Angielski - ciekawostkiJubileusz Królowej Elżbiety II

29 czerwca 2022

Królowa Elżbieta II sprawuje władzę nad Zjednoczonym Królestwem już od 70 lat. Z tej racji uznaje się ją za osobę najdłużej pełniącą obowiązki władcy w Zjednoczonym Królestwie, a drugą w historii – zaraz po Ludwiku XIV, który rządził Francją nieprzerwanie przez 72 lata i 110 dni. Koronacja Królowa Elżbieta II zaczęła piastować urząd monarchy 6...

Królowa Elżbieta II sprawuje władzę nad Zjednoczonym Królestwem już od 70 lat. Z tej racji uznaje się ją za osobę najdłużej pełniącą obowiązki władcy w Zjednoczonym Królestwie, a drugą w historii – zaraz po Ludwiku XIV, który rządził Francją nieprzerwanie przez 72 lata i 110 dni.

Koronacja

Królowa Elżbieta II zaczęła piastować urząd monarchy 6 lutego 1952 roku. Tron objęła po śmierci ojca – króla Jerzego VI. Jednakże na królową Zjednoczonego Królestwa została koronowana ponad rok późnej, bo 3 czerwca 1953 roku. Koronacja odbyła się w opactwie westministerskim. Koronacji przewodził arcybiskup Canterbury, Geoffrey Fisher, który przedstawił Elżbietę II jako nową królową. Lordowie odpowiedzieli: God save Queen Elizabeth. Podczas koronacji Następnie Elżbieta II przysięgała na Biblię, że będzie rządziła nie tylko swoim królestwem, ale również krajami Wspólnoty Narodów według ich praw i zwyczajów, a także będzie umacniała kościół anglikański. Po przysiędze zdjęła diadem, płaszcz i klejnoty, a następnie zasiadła na tronie pod złotym baldachimem, który podtrzymywali czterej kawalerowie Orderu Podwiązki. Późnej królowa została namaszczona świętymi olejkami i odziana w długą białą albę i złotą tunikę. Przypięto jej nowe insygnia władzy królewskiej, po czym założono jej purpurowy aksamitny płaszcz haftowany złotem. Podczas koronacji został wykonany hymn koronacyjny Georga Friedricha Händla Zadok the Priest. Na koniec uroczystości arcybiskup Canterbury nałożył na głowę koronę św. Edwarda, a lordowie ponownie zawołali: God save Queen Elizabeth. Po czym książęta z Edynburga, Gloucester i Kentu oraz lordowie złożyli hołd nowej królowej. Ostatnim etapem koronacji był odśpiewanie hymnu Te Deum. Cała ceremonia trwała 3 godziny. Królowa, która na głowie miała ciężką koronę, w prawej ręce trzymało jabłko, a w lewej – berło, nie mogła wstać. W tej sytuacji poprosiła arcybiskupa o pomoc. Królowa po wyjściu z opactwa westministerskiego zmieniła koronę św. Edwarda na lżejszą koronę imperialną.

Insygnia królewskie

Podczas koronacji, Elżbieta – jak wszyscy jej poprzednicy – otrzymała insygnia królewskie, zwane też regaliami. Zalicza się do nich: ostrogi św. Jerzego, królewski miecz, jabłko, bransolety, pierścień, berło z krzyżem oraz berło z gołębicą. Ostrogi św. Jerzego symbolizują rycerskość. Królewski miecz to symbol oddania się w służbę Bogu. Królowa Elżbieta II zaniosła ten miecz do ołtarza. Jabłko jest symbolem wyższości duchowości nad doczesnością. Jeśli chodzi o bransolety, które założono na nadgarstku królowej, to są one symbolami mądrości i szczerości. Symbolami sprawiedliwości są pierścień założony na palec serdeczny prawej ręki oraz berło z krzyżem. Natomiast berło z gołębicą to znak Ducha Świetego.

70 lat na tronie, czyli platynowy jubileusz

Obchody platynowego jubileuszu Królowej Elżbiety II trwały cztery dni. W tych dniach zaplanowano wiele atrakcji w całym kraju. W uroczystościach wzięli również udział krewni monarchini. Za ciekawostkę można uznać fakt, że podczas swojego panowania królowa „przeżyła” 7 papieży, 14 amerykańskich prezydentów i 15 brytyjskich premierów.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl