NiemieckiHalloween i Dzień Wszystkich Świętych po niemiecku

7 listopada 2022

Z roku na rok coraz więcej osób 31.10. obchodzi święto duchów. To amerykańskie święto dotarło również do Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Mimo rosnącej popularności, Halloween w wielu kręgach wzbudza kontrowersje. Tak samo jak w Polsce, również w krajach niemieckojęzycznych można spotkać entuzjastów, którzy nie mogą zdecydować się jakie przebranie wybrać, jak i przeciwników, którzy pukają...

Z roku na rok coraz więcej osób 31.10. obchodzi święto duchów. To amerykańskie święto dotarło również do Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Mimo rosnącej popularności, Halloween w wielu kręgach wzbudza kontrowersje. Tak samo jak w Polsce, również w krajach niemieckojęzycznych można spotkać entuzjastów, którzy nie mogą zdecydować się jakie przebranie wybrać, jak i przeciwników, którzy pukają się w czoło za każdym razem, gdy słyszą o zbieraniu cukierków. Jest także trzecia grupa, która nie angażuje się w ten konflikt.

Jak obchodzi się Halloween?

W zabawach uczestniczą głównie dzieci i młodzież, ale nie brakuje także dorosłych poprzebieranych za czarownicę (die Hexe), szkielet (das Skelett), wampira (der Vampir) lub ducha (der Geist/das Gespenst). Na ulicach można też spotkać ludzi przebranych za postacie z filmów, seriali lub bajek. Dorośli biorą udział w imprezach organizowanych w barach, pubach lub spotykają się w domach. Dzieci chodzą po domach i zbierają cukierki. Zamiast „Cukierek albo psikus” można usłyszeć „Süßes oder Saures” (dosłownie słodkie czy kwaśne) lub „Streich oder Überraschung” (dosłownie kawał czy niespodzianka). Do najczęściej wybieranych dekoracji należą oczywiście dynie (die Kürbisse), pająki (die Spinnen), pajęczyny (die Spinnennetze) oraz nietoperze (die Fledermäuse).

Zakazane przebrania

Jednak wybierając kostium trzeba być ostrożnym, ponieważ za zbyt kontrowersyjny ubiór policja może nałożyć na przebierańców mandat. Zakazane są tzw. stroje podżegające, czyli np. takie z symbolami faszystowskimi, których noszenie jest zabronione nie tylko od święta. Lepiej nie przebrać się też za policjanta lub żołnierzy, zwłaszcza jeśli strój zbytnio przypomina prawdziwy mundur. Powinno się tego unikać, ponieważ w przypadku zagrożenia osoby, które potrzebują pomocy, nie będą wiedziały, do kogo się zgłosić. Należy unikać sztucznej broni, która może zostać uznana za prawdziwą.

Dzień Wszystkich Świętych – Tag der Allerheiligen

Niemcy nie są krajem jednolitym religijnie. Religia katolicka przeważa tylko w kilku landach (Baden-Würtenberg, Bayern, Nordrhein – Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland). W tych krajach związkowych jest to dzień wolny od pracy. Pozamykane są sklepy, banki, szkoły i inne instytucje publiczne. Niemcy nie muszą jednak martwić się o świeże pieczywo, ponieważ zgodnie z ustawą piekarnie oraz cukiernie mogą być otwarte, aczkolwiek maksymalnie przez 5 godzin. Dzień Wszystkich Świętych nie jest jednak popularnym świętem. Nawet w tych katolickich landach nie ma tłumów na cmentarzach (die Friedhöfe), ponieważ Niemcy mają zwyczaj odwiedzać groby swoich bliskich przez cały rok. Naturalnie w ten dzień zapalają symboliczny znicz (ein Grablicht anzünden), modlą się (beten) i idą na mszę świętą (in die Messe gehen).

Autor: Sandra – Lektorka języka niemieckiego w szkole Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl