NiemieckiSylwester i Nowy Rok – Silvester und Neujahr

28 grudnia 2022

Czas spotkań Zwyczaje sylwestrowe w Niemczech nie różnią się od tych w Polsce. Niemcy spotykają się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi (mit ihren Familien und Freunden) w domu (zu Hause), w knajpie (in der Kneipe) lub w barze (in der Bar), aby tańczyć (tanzen), bawić się (spielen) i wspólnie świętować (feiern) ostatnią noc starego roku....

Czas spotkań

Zwyczaje sylwestrowe w Niemczech nie różnią się od tych w Polsce. Niemcy spotykają się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi (mit ihren Familien und Freunden) w domu (zu Hause), w knajpie (in der Kneipe) lub w barze (in der Bar), aby tańczyć (tanzen), bawić się (spielen) i wspólnie świętować (feiern) ostatnią noc starego roku.

Co kupić w tym okresie?

Sklepowe półki uginają się od paczek z fajerwerkami (Feuerwerke) oraz petardami (Feuerwerkskörper). Kupić możemy też zimne ognie (Wunderkerzen) oraz różne dekoracje (Dekorationen) np.: balony (Luftballons), konfetti (Konfetti), serpentyny (Luftschlangen) lub girlandy (Girlanden). Na wielu stołach nie zabraknie też różnych zakąsek (Häppchen), wódki (Schnaps), wina (Wein) oraz różnych alkoholowych (alkoholisch) i bezalkoholowych (alkoholfrei) drinków z dodatkiem owoców (mit Früchten/Obst), soku (Saft) lub wody gazowanej (Sprudel).

Noworoczne życzenia

Gdy wybija północ (Mitternacht) ludzie wychodzą na ulice, aby odpalić (zünden) fajerwerki, wypić szampana (Sekt) i stukać się kieliszkami (anstoßen). Następnie przytulają się (sich umarmen) i składają sobie wzajemnie najserdeczniejsze życzenia (Wünsche) szczęścia, zdrowia i pomyślności:

  • Gesundes Neues Jahr!

  • Frohes Neues Jahr!

  • Glückliches Neues Jahr!

  • Einen guten Rutsch ins Neue Jahr!

  • Prosit Neujahr!

  • Alles gute im neuen Jahr!

  • Beste Wünsche für das Neue Jahr!

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl