NiemieckiJak uczyć się języka niemieckiego

23 listopada 2021

Zanim przejdziemy do listy pomysłów na uatrakcyjnienie nauki, zastanówmy się nad tym, dlaczego niektórzy z nas lubią kolorowe notatki, a inni od takich dostają oczopląsu, lub dlaczego część z nas woli uczyć się przy biurku, a pozostali spacerują podczas nauki. Dzieje się tak, ponieważ istnieją cztery różne style uczenia się: Wzrokowiec – zapamiętuje przez patrzenie...

Zanim przejdziemy do listy pomysłów na uatrakcyjnienie nauki, zastanówmy się nad tym, dlaczego niektórzy z nas lubią kolorowe notatki, a inni od takich dostają oczopląsu, lub dlaczego część z nas woli uczyć się przy biurku, a pozostali spacerują podczas nauki. Dzieje się tak, ponieważ istnieją cztery różne style uczenia się:

  1. Wzrokowiec – zapamiętuje przez patrzenie
  2. Słuchowiec – zapamiętuje przez słuchanie
  3. Dotykowiec – zapamiętuje przez dotykanie
  4. Kinestetyk – zapamiętuje przez ruch

Ucząc się zgodnie z zasadami odpowiadającymi nam, czyli naszemu mózgowi, jesteśmy w stanie podnieść efektywność naszej nauki, a co za tym idzie, szybciej opanować język obcy.

Powinniśmy sobie uświadomić, że nauka polega na tworzeniu skojarzeń i powiązań. Z tego powodu musimy dostarczyć naszemu mózgowi odpowiednich bodźców.

Wzrokowcom pomagają tabelki, schematy, mapy myśli, hasła lub słowa klucze. Ich notatki są kolorowe i obfitują w podkreślenia, strzałki oraz rysunki. Osoby, które są typem wzrokowca powinny przed każdymi zajęciami przeczytać pytania oraz odpowiedzi przerabiane ostatnio. Radzimy też, aby spojrzeć na słowa, które dopiero będą omawiane.

Słuchowcy najwięcej zapamiętają z lekcji, jeśli będą powtarzać za lektorem nowe słowa. Zajęcia grupowe to dla nich bardzo dobry wybór, ponieważ słuchowcy chętnie dyskutują lub prowadzą monologi. Tacy uczniowie powinni skorzystać z dołączonych do podręczników nagrań, słuchać niemieckich piosenek, czytać na głos lub mówić do siebie po niemiecku.

Dotykowcy (inaczej czuciowcy) to osoby, na które silnie oddziałuje nie tylko dotyk, ale też emocje. Zapamiętywanie ułatwia zapisywanie słów. Takim osobom pomoże słuchanie nagrań przy równoczesnym śledzeniu tekstu przy pomocy palca lub ołówka.

Kinestetycy uwielbiają ruch, dlatego możemy doradzić im, aby powtarzali słówka i spacerowali po pokoju. Tak jak słuchowcy powinni czytać głośno lekcję z książki. Pomaga im gestykulowanie i pokazywanie. Efekty przyniosą też odgrywanie scenek dotyczących danego tematu lekcji.

W Lingua Pro każdy kursant może za darmo podejść do testu, dzięki któremu zbada swoje przyzwyczajenia i preferencje. Na podstawie wyników lektor będzie mógł określić, do jakiej grupy przynależy uczeń i podpowiedzieć mu, w jaki sposób najlepiej powtarzać materiał z zajęć. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej możliwości!

Autor: Sandra lektorka języka niemieckiego w szkole Lingua Pro

 

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl