NiemieckiPopularne osoby z krajów niemieckojęzycznych

22 października 2022

David Alaba To austriacki sportowiec pochodzenia nigeryjskiego. Jego matka pochodzi z Filipin, a ojcu zawdzięcza nigeryjskie korzenie. Gra na pozycji obrońcy w reprezentacji Austrii, dla której do 2022 roku udało mu się zdobyć 14 bramek. Podczas jego kariery w Bayern Monachium drużyna wygrała Champions League, Mistrzostwa Niemiec. Obecnie gra dla Realu Madryt. Wielokrotnie w Austrii...

David Alaba

To austriacki sportowiec pochodzenia nigeryjskiego. Jego matka pochodzi z Filipin, a ojcu zawdzięcza nigeryjskie korzenie. Gra na pozycji obrońcy w reprezentacji Austrii, dla której do 2022 roku udało mu się zdobyć 14 bramek. Podczas jego kariery w Bayern Monachium drużyna wygrała Champions League, Mistrzostwa Niemiec. Obecnie gra dla Realu Madryt. Wielokrotnie w Austrii wybierano go również piłkarzem roku.

Angelique Kerber

Niemiecka tenisistka, która na przełomie lat 2016-2017 była liderką rankingu WTA. Triumfatorka trzech wielkich turniejów tenisowych. Zwyciężyła między innymi w Australian Open przeciwko Serenie Willimas, a w Igrzyskach Olimpijskich zdobyła srebrny medal. Co ciekawe Angelique ma również polskie obywatelstwo. Często przypomina o swojej rodzinnej miejscowości Puszczykowo, do której chętnie wraca.

Nico Santos

Niemiecki piosenkarz i autor tekstów. Jest synem aktora i reżysera Egona Wellenbrika, znanego m.in. z reklam kawy. Nico co prawda napisał wiele piosenek po niemiecku dla swoich kolegów i koleżanek z branży (np. Bushido, Alvaro Soler, Helene Fischer oraz Mark Forster), ale sam tworzy i śpiewa głównie po angielsku. Do najbardziej znanych piosenek należą „Rooftop”, „Safe”, „Play with Fire” „Like I Love You” oraz Better, który nagrał w duecie z Leną Meyer-Landrut. W 2022 roku razem z Alvaro Solerem nagrał angielsko-hiszpańską piosenkę „Candela”.

Conchita Wurst

Austriacka drag queen, która zasłynęła przez zwycięstwo w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014. Wykonuje muzykę pop, jazz, elektroniczną i soul. W rolę Conchity wciela się Thomas Neuwirth, który w wywiadach podkreśla, że poza pracą jest mężczyzną i posługuje się męskimi formami czasowników. Od lat angażuje się w ruchy społeczne na rzecz praw osób LGBT. Postać kobiety z brodą powstała, ponieważ artysta chciał zwrócić uwagę na problem dyskryminacji i braku tolerancji oraz pokazać, że wygląd nie jest kluczowy w osiągnięciu sukcesu,

August Diehl

Jest niemieckim aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Jego kariera rozpoczęła się w berlińskim Maxim Gorki Theater. Debiutancką rolą hakera w filmie „23” zapewnił sobie dwie prestiżowe nagrody Bayerischer Filmpreis w Bawarii i Deutscher Filmpreis w Berlinie. Za granicą zasłynął w filmie Quentina Tarantino „Bękarty wojny”, grając majora Gestapo Dietera Hellstroma. W Niemczech znany jest z roli Waltera Gropiusa, który jest jednym z bohaterów serialu „Die neue Zeit” – „Nowy czas”.

Danie Kruger

Zaczynała jako tancerka baletowa, ale kontuzja zmusiła ją do przerwania treningów. Podjęła wtedy decyzję o wyjeździe do Paryża i rozpoczęła pracę jako modelka. Później zajęła się aktorstwem, ale jej początki nie były łatwe. Międzynarodowy rozgłos przyniosła jej dopiero rola przepięknej Heleny w ekranizacji „Troi” w filmie Wolfganga Petersena z 2004 roku. Zagrała razem ze wspomnianym przeze mnie wyżej Augustem Diehlem w filmie „Bękarty wojny”. Wciela się tam w rolę Bridget von Hammersmark, aktorki oraz agentki brytyjskiego wywiadu.

Artykuł napisała Sandra, lektora języka niemieckiego w szkole Lingua Pro w Bydgoszczy.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl