Angielski - ciekawostkiJak powstaje mowa?

6 grudnia 2021

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym zjawiskiem jest mówienie oraz ile innych narządów jest zaangażowanych w proces komunikacji. Dla wielu ludzi mówienie to po prostu wypowiedzenie kilku słów lub zdań, które akurat przyjdą nam na myśl. Co bierze udział w procesie komunikacji? Komunikacja to proces, który polega na przekazywaniu, rozumieniu i interpretowaniu...

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym zjawiskiem jest mówienie oraz ile innych narządów jest zaangażowanych w proces komunikacji. Dla wielu ludzi mówienie to po prostu wypowiedzenie kilku słów lub zdań, które akurat przyjdą nam na myśl.

Co bierze udział w procesie komunikacji?

Komunikacja to proces, który polega na przekazywaniu, rozumieniu i interpretowaniu wiadomości. W rezultacie w tym procesie biorą udział narządy słuchu, mowy i głosu. Warto dodać, że mózg kontroluje i steruje całym procesem komunikacji.

Narząd mowy

Do powstawania mowy przyczynia się narząd mowy, czasami nazywany aparatem mowy. Jako aparat mowy określa się okolice jamy ustnej, czyli język, podniebienie (także podniebienie miękkie zakończone języczkiem), wargi, ruchomą żuchwę, dziąsła i zęby. To właśnie aparat mowy uczestniczy w tworzeniu komunikatów, jednakże jest on wspomagany przez układ oddechowy i fonacyjny, którego zadaniem jest powstawanie głosu. Co więcej, płuca, przepona i tchawica to elementy układu oddechowego. Te narządy nie tylko umożliwiają oddychanie, ale też umożliwiają powstanie strumieniu głosu. Jeśli chodzi o układ fonacyjny, to w jego skład wchodzi krtań oraz struny głosowe. Warto wspomnieć, że w skład całego narządu mowy wchodzi również układ artykulacyjny, czyli jama nosowa, usta i jama gardłowa. Przez układ artykulacyjny przechodzi powietrze. Należy również pamiętać, że proces mowy jest kontrolowany i sterowany przez mózg. Dlatego też warto wspomnieć o ośrodkach mowy znajdujących się w dominującej półkuli mózgu. Te ośrodki to, między innymi: ośrodek ruchowy mowy Broca oraz ośrodek czuciowy mowy Wernickego.

Narząd głosu

Głos powstaje dzięki ścisłej współpracy kilku narządów. Po pierwsze, tchawica, płuca i oskrzele wytwarzają strumień powietrza. Po drugie, ton głosu jest wytwarzany w krtani. Po trzecie, indywidualna barwa głosu oraz poszczególne głoski są wytwarzane w jamie nosowej, jamie ustnej oraz gardła.

Narząd słuchu

Rolą narządu słuchu jest przewodzenie i odbieranie dźwięków. Samo uchu człowieka ma bardzo skomplikowaną budowę. Można jednak ucho podzielić na trzy elementy: ucho zewnętrzne (małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny, zewnętrzna błona bębenkowa), ucho środkowe (błona bębenkowa, jama bębenkowa, kosteczki słuchowe, trąbka Eustachiusza i okienko owalne) oraz ucho wewnętrze (ślimak, kanały półkoliste, nerw słuchowy).

Podsumowując, proces powstawania głosu, podobnie jak proces komunikacji, jest to proces złożony, wieloetapowy. Sam proces to współpraca wielu narządów. Jednakże wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego anatomicznej złożoności.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl