JapońskiZwierzęta w mitologii

25 sierpnia 2021

Mitologia japońska skupia się na bóstwach, ale nie można zapomnieć o zwierzętach – boskich wysłannikach, których nie brakuje w lokalnych opowieściach. Najpopularniejsze są lisy, ale możemy także wymienić daniele, małpy, tanuki1 i koty. Wierzy się, że zwierzęta te mają nadprzyrodzone moce, a posiadanie ich lub rzeczy przedstawiających ich wizerunek ma przynosić szczęście. W wielu miejscach...

Mitologia japońska skupia się na bóstwach, ale nie można zapomnieć o zwierzętach – boskich wysłannikach, których nie brakuje w lokalnych opowieściach. Najpopularniejsze są lisy, ale możemy także wymienić daniele, małpy, tanuki1 i koty. Wierzy się, że zwierzęta te mają nadprzyrodzone moce, a posiadanie ich lub rzeczy przedstawiających ich wizerunek ma przynosić szczęście. W wielu miejscach można spotkać małpy i daniele, które słyną ze swojej ciekawskiej natury. Podchodzą do ludzi w poszukiwaniu smakołyków, pozują do zdjęć i dają się głaskać. Oczywiście żaden Japończyk im nie odmówi jedzenia czy pieszczot, ponieważ mogłoby to rozzłościć bogów.

Jeżeli zaś chodzi o koty, mówi się, że czarne umieją przepowiadać pogodę (mycie pyszczka oznacza deszcz) i dlatego żeglarze lubili je mieć na swoich statkach. Są także lekarstwem na bóle żołądka i talizmanem przeciwko melancholii. Koty łaciate i dwukolorowe jak na przykład maneki neko2 są symbolem gościnności. Figurki przedstawiające takie koty można spotkać w wielu sklepach czy restauracjach. Koty rude z kolei są niebezpieczne i złośliwe. O złowrogich mocach kotów świadczy także ich ogon. Ponoć najgorsze są te z długimi ogonami, dlatego w Japonii bobtail jest najbardziej popularną rasą kota. Koty te mają krótkie ogonki, przypominające pompony.

Nie mniej popularne są psy, które zazwyczaj są szanowane i hołubione. Jednakże w zachodniej Japonii niektóre rodziny piętnowane są z powodu posiadania psa. Podobno psy potrafią opętać innych w obronie swoich właścicieli, a w szczególności właścicielek. Ulubionym psem Japończyków jest Hachikō – pies rasy akita inu, który codziennie rano odprowadzał swojego pana na stację tokijskiego metra Shibuya, a po południu wracał, aby go przywitać. Któregoś dnia właściciel psa zmarł w pracy na zawał, a zwierzak nadal przybywał na stację i czekał w tym samym miejscu nieprzerwanie prawie 10 lat. Doceniając wierność, lojalność i oddanie psa, mieszkańcy Tōkyō wybudowali obok dworca jego pomnik. W 1934 roku znaleziono martwego Hachikō, a wieść o jego śmierci dostała się na pierwsze strony gazet. Ogłoszono tego dnia żałobę narodową, a w świątyniach odbywały się specjalne nabożeństwa.

Niezliczone są legendy z udziałem zwierząt, a stosunek Japończyków do nich jest bardzo niejednolity – jedni ich nie lubią albo się boją, a inni je szanują, a nawet czczą. W znacznej mierze zależy to od lokalnej tradycji. Co ciekawe, mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z tego, że od dawien dawna przepraszają zwierzęta, które zabili aby skonsumować. Istnieją różne świątynie, w których umieszcza się prochy zwierząt, a następnie za nie modli. Niedaleko Tōkyō znajduje się cmentarz, na którym możemy znaleźć grób psa z pomnikiem naturalnej wielkości oraz grób wystawiony termitom przez firmę produkującą owadobójcze środki. Może wydawać nam się to dosyć dziwne, że owady mają własny pomnik, ale właśnie tacy (w większości) są Japończycy. Kochają i szanują przyrodę, starając się żyć z nią w harmonii, ponieważ kami są wszędzie, a złe traktowanie zwierząt mogłoby je rozzłościć

1 Tanuki (jap. 狸) – japońska nazwa zwierzęcia należącego do rodziny psowatych. Nazwa tanuki stała się znana poza Japonią dzięki serialom telewizyjnym dla dzieci (m.in. Pom Poko – Szopy w natarciu).

2 Maneki neko (jap. 招き猫) – czyli „kot zapraszający”, figurka kota rasy bobtail przedstawionego w pozycji siedzącej z podniesioną łapą w geście przywoływania.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl