NiemieckiWskazówki dotyczące wymowy w języku niemieckim – cz. II

19 listopada 2021

Czy słowa takie jak wenn i wen lub denn i den brzmią tak samo? Czy te kropki nad „u”, „o”, „a” wpływają na ich wymowę? Co to znaczy, że samogłoski są długie lub krótkie? Jaki związek z samogłoskami ma spółgłoska „h”? W tym wpisie odpowiadam na te i inne pytania dotyczące poprawnej wymowy niemieckich samogłosek....

Czy słowa takie jak wenn i wen lub denn i den brzmią tak samo? Czy te kropki nad „u”, „o”, „a” wpływają na ich wymowę? Co to znaczy, że samogłoski są długie lub krótkie? Jaki związek z samogłoskami ma spółgłoska „h”? W tym wpisie odpowiadam na te i inne pytania dotyczące poprawnej wymowy niemieckich samogłosek.

  1. Samogłoski w języku niemieckim wymawiamy długo lub krótko. Od długości samogłoski często zależy znaczenie słów, dlatego musimy być świadomi tych dźwięków, inaczej przekażemy naszemu rozmówcy złą wiadomość.

krótka samogłoska znaczenie długa samogłoska znaczenie
wenn jeśli, gdy wen kogo
denn ponieważ den rodzajnik określony der w bierniku
weg precz Weg droga
in w ihn jego
  1. Samogłoski są długie,
  • jeśli występują podwójnie, np.: Saal (sala), Staat (państwo), Tee (herbata), Kaffee (kawa), Zoo (zoo), Moor (bagno).

* Czasami musimy wymówić podwójne ee jak dwa krótkie np. w czasowniku beenden, ponieważ mamy tutaj do czynienia z krótkim e w przedrostku oraz drugim krótkim, które pojawią się przed zbitką spółgłoskową.

  • jeśli bezpośrednio po samogłosce stoi jedna spółgłoska, np.: geben* (dawać), wen (kogo), Weg (droga), oder (lub), Morgen* (ranek)

* Wydłużenie tego dźwięku dotyczy tylko pierwszej samogłoski. Drugie e powinno być bardzo krótkie.

  • jeśli po samogłosce pojawia się tzw. „nieme h”, wohnen (mieszkać), Ohr (ucho), fahren (jechać), Zahl (liczba), sehen (widzieć), Mehl (mąka), Uhr (zegarek), ihn (jego), ihr (wy)

 

  1. Samogłoski są wymawiane krótko
  • jeśli po samogłosce występują dwie różne spółgłoski, np. lecker (smaczny), Tisch (stół), Adress (adres), Kunst (sztuka)
  • jeśli po samogłosce występują dwie takie same spółgłoski, np. Bett (łóżko), bitten (prosić), kommen (pochodzić), Gruppe (grupa), Mappe (teczka)
  • „ei”, „ai” (rzadziej) wymawiamy „aj”, np. weinen (płakać), schreiben (pisać), Kaiser (cesarz)
  • „eu”, „äu” należy przeczytać „oj”, np. Europa (Europa), Leute (ludzie), du läufst (ty biegniesz), das Gebäude (budynek)
  • „ie” w wyrazach takich jak du liest (ty czytasz), spielen (grać) lub Brief (list) czytamy jak długie „i”
  • „au” powinno kojarzyć się z okrzykiem, który wydajemy po tym jak się uderzymy – „ał”, np. bauen (budować), Haut (skóra), weglaufen (uciekać)
  • krótkie „i” czyta się jak „y” w wyrazach du bist (ty jesteś), bitte (proszę), wissen (wiedzieć), gewinnen (wygrywać)
  • „ä” odpowiada polskiej głosce „e”, np. Käse (ser), älter (starszy), er fährt (on jedzie), Zähne (zęby)
  • „ü” wymawia się z językiem ułożonym jak do „i”, a wargami zaokrąglonymi do „u”, np. Küche (kuchnia), Bücher (książki), Müll (śmieci)
  • „ö” chociaż brzmi odrobinę jak y, to czytamy je jak „o” wpadające w „e”, np. schön (piękny), Österreich (Austria), stören (przeszkadzać)

* Zachęcamy do obejrzenia krótkiej lekcji na naszym kanale na YouTube, które poświęcona jest poprawnej wymowie umlautów.

Autor: Sandra – lektor języka niemieckiego w Lingua Pro

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl