NiemieckiJedziemy na narty!

9 lutego 2023

Tegoroczne ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim przypadają na pierwszą połowę lutego, a więc w środku sezonu narciarskiego. Na całe szczęście pogoda dopisała, w górach leży śnieg i można do woli szaleć na stokach. Krótki zimowy urlop to też wspaniała okazja do wyjazdu za granicę i poznania nowych słówek.   O czym jest ten artykuł? Z...

Tegoroczne ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim przypadają na pierwszą połowę lutego, a więc w środku sezonu narciarskiego. Na całe szczęście pogoda dopisała, w górach leży śnieg i można do woli szaleć na stokach. Krótki zimowy urlop to też wspaniała okazja do wyjazdu za granicę i poznania nowych słówek.

 

O czym jest ten artykuł?

Z tego artykułu dowiecie się, do jakich miast można wybrać się na narty oraz gdzie znajdują się słynne skocznie narciarskie. Sprawdzicie również jaka jest różnica w zastosowaniu słów das Gebirge i die Berge oraz poznacie poprawną wymowę słowa Ski. Poza tym nauczycie się nazywać sprzęt narciarski i opowiadać o zimowej pogodzie. Na koniec rozwiążecie krzyżówkę i utrwalicie poznane słówka.

 

Niemieckie ośrodki narciarskie

W Niemczech jest ponad czterysta ośrodków narciarskich, a najwięcej z nich mieści się w południowych Niemczech. Właśnie tam znajduje się miasto, którego nazwa kojarzy się naszym kursantom z łamańcem językowym. Mam tutaj na myśli znane z konkursów narciarskich Garmisch-Partenkirchen blisko góry Zugspitze. Fani zimowego szaleństwa powinni wybrać się również do Oberstdorfu, gdzie trzykrotnie zorganizowano mistrzostwa świata ponieważ znajdują się tam dwie skocznie – Schattenbergschanze oraz mamucia skocznia narciarska Heini-Klopfer-Skiflugschanze. 

 

Jak powiedzieć góry i jeździć na nartach po niemiecku?

Góry to po niemiecku das Gebirge albo die Berge i jako tako w języku codziennym nie ma różnicy i można traktować te wyrazy zamiennie. Najważniejsze jednak jest to, że różnią się rodzajnikami. Zobaczmy, jak te dwa słówka zachowują się w zdaniach.

Am Wochenende fahren wir in die Berge | ins Gebirge.

W weekend pojedziemy w góry.

Wir verbringen die Ferien in den Bergen | im Gebirge.

Spędzamy ferie w górach.

Jeździć na nartach to Ski fahren, ale zapomnijcie w tej chwili o języku angielskim, ponieważ po niemiecku litera k jest tylko na piśmie! Zamiast k mówi się sz, a w związku z tym coraz częściej można spotkać też zapis Schi, który jest bardziej intuicyjny oraz naprowadza na poprawną wymowę.

Jakiego sprzętu potrzebuje każdy narciarz?

Oczywiście obowiązkowo potrzebne są narty (die Skier) oraz specjalne buty narciarskie (die Skischuhe), które trzeba do nich zaczepić. Dużo narciarzy korzysta oprócz tego z kijków (die Skistöcke). Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa musimy mieć także kask (der Skihelm), bez którego nie powinni jeździć nawet doświadczeni narciarze. Warto mieć też gogle narciarskie (die Skibrille), aby chronić oczy przed słońcem. Sprzęt można zakupić (kaufen) lub wypożyczyć (leihen). Jeśli zaopatrzymy się w ciepłe ubrania temperatury poniżej zera nie przeszkodzą nam w dobrej zabawie na stoku. Podstawą jest oczywiście kombinezon (der Skianzug), grube rękawice (die Skihandschuhe), termiczne skarpety (die Thermosocken), a na szyję można założyć szalik typu komin (das Schlauchtuch).

 

Zimowa prognoza pogody

Poznajmy kilka gotowych zwrotów, które pozwolą nam opisać pogodę zimą (im Winter).

  • Es ist (sehr) kalt. – Jest (bardzo) zimno.

  • Es schneit. – Pada śnieg.

  • Es wird schneien. – Będzie padać śnieg.

  • Es gibt viel Schnee auf der Piste. – Na stoku jest dużo śniegu.

  • Die Sonne scheint. – Słońce świeci.

  • Es ist sonnig. – Jest słonecznie.

  • Es ist glatt. – Jest ślisko.

Krzyżówka, jedziemy na narty do Niemiec

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl