VariousDlaczego Skandynawowie, Holendrzy i Niemcy mówią tak dobrze po angielsku?

30 listopada 2022

Na pewno każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że Skandynawowie, Holendrzy i Niemcy dobrze mówią po angielsku. W tym artykule wyjaśniamy jakie są tego główne powody. Zacznijmy od tego, że język angielski należy do grupy języków germańskim, a do tej samej grupy należy również język niemiecki, holenderski (niderlandzki, flamandzki), szwedzki, duński, norweski. Oznacza to, że te...

Na pewno każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że Skandynawowie, Holendrzy i Niemcy dobrze mówią po angielsku. W tym artykule wyjaśniamy jakie są tego główne powody.

Zacznijmy od tego, że język angielski należy do grupy języków germańskim, a do tej samej grupy należy również język niemiecki, holenderski (niderlandzki, flamandzki), szwedzki, duński, norweski. Oznacza to, że te języki są do siebie podobne. Jak podobne? Język niemiecki w 72 %, język holenderski 72%, norweski 71 %, szwedzki 70 %, duński 70 % . Nauczenie się języka obcego, który jest w około 70 % podobny do ojczystego jest raczej stosunkowo łatwe. Na pewno dużo łatwiejsze niż nauczenie się języka obcego, który jest tylko w 34 % podobny – podobieństwa pomiędzy językiem polskim i angielskim. Z tego powodu trudno się dziwić, że wiele osób z tamtych krajów, ucząc się języka angielskiego tylko w szkole i będąc tym językiem otoczony (filmy, nazwy, zapożyczenia, Internet) potrafi mieć znakomite rezultaty w mówieniu, pisaniu i rozumieniu.

Języki najbardziej podobne do języka angielskiego: szkocki, fryzyjski, holenderski/ flamandzki, niemiecki, norweski, szwedzki, duński.

Autor: Leszek Biegała – Lektor języka niemieckiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl