NiemieckiSMS-Sprache – język SMS

17 października 2022

Podczas smsowania i czatowania znaczną ilość słów zapisuje się w wersji skróconej. Wynika to po pierwsze z oszczędności czasu, a po drugie z ograniczeń, jakie nakładają na nas portale społecznościowe. Ten problem doskonale rozumieją np. użytkownicy i użytkowniczki Twittera, którzy mają do dyspozycji zawrotne 280 znaków. Większość skrótów została zapożyczona z języka angielskiego, o czym...

Podczas smsowania i czatowania znaczną ilość słów zapisuje się w wersji skróconej. Wynika to po pierwsze z oszczędności czasu, a po drugie z ograniczeń, jakie nakładają na nas portale społecznościowe. Ten problem doskonale rozumieją np. użytkownicy i użytkowniczki Twittera, którzy mają do dyspozycji zawrotne 280 znaków.

Większość skrótów została zapożyczona z języka angielskiego, o czym świadczy używanie takich skrótów jak cu (see you – do zobaczenia), f4 (for you – dla ciebie) czy asap (as soon as possible – tak szybko jak to możliwe).

Wcale nie mniejszą popularnością cieszą się skróty utworzone od niemieckich słów. Wybrałam dla Was, moim zdaniem, dziesięć najciekawszych przykładów. Zanim jednak przeczytacie moje komentarze, spróbujcie podjąć wyzwanie i samodzielni odgadnąć znaczenie: MfG, ka, vll., ss, gn8, 8ung, akla?, bb, Rumian!, sz.

  • MfG ten skrót co prawda nie należy stricte do języka SMS, ale można go często zauważyć w mailach tuż nad podpisem nadawcy. Zastępuje on długi zwrot mit freundlichen Grüßen – pozdrawiam, z poważaniem.

  • ka/k.a. – to nic innego jak keine Ahnung, co oznacza „nie mam pojęcia”.

  • vll. – z tym skrótem spotkamy się, jeśli nasz rozmówca będzie chciał wyrazić wątpliwości, ponieważ rozwinięciem vll. jest vielleicht – być może, możliwe.

  • ss – ten skrót może kojarzyć się negatywnie. Jednak oprócz tego, że zastępuje słowo Schutzstaffel, to obecnie jest używany jako forma pożegnania. Pod pierwszym „s” kryje się „Schlaf!” (spij), a pod drugim „schön” (pięknie). W ten sposób życzymy komuś słodkich snów.

  • gn8 – pod „g” kryje się gute, „n” oznacza po prostu „n”, a 8 – acht. Uwzględniając te wszystkie wskazówki, dowiemy się, że ten skrót oznacza gute Nacht, czyli dobranoc.

  • 8ung – tak jak poprzednim przykładzie chodzi o słowo acht, które po połączeniu z końcówką -ung utworzy słowo Achtung – uwaga.

  • akla? – to bardzo ważne pytanie, które w nieco innej formie słyszysz często na lekcji. „A” jest skrótem od słowa „alles”, a jeśli doda się „r” do „klar”, to wszystko będzie już jasne ;). akla? (alles klar? – wszystko jasne, wszystko w porządku?)

  • bb – ten niemiecki skrót powstał na wzór angielskiego skrótu od słów bye-bye i jest krótszą wersją od bis bald – do zobaczenia.

  • Rumian! – to skrót, który zastępuje całe zdanie. Jeżeli nie odbierzemy telefonu, to możemy otrzymać wiadomość z właśnie taką prośbą – Ruf mich an! – Zadzwoń do mnie!

  • sz – Jeśli zbyt długo nie będziemy odpisywać, to w następnej wiadomości zobaczymy ten skrót s oznacza schreib – napisz, zurück – z powrotem, a gdy złożymy to w całość otrzymamy schreib zurück – odpisz.

Ile skrótów udało Ci się rozwinąć poprawnie?

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl