JapońskiKoty i kaomoji, czyli kilka słów o japońskich emotikonach

22 września 2022

Emoji (絵文字) – to znane wszystkim piktogramy, które wykorzystujemy rozmawiając na wielu portalach społecznościowych, pisząc maile, SMS’y itp. Jeszcze nie tak dawno, kiedy owych piktogramów brakowało, radzono sobie w nieco inny sposób. Kombinowano z tak zwanymi znakami ASCII, aby stworzyć grafikę, która będzie przypominać np. właśnie kota. System kodowania obejmuje 128 znaków, w tym wielkie...

Emoji (絵文字) – to znane wszystkim piktogramy, które wykorzystujemy rozmawiając na wielu portalach społecznościowych, pisząc maile, SMS’y itp. Jeszcze nie tak dawno, kiedy owych piktogramów brakowało, radzono sobie w nieco inny sposób. Kombinowano z tak zwanymi znakami ASCII, aby stworzyć grafikę, która będzie przypominać np. właśnie kota. System kodowania obejmuje 128 znaków, w tym wielkie i małe litery alfabetu łacińskiego, cyfry i inne symbole. Dzięki nim można było utworzyć naprawdę wspaniałe obrazki, jednakże wymagało to wprawy i czasu. Wracając do emoji, są to ideogramy złożone z sekwencji znaków, służące do wyrażania nastroju w Internecie. Zapisuje się je np. w ten sposób: 🙂 (uśmiech), 🙁 (smutek). 😮 (zdziwienie), itp. Istnieją oczywiście ich skrócone formy czyli: :), :(, :o. Co ciekawe, znak w japońskim słowie emoji – 絵, oznaczający „obraz, obrazek”, używany jest również w takich słowach jak 墨絵 (sumie) – malarstwo tuszem, 切り絵 (kirie), sztuka tworzenia obrazów po przez wycinanie papieru, a także 浮世絵 (ukiyoe) – japońskie drzeworyty. Tak więc emoji służą do wyrażania emocji i są swojego rodzaju sztuką.

Kaomoji (顔文字) – to emotikony powstałe w Japonii, do których stworzenia wykorzystywane są znaki kanji, hiragany i katakany (japońskie systemy pisma). Obecnie używane są nie tylko przez Japończyków, ale również przez fanów popkultury japońskiej na całym świecie. Są one dużo bardziej rozbudowane w porównaniu do emoji i jak sama nazwa wskazuje (kao – twarz), mają ukazywać twarz człowieka, czy też zwierzęcia. Koty są bardzo popularnymi emotikonami, szczególnie wśród kobiet. Poniżej kilka przykładów. Czyż nie są one urocze ?

1. ₍⸍⸌̣ʷ̣̫⸍̣⸌₎

2. ()

3. (=^・ᆺ ・^=)

4. (^• ω •^)

5. ( *)

6. (^==^)

7. [^._.^]

8. (=^ ^=)

9. =^._.^=

10. (==)

Jeżeli będziecie korzystać z komunikatorów japońskich, czy też pisać na czatach, grupach itp. poświęconych popkulturze japońskiej, z pewnością zetkniecie się z kaomoji. Warto więc poznać chociaż kilka i korzystać z nich podczas rozmowy. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem psów, misiów, króliczków lub innych zwierzątek, niech się nie martwi, bowiem kaomoji mogą ukazywać wszystko, a jedynym ograniczeniem jest nasza fantazja.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl