Angielski - ciekawostkiKról Karol III

30 listopada 2022

Od niedawna Zjednoczone Królestwo ma nowego władcę. Nosi on przydomek Karol III. Monarcha jest istotną częścią kultury brytyjskiej. Poza tym, Zjednoczone Królestwo jest monarchią konstytucyjną, co tylko podkreśla pozycję władcy w społeczeństwie. O królu… Król Karol III jest przedstawicielem dynastii Windsorów. Przyszedł na świat jako Karol Filip Artur Jerzy. Urodził się 14 listopada 1948 roku...

Od niedawna Zjednoczone Królestwo ma nowego władcę. Nosi on przydomek Karol III. Monarcha jest istotną częścią kultury brytyjskiej. Poza tym, Zjednoczone Królestwo jest monarchią konstytucyjną, co tylko podkreśla pozycję władcy w społeczeństwie.

O królu…

Król Karol III jest przedstawicielem dynastii Windsorów. Przyszedł na świat jako Karol Filip Artur Jerzy. Urodził się 14 listopada 1948 roku w Pałacu Buckingham w Londynie. Jego rodzicami byli Filip, książę Edynburga oraz Elżbieta II, ówczesna księżna Edynburga. Dziadkami przyszłego monarchy od strony ojca byli książę Andrzej z Grecji i Danii oraz Alicja, księżniczka Battenbergu. Jeśli chodzi o dziadków ze strony matki, byli to Jerzy VI oraz Elżbieta. Król Karol III ma młodszą siostrę i dwóch młodszych braci. Są to: księżniczka Anna, Andrzej, książę Yorku oraz Edward, hrabia Wesseksu.

Karol III został ochrzczony 15 grudnia 1948 roku w wierze kościoła anglikańskiego. Miało to miejsce w Pokoju Muzycznym Pałacu Buckingham. Na chrzcie otrzymał tradycyjne imiona, które są noszone w rodzinie królewskiej, czyli Karol Filip Artur Jerzy. Jego rodzicami chrzestnymi byli: Jerzy VI (dziadek ze strony matki), Haakon VII (król Norwegii, w imieniu którego wystąpił hrabia Althone), królowa-matka (prababka ze strony matki), księżniczka Małgorzata (siostra matki), książę Jerzy z Grecji i Danii (zamiast niego wystąpił książę Edynburga), markiza-wdowa Milford Haven (prababka ze strony ojca), lady Brabourne (kuzynka ojca) i David Bowes-Lyon (krewny ze strony matki). Sakramentu chrztu udzielił mu arcybiskup Canterbury, Geoffrey Fisher. Sam król Karol III został ojcem chrzestnym 32 osób.

Przyszły król Karol III pobierał naukę w Hill House School w West London. Później uczęszczał do szkoły przygotowawczej Cheam Preparatory School w hrabstwie Berkshire w Anglii. Następnie, był uczniem szkoły w Gordonstoun w północno-wschodniej Szkocji. Spędził dwa semestry w Geelong Grammar School. W czasie tych studiów pojechał na praktyki historyczne w Papui-Nowej Gwinei. Uczęszczał również do szkoły Head Boy. Opuścił ją w 1967 roku po zaliczeniu egzaminów z języka francuskiego oraz historii. Studiował na Old College (Uniwersytet Walijski w Aberystwyth). Tam też uczył się historii Walii oraz jej języka. Karol III – wbrew tradycji – nie rozpoczął nauki w akademii wojskowej, ale na Trinity College University of Cambridge. Posiada stopień Master of Arts uniwersytetu Cambridge. Z wykształcenia jest archeologiem. Jego specjalnością są wyprawy krzyżowe.

Karol III jako członek rodziny królewskiej

Kiedy się urodził, krajem rządził król Jerzy VI, jego dziadek. Był wówczas drugi w kolejce do tronu. Warto też dodać, że z tej racji, po urodzeniu otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia z Edynburga. W 1952 roku po śmierci Jerzego VI, Elżbieta II została królową brytyjską. W ten oto sposób Karol stał się następcą tronu i otrzymał tytuł księcia Kornwalii i księcia Rothesay. Był obecny na koronacji matki. 26 lipca 1958 roku został mianowany również księciem Walii i hrabim Chester.

Wizyty zagraniczne

Już przed objęciem tronu, Karol regularnie odwiedzał różne państwa. W ten sposób wypełniał obowiązki w imieniu monarchy. Odwiedził, między innymi: Australię, Stany Zjednoczone, Polskę i Kubę.

Dzieci i związki

Pierwszą żoną Karola była księżna Diana Spencer. Małżeństwo trwało od 1981 do 1996 roku i zakończyło się rozwodem. Rok później – w 1997 roku, księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Z tego związku ma dwoje synów: księcia Wilhelma oraz księcia Henryka. Obecną żoną króla Zjednoczonego Królestwa jest Camilla Parker Bowles. Para wzięła ślub w 2005 roku.

Wnuczęta

Król Karol III ma pięcioro wnucząt. Jego starszy syn Wilhelm z żoną Katarzyną mają troje dzieci: księcia Jerzego z Walii, księżniczkę Karolinę z Walii oraz księcia Ludwika z Walii. Jego młodszy syn Henryk z żoną Meghan mają dwoje dzieci: Archiego Mounbattena-Windsora oraz Lilibet Mountbatten-Windsor.

Objęcie tronu

Karol III funkcję monarchy pełni od 8 września 2022 roku. Tron objął w chwili śmierci matki – królowej Elżbiety II. Natomiast Camilla została królową małżonką, wedle woli zmarłej królowej. Od tej pory tytułuje się jako Kamila, Królowa Małżonka. 9 września 2022 roku nowy król przyjął premier Liz Truss na swoją pierwszą audiencję. Wtedy też wygłosił swoje pierwsze orędzie do narodu.

Z racji tytułu…

Król Karol III to król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych państw, wraz z ich terytoriami i obszarami zależnymi. Jako monarcha brytyjski jest świecką głową kościoła anglikańskiego. Ponadto, jako władca jest zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Ciekawostki

  • Król Karol III ze wszystkich dotychczasowych władców brytyjskich zaczął najpóźniej piastować swój urząd. W chwili objęcia tronu miał 73 lata.

  • Jako pierwszy brytyjski następca tronu uzyskał tytuł naukowy.

  • Jego koronacja planowana jest na 6 maja 2023 roku.

Autor: Kinga Zdziarska – lektorka języka angielskiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl