JapońskiAOI MATSURI

22 kwietnia 2022

Aoi matsuri (jap. 葵祭り, czyli „festiwal malwy”) – nosi ono taką nazwę, ponieważ odbywa się 15 maja każdego roku, kiedy to właśnie kwitną malwy. Według źródeł historycznych, festiwal ten powstał za panowania cesarza Kinmei w VI wieku. Wówczas padał nieustający deszcz i wiały silne wiatry, co spowodowało zniszczenie plonów. Ponadto epidemia rozszerzała się po całym...

Aoi matsuri (jap. 葵祭り, czyli „festiwal malwy”) – nosi ono taką nazwę, ponieważ odbywa się 15 maja każdego roku, kiedy to właśnie kwitną malwy. Według źródeł historycznych, festiwal ten powstał za panowania cesarza Kinmei w VI wieku. Wówczas padał nieustający deszcz i wiały silne wiatry, co spowodowało zniszczenie plonów. Ponadto epidemia rozszerzała się po całym kraju. Przyczyny tych katastrof przypisywano rozgniewanym bóstwom, które w ten sposób chciały ukarać ludzkość. W związku z tym, cesarz Kinmei wyruszył ze swoim orszakiem do świątyni, w celu uspokojenia bóstwa i modlił się o obfite zbiory. Japończycy przez wiele lat modlili się o urodzaj, aż w końcu zwykłe modlitwy zamieniły się w tradycję, i tak w VII wieku powstał Aoi matsuri.

Podobnie jak w przypadku innych festiwali, tak i podczas tego odbywa się parada, która liczy ponad 500 osób przebranych w tradycyjne stroje z epoki Heian. Procesja rozpoczyna się o godzinie 10:30 i przemieszcza się z Pałacu Cesarskiego do Świątyni Shimogamo i Kamigamo – najstarszych świątyń w Kyōto. Co ciekawe, obecnie celem festiwalu także jest pojednanie się z bóstwami, które odpowiedzialne są za katastrofy naturalne, takie jak silne wiatry czy ulewy. W paradzie możemy dostrzec wojowników, jeźdźców, rolników, a także kobiety. Co roku wybiera się niezamężną kobietę zamieszkującą Kyōto, aby pełniła rolę saiō1. Kiedy parada dojdzie do świątyń, rozpoczynają się rytuały oczyszczające, po czym saiō oddaje cześć bóstwom i prosi je, aby nadal było tak łaskawe. Oczywiście oglądanie parady na ulicach miasta jest bezpłatne. Jeżeli jednak chcielibyśmy obejrzeć wnętrze Pałacu Cesarskiego, w którym to wszystko się zaczyna, musimy zakupić bilet wstępu. Takie bilety kosztują 2000 jenów2 (około 68zł) i można je nabyć w sklepach przy Pałacu oraz za pośrednictwem biur podróży. Z pewnością warto udać się na Aoi matsuri, jeżeli akurat wtedy przebywamy w Kyōto.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl