NiemieckiJak jeszcze uczyć się w domu języka niemieckiego?

26 listopada 2021

Przepisywanie i tworzenie list to być może pierwsze, co przychodzi nam do głowy, ponieważ doskonale znamy go ze szkolnych czasów. Prawda jest taka, że ta metoda nie należy do najefektywniejszych. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że często dzieje się tak, że zamiast zapamiętać znaczenie słowa z listy, skojarzymy tylko jego położenie. Bardzo dużo mówi się...

Przepisywanie i tworzenie list to być może pierwsze, co przychodzi nam do głowy, ponieważ doskonale znamy go ze szkolnych czasów. Prawda jest taka, że ta metoda nie należy do najefektywniejszych. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że często dzieje się tak, że zamiast zapamiętać znaczenie słowa z listy, skojarzymy tylko jego położenie.

Bardzo dużo mówi się o tym, aby otaczać się językiem obcym. Jeśli język niemiecki nie jest częścią Twojego życia codziennego, nie zobaczysz efektów zbyt szybko. W procesie nauki kluczową rolę odgrywają bowiem systematyczność oraz częstotliwość.

  1. Być może znasz sposób na naukę rodzajników, który polega na wykorzystaniu kolorów. Der na niebiesko, die na czerwono i das na zielono, a rzeczownik na czarno. Warto iść o krok dalej i zapisywać całe słowo na kolorowo, inaczej utrwalisz sobie wyłącznie to, że np. der było zapisane na niebiesko.
  2. Grupowanie słówek na zasadzie przeciwieństw lub podobieństw, np. klein (mały) groß (duży), hoch (wysoki) niedrig (niski); aufmachen = öffnen (otwierać), schließen = zumachen (zamykać). Dodatkowo
  3. Jeśli aktualnie na lekcji przerabiane są nazwy mebli lub sprzętów można wykorzystać samoprzylepne karteczki, na których zapisujemy słowo w języku obcym. Np. karteczkę z napisem der Schrank naklejamy na szafę.
  4. Jak wiadomo najlepiej uczyć się w praktyce. Dobrym pomysłem na powtórzenie nazw warzyw i owoców jest skorzystanie z przepisu na sałatkę owocową lub zupę jarzynową w języku niemieckim.
  5. Zapisuj to, co musisz lub chcesz zrobić w języku obcym. Idziesz do sklepu? Przygotuj listę zakupów. Masz dziś sporo na głowie? Ułóż plan swoich obowiązków. Wybierasz się w podróż? Zapisz sobie, co powinno znaleźć się w Twojej walizce. Wszystko oczywiście po niemiecku!
  6. Zachęcamy do samodzielnego przygotowania fiszek, ponieważ potrzebujemy tylko małych karteczek oraz długopisu. Na jednej stronie zapisujemy słowo lub wyrażenie po polsku, a na drugiej tłumaczenia na język niemiecki. Jeżeli wystarczy nam miejsca, możemy dopisać też przykładowe zdanie.
  7. Ucz się kolorów, opisując świat wokół siebie. Die Sonne ist gelb und die Wolken sind weiß. – Słońce jest żółte, a chmury są białe. Poza tym można skorzystać z materiałów dla dzieci lub znaleźc w Internecie kolorowanki.
  8. Zmień otoczenie, w którym się uczysz. Jeśli przez cały czas siadałeś do biurka, to następnym razem spróbuj położyć się na kanapie, a w cieplejszy dzień wybierz leżak w ogrodzie. Nasz mózg przyzwyczaja się do miejsc. Taka mała rewolucja sprawi, że lepiej przyswoisz sobie nowy materiał.
  9. Przede wszystkim powtarzaj! Jak najczęściej, ale w kilku krótkich sesjach. Postaraj się nie przegapić żadnej okazji. Powtarzaj, więc wszędzie – podczas jazdy autobusem, w poczekalni do lekarza, w kolejce do apteki, na spacerze lub podczas gotowania.
  10. Gdy uczysz się cech charakteru lub wyglądu wyobraź sobie swoich znajomych, członków rodziny albo celebrytów i opisz ich po niemiecku. Możesz stworzyć też zupełnie nowego zmyślonego przyjaciela. A gdy już opowiesz o ich zachowaniu, zacznij mówić o tym, jak są ubrani.
  11. Poza tym Twój zmyślony kolega może przeżywać mniej lub bardziej interesujące przygody. Tworząc historyjki, możesz mówić na głos, prowadzić notatki w zeszycie lub się nagrywać.
  12. Samodzielnie wymyśl krzyżówkę. Wybierz dość długie hasło główne, a następnie poszczególne hasła. Do każdego z nich ułóż pytanie. Jeśli znasz kogoś na tym samym poziomie, możesz zaprosić go do wspólnej zabawy.
  13. Słuchaj niemieckich piosenek, audycji radiowych, opowiadań lub bajek dla dzieci.
  14. Jeśli większą przyjemność sprawia Ci czytanie, to poszukaj blogów, które pokrywają się z Twoimi zainteresowaniami.
  15. Zacznij też oglądać swój ulubiony serial od początku, ale tym razem zmień wersję językową.
Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl