VariousUcz się efektywnie swobodnej komunikacji w języku obcym

13 lutego 2023

Ucz się efektywnie swobodnej komunikacji w języku obcym na kursie w szkole językowej Lingua Pro. Wiele osób chciałoby posiadać umiejętność swobodnej komunikacji w innym języku niż ojczysty. Dla niektórych motywacją jest perspektywa awansu, nowej pracy, wyjazdu za granicę, podróżowanie, a dla innych osób jest to pasja do kultury danego kraju lub samego języka, który z...

Ucz się efektywnie swobodnej komunikacji w języku obcym na kursie w szkole językowej Lingua Pro.

Wiele osób chciałoby posiadać umiejętność swobodnej komunikacji w innym języku niż ojczysty. Dla niektórych motywacją jest perspektywa awansu, nowej pracy, wyjazdu za granicę, podróżowanie, a dla innych osób jest to pasja do kultury danego kraju lub samego języka, który z jakiegoś powodu nam się podoba. Istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym w przyjemny i ciekawy sposób nauczysz się swobodnie posługiwać językiem obcym.

Jak skutecznie uczyć się języka obcego, aby osiągnąć swobodny poziom komunikacji?

Wewnętrzna i zewnętrzna motywacja/pasja

Jeśli podejmujemy się nauki języka obcego z własnej potrzeby i pasji, posiadamy więcej chęci i motywacji, aby więcej się uczyć. Ponadto udowodniono, że jeśli wykonywanie danej czynności, zadania sprawia nam przyjemność, osiągamy szybciej w tej dziennie pożądane rezultaty. Szczególnie w momencie, kiedy odczujemy zmęczenie czy zniechęcenie, istotne bardzo jest to, abyśmy poczuli wiatr w żagle determinowany przez naszą wewnętrzną motywację.

Otaczanie się językiem obcym w życiu codziennym

Im więcej masz okazji doświadczać na co dzień kontaktu z językiem obcym, tym szybciej odnajdziesz się meandrach i złożoności kontekstów, słów, jakimi możesz się wyrazić. Uczenie się języka poprzez słuchanie muzyki, podcastów, oglądanie filmów, pisanie w dzienniku, czy konwersację ze znajomymi i członkami rodzinny stanowi ogromny plus, którego efekty odzwierciedlą się w postaci urozmaiconej nowymi wyrażeniami i słowami komunikacji.

Styl przyswajania wiedzy

Kolejnym ważnym elementem skutecznej nauki języka obcego jest zwrócenie uwagi na to, jakie aspekty w procesie uczenia się lubimy najbardziej. Aby nauka szła sprawie i przyjemnie przyjrzyj się, w jakich momentach jesteś najbardziej zaangażowany. Na przykład dużo radości sprawia Ci nauka nowych konstrukcji gramatycznych i słówek poprzez rozmaite, przykuwające uwagę grafiki, czy przejrzyste tabele, co świadczyłoby o tym, że jesteś typem wzrokowca. W Twojej wyobraźni tworzą się obrazy, dzięki którym zapamiętujesz nową wiedzę.

A może, lubisz werbalizować swoje myśli na głos, dodatkowo gestykulując, fascynuje Cię szczególnie wymowa. Jesteś typem słuchowca, idealną formą nauki dla Ciebie jest słuchanie i konwersacje.

Pozostałe dwa style uczenia się to kinestetycy i czuciowcy. Ci pierwsi efektywniej uczą się poprzez aktywność, np. mówiąc i chodząc po pokoju jednocześnie. Dodatkowo zachęca ich działanie i współzawodnictwo.

Natomiast czuciowcy charakteryzują się wysoką wrażliwością na uczucia własne i innych, dlatego szczególnie zwracają uwagę na komunikację niewerbalną, czyli wyraz twarzy, mowę ciała, ton głosu. Najszybciej zapamiętują treści, zachowując swoją ekspresję w wypowiedzi i dużo gestykulując, a także lepiej przyswajają wiedzę, gdy coś zanotują lub narysują.

Każdy z nas stanowi indywidualną kombinację poszczególnych stylów uczenia się w różnych proporcjach. Warto jest wykorzystać wiedzę o preferencjach zmysłowych w uczeniu się dla efektywnej nauki języka obcego.

Podobieństwo języka obcego do Twojego języka ojczystego

Języki obce, które wykazują większe podobieństwo do Twojego języka ojczystego (i innych języków, które już znasz) będą z reguły łatwiejsze w przyswojeniu. Na przykład, jeśli znasz już dość dobrze języki hiszpański o wiele szybciej i skuteczniej nauczysz się języka włoskiego, gdyż oba te języki obce należą do tej samej rodziny/grupy języków romańskich, które są podobne pod wieloma względami.

Regularność i częstotliwość nauki języka obcego

Najlepsze efekty w nauce języka obcego osiągniesz, gdy wprowadzisz do swoich nawyków sumienność i systematyczność. Jednak nasz umysł rządzi się kilkoma prawami. Czas nauki nie może być zbyt długi, gdyż nasz umysł staję się przesycony i przemęczony informacjami. Częstsza nauka małymi partiami, powtarzana regularnie jest wydajniejsza, a materiał łatwiejszy do zapamiętania.

Różnorodność – wyeliminowanie nudy

Najskuteczniejszą formą nauki języka obcego jest praktykowanie wszystkich czterech aktywności językowych: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Pierwsze dwie formy to tzw. input (wejście) polegają na przyswajaniu informacji z zewnątrz. Dzięki nim zdobywamy zasoby, aby móc tworzyć język. Ważniejsze jednak jest pisanie i mówienie tzw. output (wyjście). W przypadku tych umiejętności szybciej osiągniemy zadowalające efekty, gdyż to my jesteśmy aktywnymi twórcami języka. W praktyce możesz zrobić to tak, że jednego dnia piszesz tekst na interesujący Cię temat w danym języku obcym, drugiego oglądasz film z napisami, trzeciego dnia odbywają się zajęcia na kursie językowy w szkole językowej Lingua Pro, gdzie prowadzisz konwersację.

Balans

Negatywnie na naukę języka obcego wpływają stres i nuda. Oba te czynnik należy wyeliminować. Pamiętajmy o tym, że poziom naszych umiejętności językowych nie świadczy o naszej nienaruszalnej wartości jako człowieka. Nie uczymy się po to, żeby zdawać testy, zdobywać certyfikaty, ani nie mamy przymusu udowadniać naszej inteligencji. Język ma nam służyć przede wszystkim do komunikacji z innymi ludźmi.

Z pewnością w wyeliminowaniu stresu pomoże nam zachowanie balansu między językowym workout a rekreacyjnym stylem uczenia się języka obcego. Językowy workout to nic innego jak skrupulatna analiza fonetyczna, gramatyczna i uzupełnianie słownictwa poprzez korzystanie ze specjalistycznych materiałów i ćwiczeń. Natomiast językowa rekreacja przenosi nasze zainteresowania na naukę języka obcego. Są to aktywności, które sprawiają nam przyjemność, jak spotkania ze znajomymi obcokrajowcami, słuchanie muzyki, czy czytanie bloga.

Na naszej stronie szkoły językowej Lingua Pro prowadzony jest blog dedykowany różnym językom obcym, m.in. językowi angielskiemu, niemieckiemu, japońskiemu. Na blogu znajdziesz interesujące artykuły o tym, jak efektywnie uczyć się języka, wzbogacisz i uporządkujesz swoją wiedzę z zakresu gramatyki, a także poznasz wiele ciekawostek o kulturach innych krajów i językach obcych. BLOG

Podsumowując, im więcej wymienionych powyżej elementów skutecznej i efektywniej nauki języka obcego uda nam się zintegrować, tym nauka będzie dla nas łatwiejsza i przyjemniejsza, a także szybciej osiągniemy upragnione rezultaty w postaci swobodnej komunikacji w języku obcym.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl