NiemieckiGlücksbringer – Noworoczne talizmany na szczęście

29 grudnia 2021

Glücksbringer das Glücksschwein – świnka przynosząca szczęście Maciora w wielu kulturach jest symbolem płodności, a knur siły. W średniowieczu tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na spożywanie wieprzowiny, dlatego świnia była synonimem dobrobytu. W Niemczech można kupić czekoladowe, porcelanowe, drewniane i plastikowe zwierzątka. Ogromną popularnością cieszą się również marcepanowe figurki w kształcie świnki. W języku niemieckim...

Glücksbringer

  • das Glücksschwein – świnka przynosząca szczęście

Maciora w wielu kulturach jest symbolem płodności, a knur siły. W średniowieczu tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na spożywanie wieprzowiny, dlatego świnia była synonimem dobrobytu. W Niemczech można kupić czekoladowe, porcelanowe, drewniane i plastikowe zwierzątka. Ogromną popularnością cieszą się również marcepanowe figurki w kształcie świnki. W języku niemieckim utrwalił się nawet zwrot „Schwein haben”, który, mimo że dosłownie oznacza „mieć świnię”, oznacza „mieć farta”.

  • der Marienkäfer mit sieben Punkten – biedronka z siedmioma kropkami

Niemiecka nazwa biedronki składa się z dwóch słów „Marie“ (biedronkę uznawano za posłańca Matki Boskiej) oraz „Käfer” (chrząszcz). Jest symbolem szczęścia i mówi się, że chroni dzieci i uzdrawia chorych, gdy przeleci obok nich. Jeżeli jednak przypadkiem bądź z premedytacją zranimy lub, co gorsza, zabijemy biedronkę, sprowadzi na nas nieszczęście.

  • das Bleigießen – lanie ołowiu

Polakom znana jest tradycja przelewania wosku w noc andrzejkową. Najpierw ogrzewamy świeczkę, a potem wlewamy gorący wosk przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. W ten sposób tworzą się woskowe figurki. Wierzy się, że każda ma swoje znaczenie, np. kształt orła oznacza sukces w życiu zawodowym, hak zapowiada wiele przeszkód, a pantofel rychłe wesele. Najczęściej wróżby mają pozytywny przekaz, a różne kształty oznaczają po prostu szczęście w nachodzącym roku. Zwyczaj wróżenia z ołowiu praktykuje się, a raczej praktykowało się, w krajach niemieckojęzycznych w Sylwestra. W 2018 roku Unia Europejska oficjalnie zakazała topienia ołowiu ze względu na szkodliwy wpływ tego metalu ciężkiego na zdrowie. W procesie ogrzewania tworzą się toksyczne opary, więc w związku z tym do sprzedaży trafiły nieszkodliwe alternatywy, które wyprodukowano z cyny lub wosku. Wymyślono nawet aplikacje na telefon!

  • das Hufeisen – podkowa

Panuje przekonanie, że podkowy przynoszą szczęście oraz chronią dom przed przybyciem diabła. Nie jest do końca jasne, czy podkowa powinna być zawieszona w górę czy w dół. Wierzy się, że jeśli podkowa skierowana jest ku górze, tworzy naczynie, w którym gromadzi się szczęście. Inna teoria głosi, że z podkowy zawieszonej do góry nogami wyleje się szczęście na osobę, która pod nią przejdzie.

  • der Schornsteinfeger – kominiarz

W Polsce bardzo dobrze znany jest zwyczaj chwytania się za guzik, gdy tylko zobaczy się tego pana w czarnym cylindrze ze szczotką w dłoni. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego kominiarz przynosi szczęście należy szukać w dawnych czasach, gdy czysty komin miał bardzo ważne znaczenie. Regularne czyszczenie kominów zapobiegało pożarom, więc wierzono, że kominiarz odganiał pecha i wpuszczał do domów szczęście. Co ciekawe kominiarz był zazwyczaj pierwszym noworocznym gościem w każdym domu, ponieważ dostarczał wtedy rachunki za swoje usługi.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl