształtu. W Polsce także są bardzo liczne święta, o których większość z nas nie ma pojęcia, na przykład 11 stycznia – Dzień Wegetarian, 10 lutego – Światowy Dzień Przytulania, 9 marca – Światowy Dzień Psa, albo bardziej abstrakcyjne, jak na przykład 19 maja – Dzień Mycia Samochodów, 6 sierpnia – Dzień Musztardy, czy też 25 listopada – Dzień Pluszowego Misia. Jeżeli nawet ktoś pofatyguje się, aby sprawdzić, czy dzisiaj mamy jakieś święto, nie oznacza to, że w jakikolwiek sposób uczci je, bo jak moglibyśmy uczcić Dzień Musztardy? Jedynym sposobem mógłby być zakup i konsumpcja, ale czy na tym polega świętowanie? Japończycy nie mieliby najmniejszego problemu z tym, aby w takim dniu zrobić paradę, puszczać fajerwerki, tańczyć i śpiewać o musztardzie. Postaram się w mojej pracy wykazać zamiłowanie Japończyków do wszelkiego rodzaju świąt i nieco przybliżyć ten naprawdę ciekawy temat.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl