NiemieckiProst, czyli na zdrowie!

15 września 2021

Prost, czyli na zdrowie! Niektórych może dziwić widok nastolatków pijących alkohol, ale w Niemczech jest to dozwolone. Czternastolatkowi wolno wypić w barze niskoprocentowy alkohol, jeśli obok są jego rodzice bądź opiekunowie. Szesnastolatki mogą sami legalnie sięgać po piwo, wino oraz szampana. Osoby, które ukończyły 18 lat kupią mocniejszych alkoholi czyli na przykład whisky, koniak czy...

Prost, czyli na zdrowie!

Niektórych może dziwić widok nastolatków pijących alkohol, ale w Niemczech jest to dozwolone. Czternastolatkowi wolno wypić w barze niskoprocentowy alkohol, jeśli obok są jego rodzice bądź opiekunowie. Szesnastolatki mogą sami legalnie sięgać po piwo, wino oraz szampana. Osoby, które ukończyły 18 lat kupią mocniejszych alkoholi czyli na przykład whisky, koniak czy wódkę.

Większość kojarzy Niemcy z szerokim asortymentem piwa i najlepszą piwną imprezą w Europie (a może i nawet na świecie ;)) – Oktoberfestem. Tym razem jednak to nie piwo będzie tematem tego artykułu. Dziś sięgamy po napoje o niezapomnianych smakach i aromatach.

  • Jägermeister

Jägermeister to likier, który zawiera 35 % alkoholu. Ma słodko-gorzki smak, który zawdzięcza mieszance aż 56 ziół i przypraw korzennych. Często podaje się go w formie drinków z sokiem pomarańczowym, colą, napojami energetycznymi, wodą z tonikiem, mrożoną herbatą i innymi napojami bezalkoholowymi. Inna, nie mniej popularna, opcja to shoty. Producent radzi, aby schłodzić likier do temperatury – 18oC. Nazwa tego trunku powstała z połączenia dwóch słów „Jäger” (łowca, myśliwy) i „Meister” (mistrz). W Polsce mógłby więc być sprzedawany pod nazwą „Mistrz łowiectwa”. Sprzedawany jest w szklanej ciemnozielonej butelce o nietypowym kształcie. Na etykiecie znajduje się głowa jelenia z krzyżem między porożem. To symbol patrona myśliwych – św. Huberta.

  • Glühwein

Rozgrzewający, aromatyczny napój, który Polacy znają pod nazwą „grzaniec”, to jeden z symboli bożonarodzeniowego jarmarku. Glühwein przygotowuje się z czerwonego wina, ale jako bazę można wykorzystać także białe wino. Kinderglühwein, czyli grzane wino w wersji dla dzieci to podgrzany, aromatyzowany i czasami dodatkowo słodzonym sok owocowy. Gühwein pachnie intensywnie cynamonem, goździkami i anyżem. Miód nadaje mu słodki smak, a plasterki pomarańczy i cytryny go równoważą.

  • Berliner Luft

Kolejny na naszej liście jest Berliner Luft czyli klasyczny niemiecki likier miętowy. To ciekawa propozycja dla osób, które preferują nieco słabsze likiery, ponieważ zawiera 18 % alkoholu. Orzeźwiający miętowy i lekko słodki trunek nadaje się zarówno do drinków, jak i pije się go samodzielnie. „Berlińskie powietrze”, bo tak moglibyśmy przetłumaczyć nazwę tego likieru, produkuje się w wielu wariantach smakowych. Oto kilka propozycji:

  • Obok 18 % napoju na półkach znajdziemy też mocniejszą wersję o intensywniejszym aromacie – Die Berliner Luft 40.
  • Berliner Luft Glitter Kiss to prawdziwy Hingucker – coś, co przyciąga wzrok. Likier ma kolor czerwony, na etykiecie widnieją pełne czerwone usta. Swoją wyjątkowość zawdzięcza jadalnemu brokatowi.
  • Berliner Luft Schoko-Pfefferminz Likör to mieszanka klasycznego likieru z kakao. Bardzo kremowa wersja. Ostry aromat mięty i delikatna czekolada smakują wybornie!
  • Limitowana edycja Fun Flower zawiera egzotyczny aromat bananowy. Po energicznym wstrząśnięciu butelki, jej zawartość mieni się w kolorze słonecznej żółci.

Autor: Sandra lektorka języka niemieckiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl