JapońskiŚwięta majowe w Japonii

26 kwietnia 2022

Majówka kojarzy się wszystkim z czasem relaksu, wyjazdami za miasto itp., ale pamiętajmy, że w tym okresie obchodzimy Święto Pracy i Święto Konstytucji. Przeczytajcie zatem, jak wygląda majówka w Japonii i jakie święta są tam obchodzone 3, 4 i 5 maja Dzień Konstytucji (jap. 憲法記念日, czyt. Kenpō kinenbi) – tak samo jak w Polsce, to...

Majówka kojarzy się wszystkim z czasem relaksu, wyjazdami za miasto itp., ale pamiętajmy, że w tym okresie obchodzimy Święto Pracy i Święto Konstytucji. Przeczytajcie zatem, jak wygląda majówka w Japonii i jakie święta są tam obchodzone 3, 4 i 5 maja

Dzień Konstytucji (jap. 憲法記念日, czyt. Kenpō kinenbi) – tak samo jak
w Polsce, to patriotyczne święto przypada 3 maja i ma na celu uczczenie ogłoszenia
w 1947 roku Pokojowej Konstytucji. Dokument ten bardzo zmienił rolę cesarza, ograniczając jego władzę do minimum. Ponadto zabronił używania broni poza granicami Japonii i dał kobietom prawo do głosowania. Po Dniu Konstytucji mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni świętują Dzień Zieleni i Dzień Dziecka, co daje im kilka dni wolnego od pracy i zajęć szkolnych. Przez ten czas wszyscy chętnie wyjeżdżają poza miasto, a najpopularniejszymi miejscami, gdzie tłumnie przybywają Japończycy, są nadmorskie miejscowości.

Dzień Zieleni (jap. 緑の日, czyt. Midori no hi) – święto obchodzone ku czci 124. cesarza Hirohito – najdłużej panującego władcy Japonii (1926-1989). Urodził się 29 kwietnia i za jego życia tego dnia wszyscy hucznie świętowali Tennnō otanjōbi (czyli urodziny cesarza). Obecnie urodziny obchodzone są 23 grudnia w dniu narodzin obecnego cesarza Akihito. Po śmierci Hirohito nadal o nim pamiętano, jednakże zmieniono nazwę święta na Dzień Zieleni. Miało to miejsce, ponieważ uwielbiał on przyrodę, a w szczególności morskie zwierzęta. Za życia wydał kilka publikacji na temat środowiska naturalnego mięczaków i przyczynił się do powstania laboratorium w Pałacu Ōsaka. W roku 2007 Dzień Zieleni został przeniesiony z 29 kwietnia na 4 maja. Każdego roku z okazji tego święta organizowane są w parkach i ogrodach przeróżne uroczystości, takie jak na przykład przedstawienia, mające na celu ukazanie piękna i ulotności przyrody. Wolontariusze z całego kraju porządkują tereny zielone oraz – zgodnie z tradycją – sadzą nowe drzewka.

Dzień Dziecka (jap. 子供の日, czyt. Kodomo no hi) – od dawien dawna
w Japonii celebruje się Dzień Dziecka, a w roku 1948 został on ogłoszony świętem państwowym. Różni się on od naszego czerwcowego święta, ponieważ – choć nazwa wskazuje na wszystkie dzieci – tak naprawdę świętują tylko chłopcy. Ich rodziny wywieszają na zewnątrz proporce w kształcie karpia (jap. 鯉, czyt. koi), który jest symbolem siły, a w domach ustawiane są lalki samurajów. Oczywiście nie może zabraknąć łakoci na przykład ryżowych ciasteczek.

Według zapisków święto to obchodzone jest od 700 roku. Początkowo wyglądało nieco inaczej, bowiem miało na celu uczczenie zdrowego rozwoju dzieci, i nie do końca wiadomo, kiedy zamieniło się w święto wyłącznie chłopców. Już w połowie okresu Edo (1603-1868) rodziny, którym urodził się syn wywieszały chorągiewki w kształcie karpi. Zwyczaj ten prawdopodobnie wywodzi się ze starojapońskiego wierzenia, że karp dzięki swojej sile potrafi płynąć pod prąd rwącego potoku i przeskakiwać wodospady. Po przez wywieszanie karpi, prosi się o to, aby synowie byli równie silni.

 

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl