JapońskiWypracowania na lekcjach języka obcego

16 grudnia 2021

Pisanie wypracowań, niezależnie od tego w jakim języku piszemy, jest jedną z najtrudniejszych sprawności językowych do ćwiczenia. Zwykle zajmuje bardzo dużo czasu, wymaga od nas kreatywności i wyobraźni, a do tego nie rzadko brakuje nam słownictwa, przez co można się zirytować. Skoro to takie trudne i męczące, to po co w ogóle ćwiczyć pisanie? Przede...

Pisanie wypracowań, niezależnie od tego w jakim języku piszemy, jest jedną z najtrudniejszych sprawności językowych do ćwiczenia. Zwykle zajmuje bardzo dużo czasu, wymaga od nas kreatywności i wyobraźni, a do tego nie rzadko brakuje nam słownictwa, przez co można się zirytować. Skoro to takie trudne i męczące, to po co w ogóle ćwiczyć pisanie? Przede wszystkim dlatego, że pisanie wspomaga pamięć. W końcu nie bez powodu robimy sobie często notatki, listy zakupów itp. Podobnie dzieje się podczas pisania tekstów. Zapamiętujemy w ten sposób słownictwo, gramatykę oraz w przypadku języka japońskiego – znaki. Pamiętajcie, że to nie muszą od razu być dzieła na miarę Shakespeare’a Wystarczą na początku krótkie zdania.

Pisanie a mówienie

Znajomość każdego języka można podzielić na pasywną i aktywną. Pierwsza opiera się na słuchaniu i czytaniu, zaś druga na mówieniu. Obie te czynności łączy to, że musimy tworzyć własne zdania. Tworzenie wypracowań jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które boją się mówić. Dzięki temu powoli przyswajają słownictwo i gramatykę, a także zdobywają pewności siebie. Nasza znajomość języka rozwija się, możemy poprawiać błędy na papierze, a z czasem wykorzystać wszystkie umiejętności zdobyte podczas pisania, aby zacząć mówić.

Słownictwo

Pierwszym krokiem to rozpoczęcia wypracowania, jest poznanie słownictwa i prostych form gramatycznych. Wystarczy jedna lekcja języka japońskiego z książki i już jesteśmy w stanie napisać proste zdania, a po czterech lekcjach małe wypracowanie związane z życiem codziennym, np. możemy napisać o której się budzimy, w jakie dni mamy szkołę lub pracę, w jakich godzinach odpoczywamy itp. Na samym początku możecie zacząć od przepisywania zdań z książki, aby poćwiczyć japońskie pismo. Kolejno możecie zmieniać niektóre słowa, np. Zamiast napisać zgodnie z książką „Obudziłem się o 8:00”, napiszcie „Obudziłem się o 9:00”. Zdanie będzie trochę inne, bardziej Wasze

Wypracowania

Po kilku lekcjach będziecie mogli stworzyć większe wypracowanie. Dobrą formą ćwiczenia jest opisywanie obrazków czy też zdjęć. Możecie opisać ulubioną tapetę z anime, którą macie na komputerze, albo plakat, czy też okładkę mangi. Ponadto możecie zacząć opisywać otaczający Was świat. Zacznijcie np. od pokoju „Mój pokój jest mały, ale jasny. Na środku znajduję się łóżko. Pod łóżkiem są pudełka. Z prawej strony drzwi znajduje się biurko, a na nim komputer. Obok biurka jest krzesło…” itp. Jeśli chcecie opisać coś innego, nie ma problemu! Niech wyobraźnia Was nie ogranicza A jakby tak napisać krótkie opowiadanie, streszczenie albo opis ulubionej postaci z anime? Możemy też opisać siebie, swoją rodzinę, nasze hobby itd. Tematów jest mnóstwo, wystarczy tylko chwilę pomyśleć.

Komentarze

Jeśli pisanie dla samego siebie nie wystarcza, to zawsze można zacząć pisać komentarze w Internecie Wystarczy wejść na interesującą nas stronę, bloga, profil i zacząć działać!

Podsumowując pisanie wypracowań, tekstów, notatek itp. jest ćwiczeniem świetnie rozwijającym naszą pamięć, a przy tym może być zabawą. Tak więc korzystajcie z tego, ile się da Miłej nauki!

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl