NiemieckiDom Hundertwassera we Wiedniu

14 września 2021

Kim był Friedensreich Hundertwasser? Hundert oznacza sto, a Wasser to w tłumaczeniu na język polski woda. Czy w takim razie ten artykuł będzie o nurkującym księgowym? (Niestety) nie tym razem. Ten niezwykły człowiek urodził się w 1928 roku we Wiedniu jako Friedrich Stowasser. Swój pseudonim „Hundertwasser” utworzył od swojego prawdziwego nazwiska, germanizując pierwszą sylabę. Podczas...

Kim był Friedensreich Hundertwasser?

Hundert oznacza sto, a Wasser to w tłumaczeniu na język polski woda. Czy w takim razie ten artykuł będzie o nurkującym księgowym? (Niestety) nie tym razem. Ten niezwykły człowiek urodził się w 1928 roku we Wiedniu jako Friedrich Stowasser. Swój pseudonim „Hundertwasser” utworzył od swojego prawdziwego nazwiska, germanizując pierwszą sylabę. Podczas podróży po Japonii zmienił imię, wykorzystując słowa „Frieden” (pokój) oraz „reich” (bogaty).

Hundertwasser zajmował się malarstwem, rzeźbiarstwem oraz grafiką. Dał się poznać również jako aktywista na rzecz ochrony środowiska oraz samotnik, który lubił podróżować po całym świecie. Liczne podróże umożliwiły mu zostanie poliglotą. Źródła podają, że potrafił posługiwać się angielskim, francuskim i włoskim. Mówił też trochę po japońsku, rosyjsku, czesku i arabsku. W późniejszych latach zajął się też projektowaniem znaczków pocztowych oraz plakatu Dwudziestej Letniej Olimpiady, która miała miejsce w 1972 roku w Monachium.

Artysta był znany ze swej ekscentryczności i miłości do natury, czego dowodzi sposób w jaki został pochowany. Hundertwasser zmarł w 2000 roku na pokładzie statku Queen Elizabeth 2. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął w swojej posiadłości w Nowej Zelandii tuż pod drzewem tulipanowca. Co ciekawe kazał pochować się nago. Zrezygnował z trumny. Jego ciało zostało owinięte flagą Nowej Zelandii, którą artysta sam zaprojektował.

Hundertwasser wymyślił różne budowle. Niestety udało się zrealizować jedynie połowę z jego pomysłów. Według jego powstały kościoły, muzea i fontanny. Nazywany przez niektórych „doktorem architektury”, ponieważ zajmował się renowacją brzydkich budynków. Doprowadził do przebudowy oddziału onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Grazu i przekształcenia starych fabryk w muzea.

„Dom Hundertwassera”

U zbiegu ulic Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu wybudowano Hundertwasserhaus. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych stolicy Austrii. Niestety można podziwiać ją tylko z zewnątrz, ponieważ w budynku mieszkają ludzie. W budynku mieści się 50 mieszkań, 4 restauracje, gabinet lekarski i liczne tarasy. Hundertwasser uwielbiał naturę, dlatego w tym budynku rośnie ponad 200 roślin i krzewów. Niektóre z nich wyrastają z okien. Dach budynku jest porośnięty trawą. W całym budynku są krzywe ściany i nierówne podłogi. Przed budynkiem znajduje się fontanna. Architekt postawił na bogactwo kolorów. Artysta zaprojektował ten dom w pełni za darmo, ponieważ zapłatą dla niego było to, że w tym miejscu nie wybudowano nic, co uznałby za szkaradne.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl