NiemieckiCiekawostki o Liechtensteinie

29 września 2021

Liechtenstein to niewielkie księstwo, które leży między Austrią a Szwajcarią. Takie położenie czyni je krajem podwójnie śródlądowym, ponieważ kraje, z którymi graniczy również nie maja dostępu do morza. Istnieją tylko dwa takie państwa na świecie-Liechtenstein i Uzbekistan. Liechtenstein jest jednym z najmniejszych państw nie tylko Europy ale też świata. Zajmuje powierzchnię 160 km2, czyli mniej...

  1. Liechtenstein to niewielkie księstwo, które leży między Austrią a Szwajcarią. Takie położenie czyni je krajem podwójnie śródlądowym, ponieważ kraje, z którymi graniczy również nie maja dostępu do morza. Istnieją tylko dwa takie państwa na świecie-Liechtenstein i Uzbekistan.
  2. Liechtenstein jest jednym z najmniejszych państw nie tylko Europy ale też świata. Zajmuje powierzchnię 160 km2, czyli mniej więcej tyle co Częstochowa lub Katowice.
  3. Stolicą państwa jest Vaduz.
  4. To państwo górzyste, ponieważ jest w całości położone w Alpach. Na jego terytorium znajduje się aż 29 szczytów o wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m. Na granicy ze Szwajcarią znajduje się szczyt Grauspitz, który przez wzgląd na swoją wysokość (2599 m n.p.n.) jest zaliczany do Korony Europy.
  5. Liechtenstein nie należy do Unii Europejskiej, lecz do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu i strefy Schengen.
  6. Walutą obowiązującą w Liechtensteinie jest frank szwajcarski. Niemniej chętnie akceptowane są płatności w euro. Trzeba jednak uważać, gdyż takie transakcje nie są zbyt korzystne, bo zazwyczaj obowiązuje przelicznik 1:1.
  7. W Liechtenstein nie wybudowano lotniska. Najbliższe duże lądowisko mieści się w Zurychu, około 1,5h jazdy samochodem lub pociągiem z Vaduz. Bliżej położone są mniejsze porty lotnicze w Sankt Gallen (Szwajcaria), Hohenems (Austria) i Friedrichshafen (Niemcy).
  8. W Liechtensteinie panuje Książę Jan Adam II (der Fürst), który w państwie sprawuje władzę wykonawczą oraz reprezentuje państwo poza jego granicami. Monarcha posiada też szerokie kompetencje w zakresie ustawodawstwa, które uprawniają go do złożenia bezwzględnego weta. Książę dokonuje wyboru sędziów.
  9. Flaga państwa składa się z dwóch poziomych pasów – granatowego i czerwonego. W górnym lewym rogu widnieje złota korona książęca. Według jednej z teorii kolor granatowy symbolizuje niebo, a czerwony oznacza ogień. Heraldycy dopuszczają również inną symbolikę – granatowy to meandry Renu, a czerwony to kolor obecny na herbie rodowym Lichtensteinów.
  10. Käsknöpfle to regionalne danie kuchni tyrolskiej, szwajcarskiej, niemieckiej i austriackiej – szpecle podawane z kozim twarogiem i skwarkami. W Liechtensteinie są jedzone na slodko, z musem jabłkowym.
  11. Ribel to potrawa z kukurydzy (z tutejszej odmiany Rheintaler Ribelmais). Podawana jest z mlekiem, kawą mleczną, cukrem lub kwaśnym serem.
  12. W tym państwie dominuje religia chrześcijańska (katolicyzm), więc wszystkie święta państwowe w kraju są świętami religijnymi. Wyjątkiem od tej reguły jest 1 maja (Święto Pracy).
  13. Liechtenstein nie posiada własnej armii. Szwajcaria zobowiązała się zapewnić temu państwu ochronę. Władze kraju dopuszczają jednak możliwość utworzenia armii, gdyby zaszła taka potrzeba, i wcielania do niej dorosłych mężczyzn do 60 roku życia.
  14. Największą popularnością wśród sportów cieszy się piłka nożna. Od 1945 roku rozgrywany jest, organizowany przez Liechtensteińską Federację Piłkarską, Puchar Liechtensteinu. Zwycięzca nie tylko zostaje mistrzem kraju, ale również zyskuje prawo do udziału w eliminacjach do Ligi Europy UEFA.
  15. Liechtenstein posiada na swoim terytorium dwie elektrownie wodne, które nie są w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich mieszkańców, dlatego większość energii jest importowana ze Szwajcarii.
Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl